Споделена история от Други

Хората със специални нужди
Днес реших да отговоря наболялата тема за интеграцията на хората със специални нужди в обществото и кога това е възможно и кога не. Няма лошо да се опитваме да ги интегрираме децата и хората със специални нужди сред нас, някои от тях да се интегрират успешно сред нас. Децата със Синдром на Даун могат пример за това е дъщерята на семейство Ламбови от Варна Мики, пее, танцува, свири на пиано, плува общо взето прави нормални за възрастта си неща, друго момче със същия синдром участвало в "България търси талант" танцьор на световно ниво, в Дания жена със синдрома става общински съветник, в Сирия баща носител отглежда здрав и прав син лекар, мой съсед с увреден слух пък след време беше преместен от специализираното училище, в което беше в нормално тъй като почти не му личеше увреждането. Днес обаче пътувайки във влака между Кюстендил и София в съседство имаше семейство баба, майка, баща и две момчета, по -голямото около 15 г. нормално за годините си, по -малкото на около 10 г. беше някакъв ужас, крещеше из целия вагон в продължение на един час, обиждаше родителите си, псуваше ги, кълнеше ги да умрат и буйстваше при всеки опит да го усмирят. Даже по едно време заплаши, че иска да набие друго от по -малките деца във влака. Аз и няколко души не издържахме и направихме забележка. Не искам да си представям ако е записан в нормално училище как пречи на другите деца в класа и те ходят със страх заради него. Преди 9 г. по новините даваха подобно момченце спукало тъпанчето на своя съученичка, в "Съдебен спор " пък възрастни хора не можеха да решат как да се справят с 40 г. си психично болна дъщеря, която на няколко пъти се опитвала да ги убие. По новините на няколко пъти даваха съседи безсилни да се справят с терора на психично болен съсед. За съм децата със СОП да се смесват с другите деца когато това е възможно, но във случай като днешния и другите, които дадох за пример, смятам че е кауза пердута и по -добре такива индивиди да са в специализирани училища и институции. Защото ако родителите на това момченце не вземат навреме мерки за него след време ще е поредният психопат тормозещ околните.

Коментари

1.   Децата със специални нужди имат много повече точки дадени за кандидатстване в ясла или детска градина. По правило задължително ги приемат: другите не. На работа, който е с ТЕЛК е фактически неуволняем, а и се махат от данъци на работодателя за прием на такъв човек и му е изгодно да го държи. За Мики от Варна, чудесно, имат и фондация (от фондациите също се пести от данъци), но те посвещават целия си канал на Мики със Синдром на Даун, ок да имаха едно дете, те имат две. И четирима души дотегнаха вече с това повтаряне Даун, Даун. Интеграцията е повече от повтаряне на една диагноза като папагал, а и да можеш да живееш що-годе нормално. Сега хората със специални нужди са по-интегрирани и толерирани от нас, независимо дали си даваме децата в детска или кандидатстваме за работа.

2.   Има един турски сериал "Доктор чудо " както и американския еквивалент "Добрият доктор "с Фреди Хаймор в главната роля. Гледала съм ги и двата, но напоследък повече следя турския вариант. Главният герой е гениален доктор аутист, добър диагностик обаче му куцат социалните умения и системно нарушава правилата. Уж се бори да го приемат и третират като равен ама при всяка издънка се чудеше зад чий гръб са се скрие изтъквайки диагнозата си като оправдания. В началото симпатизирах на главния герой обаче протекциите към него взеха вече са ми идват в повече. Други хора със специални нужди се борят с живота без непрекъснато да изтъкват състоянието си и да търсят съжаление, а той хем иска да го приемат околните хем всеки път изтъква, че е с аутизъм като сгафи вместо да положи някакво усилие да се приобщи поне малко за капак на всичко е и протеже на един от главните лекари. Ами няма как в този случаи останалите му колеги да не се чувстват ощетени спрямо него.