Споделена история от Други

Единствените начини да си богат в БГ
Маняци, това са единствените начини да си богат в БГ:

1. Схеми (ДДС, обществени поръчки, връзкарство, ТВ предавания, риалити... всякакви нелегални и полулегални неща)

Тук няма нужда от обяснения. Това бачка "елитът" на бг. Политици, кметове и техните дружки.

Ако не си роден в точното семейство, забрави да се намърдаш тука. Няма да стане.

2. Емигрант в БГ бачкащ за чужди компании

Това работят 90% от богата средна класа.

Бачкат за чужди компании, които търсят евтини бели роби. Обикновенно става въпрос за IT шитни като:

- call center
- Писане на тъп код за жалки приложения и т. н.
- Онлайн хазарт... т. н.

Вместо да плащат 20к в долари на месец на некой германец, плащат 5к лева на Ванко, който после големее в кръчмата и по улиците с ново БМВ с превъртян километраж.

Защо казвам, че тези хора са емигранти?

Защото реално те не създават нищо за държавата си и биха могли да я сменят с друга без големи проблеми.

Единствено вкарват чужди пари в икономиката, което би било добре ако тези пари после не си отиваха пак в чужбина чрез чуждите хранителни вериги... и т. н.

Като не произвеждаш нищо, парите ти винаги отлитат в чужбина за внос.

БГ реално нищо не произвежда. Една бормашина наша вече не може да си купиш.

Също така единствения плюс дето итдва от държвата за тези хора са по-ниските разходи и нищо повече.

Целият труд на тези хора отива за други държави. Те реално живеят в БГ, но изграждат чужбина.

3. Специалисти, които цокат горните две катергории

Примерно зъболекар дето те дере 200лв за пломба. Ясно е, че клиентите на този човек не са бабите и дедовците с 500лв пенсия, а горните две категории.

Други примери - елитни проституки, авто монтьори на скъпи коли, архитекти, строители на нови блокове... т. н..

За разлика емиграните, трудът на тези специалисти остава в БГ.

Коментари

1.   Ами стани и ти зъболекар и дери хората по 200-300 лева. Само дето много зъболекари има в БГ и пазарът се пренасити и пациентът може да си купи ваучер от известен бг сайт за пломба/почистване на зъбен камък за 20-30лв. Не е точно така както го описваш.

А като искаш да забогатееш емигрирай навънка - в БГ само депутати вземат адекватни пари за стандарта ни - 6300 бруто 1000/2000 лв за участие в комисии - стига до 11-12к лева. Точно колкото взема лекар с около година опит в Англия/Германия.

За ИТ - до 10 години кол центровете ще са предимно представени от изкуствен интелект, а голяма част от пишещите код ще бъда аутсорснати от същия и малка част ще останат като супервайзери.

2.   Напълно съгласен с теб, за съжаление това е жалката реалност в Бг.

3.   Има нещо вярно, но ако имам ИТ фирма, внасям хиляди левове ДДС, данък печалба и печалбата я влагам в български имоти аз емигрант ли съм?

4.   До 3,

Ако фирмата ти е българска не си емигрант.

Но повечето ИТ-са.

Седят в офис бг, но примерно обясняват на бабки в германия как да си пуснат Word.

Фирмата плаща заплатка на тези телефонисти, но всичкия оборот отива в Германия примерно.

После телефониста си купува 1000лв храна дрехи от лидел примерно и тези пари и те отиват в Германия.

Да кажем, че телефонистът плаща наем. Да, ама после хазайнът взима наема и пак го харчи за внос в лидел. И тези пари отиват в Германия примерно.

Затова хората казват, че сме територия, а не държава.

Всичко е внос. И продуктите и мисленето и филмите...

5.   Ами, и да, и не. Аз съм се занимавал с производство в България - и частно, и като нает служител. Изделия, които са били почти изцяло насочени към вътрешния пазара, понякога и за износ. Но важното е, че така са се изхранвали български семейства, също и няколко турски и цигански такива. Щом хората работят съвестно и допринасят с труда си, няма значение от коя националност са.

Предстои ми да основа скъпоструващо производство, което ще ми разкаже играта заради необходимите вложения, нерви и време, но съм убеден, че ще си заслужава цялата главоблъсканица, защото върша каквото аз желая, а не чакам някой отгоре да ми спусне какво да правя. В живота или работиш за осъществяването на своите мечти, или за осъществяването на чуждите такива. Аз съм правил второто много години, но вече предпочитам първото. Чрез труда си пряко ще внасям чужди пари в родната икономика и ще се създават условия за прехрана и на други наши специалисти. Все отнякъде трябва да се започне, а ако искаме да има производство в България, следва да се замислим с какво можем да сме полезни и дали пък и ние самите не можем да сме причината за това.

- Кифлоприземител

6.   До 5:

Сам човек нищо не може да направи, за да промени цяла една икономика. Трябва цялата държава да е организиране с мисъл за СЪЗДАВАНЕ на нещо.

Колкото и банален да е въпроса - какво се създаде последните 34 години дето ще се помни? Арена Армеецм може би? Или селските стадиони с крадене на еврофондове.

БГ манякът има мисъл за КРАДЕНЕ/СХЕМА и ПОЛЗВАНЕ на нещо готово. Не за изграждане.

БГ кретените изчезваме реално докато се обиждаме на путлер и байдън.

600 хил. продължават да гласуват за ГРОБ защото са се оплели в схеми и не искат да спрат.

БГ приматът = мега консуматор

Още 20год и ще имаме 500хил млади хора и другото чичаци, бабаци и дедаци.

7.   А ти освен да мрънкаш, нещо правиш ли по въпроса?

8.   Където и да си ако не си около властта винаги ще си бедняк заради финансовата система в която има заложена инфлация от 2% което означава че всяка година твоя труд поевтинява минимум с тез проценти което е абсурдно ниско защото в момента примерно е около 20% инфлацията.

9.   1. Това не е само за България, навсякъде е... Ако си мислиш, че в Америка нямат пожизнена политическа класа (като Бат Бойко... ), явно нищо не знаеш за тях...

2. Тук някаква завист виждам... Очевидно е, че като бачкаш, за чужда компания парите са повече. Това не значи че си "емигрант". Ако не знаеш, тия компании плащат данъци в България, вливат пари в България, хората си харчат парите в България... Единствената разлика е, че на върха, печалбата не отива в България. Ами като не може българин да я създаде тая компания, значи по-добре да си внесем. Навсякъде е така, и всяка държава се радва да внесе голяма чужда компания, защото това е вливане на капитал и създаване на работни места. Елементарни неща, които само бг Ганьо не разбира...

3. Пак завист. Учили са хората, имат познания които са редки, продават ги скъпо... Особено ако са кадърни. Повечето лекари и зъболекари обаче са некадърни, и могат да ти съсипят здравото, и да ти изхарчат парите. Така че аз лично като опра до такива услуги, не гледам колко вземат, а колко умеят. Винаги исторически, докторите са вземали много пари, и е нормално.

10.   Номер 6, сам човек може да направи така, че да благоприятства зараждането на поминък на още хора около себе си. Ако има хиляди такива "сами човеци", те също ще способстват за поминъка на още повече хора около тях. И тук идва ролята на личния пример, чрез нашето създаване на нещо, което да е полезно не само за нас в парично изражение, ами и за други, с които да сме си взаимно полезни. Разбира се, че не всички хора имат такива заложби или желания, но един на сто да е такъв, пак ще е по-добре от това да се подхожда с бездействие и оплакване от системата. Това обаче изисква жертви от страна на влагащите труд и/или средства. А не всеки иска така, защото в човешката природа е заложено по-лесно да искаме, но трудно да даваме. Въпрос на осъзнатост и лични потребности.

За да не звучи горното само като завоалирани приказки, мога да подкрепя с нагледни примери. Чрез труда си съм способствал вече трима човека да станат милионери и други над 100 човека в три различни фирми да намират препитание и до ден днешен. Естествено, че заслугата не е еднолично моя, но без моята работа и трите фирми нямаше да успеят, а две от тях нямаше и да съществуват. Ако се случи всичко според предвижданията ми, то в следващите няколко години ще мога да осигуря поминъка на малък брой хора, така че и аз да дам своя принос, колкото и да е малък на фона на 6 милиона българи в Родината ни.

- Кифлоприземител

11.   IT шитни прочетох и спрях да чета.... Пич, личи ти че си безполезен и нереализиран, ама е тъжно. Ако беше впрегнал тази енергия да се развиваш вместо да плюеш по по-умни, успешни и щастливи от теб нямаше да си на тва положение. Ще завържа с една поговорка - На простия човек всичко му се вижда просто.

12.   Право в десятката.
Преди няколко години опитах да правя честен бизнес в България.
В рамките на няколко месеца "големите" в бранша един по един се изредиха да ми правят проблем след проблем и да ми сипят заплахи, включително и да ми слагат мъртви животни пред вратата на апартамента, в който живеех тогава. В България такива хора оцеляват и живеят добре - престъпници, мутри, измамници.
Нормалните хора, ако тръгнем да правим нещо стойностно, плашим мутрите и те веднага излизат на контра. :)

13.   Браво, смислена тема!

Пробемът не е в богатството само по себе си, а в начина по който се изкарва и по който се харчи.

В България лесните и бързи пари са издигнати в култ. Далавери, откровени кражби, заложни къщи, дискотеки, алкохол, наркотици, стероиди, измами - няма нещо свързано с бързи и лесни пари, в което българите да не са въвлечени.

Същевременно честния труд се презира. Виждал съм как гледат на мен хората, когато си върша обичайните дейности(сравнително 'престижни') и как ме гледат когато примерно си чистя гаража или съм се изцапал от някаква бачкаторска работа..

Ами разликата е огромна. В единия случай те гледат с респект и уважение, в другия те гледат с презрение и едва ли не като роб само защото се занимаваш с нормален, честен труд, а не с някакви простотии или далавери..

Отделно, че българина няма никаква финансова кулутура. Всяка година се харчат милиони за комерсиални инвестиции:

хотели по морето, барове, дискотеки, клубове, фризьорски салони, козметични студиа, автокъщи, почивки по не знам си къде, всякакви ГЛУПОСТИ, които поглъщат милиони на годишна база и същевременно важните сектори за държавата като армия, здравеоопазване и образование са в плачевно състоние заради липсата на финансиране

Проблемът е манталитетен и не знам дали без промяна на мисленето е възможно нещо да се оправи, по-скоро не.

Има прекалено висока толерантност към корупцията, фактът, че за над 30 години демокрация няма и един политик в затвора е показателен; българина е много толерантен към кражбите и корупцията, защото и той ако може и той ще крадне..

Българина иска лесните пари(макар и нечестно изкарани) и ако не може да ги получи бързо, започва да мрънка, да се оплаква или бяга в чужбина и се продава за 2 сребърника отгоре

Надеждата е в младите поколения да са с различно мислене и да променят нещата.

Т. Т.

14.   Номер 9 разсъждава грешно.

Всъщност много хора се бъркат така, защото не са задълбавали в икономиката.

Те твърдят, че понеже ИТ-тата взимали много големи заплати, следователно плащали големи данъци и така пълнели държавния бюджет, плащали пенсии, осигуровки и т. н.

Това не е вярно. Тези големи заплати, когато са внесени и 'подарени' отвън влизат в българската икономика като инфлация, а не като доход.

Обяснявам го просто. ИТ-тата над 90% работят за чужди фирми и реално само физически са в България - целият им виртуален труд обаче изтича навън. Нищо не остава в страната.

Те не правят някакви подобрения по български софтуер, не поддържат примерно български сайтове за административни нужди, за да може да се намали броя на административните служители и т. н.

Те правят някакви подобрения и пишат кодове за компании, които са хиляди километри далеч от Б-я. Обаче с огромните си заплати ядат, купуват имоти, коли, ходят по ресторанти и т. н. тук, в България.

Тези заплати влизат като инфлация. В икономиката има определено количество стоки и определено количество пари в обращение.

Тоест за дадено количество стоки Х отговаря дадено количество пари У. Когато се вкарат повече пари в икономиката, но стоките в обращение останат същото количество, тоест променяме само У, а Х остава същото, то вече за всяка стока Х отговаря по-голямо количество пари У и е налице инфлация.

Реално, за да се усвоят тези пари трябва срещу новите пари да има и ново производство/стоки. Иначе тези пари са без покритие. Все едно е дали са внесени отвън или просто са напечтани те нямат покритие, ако зад тях няма производство и труд.

Така че съвсем нормално е, когато има новоизлю
пена армия от 30 или 40 хиляди ИТ специалисти с по 5, 6 или 7 хиляди лева заплати това да доведе до огромно изкривяване в икономиката и до инфлация.

Точно откакто ИТ-сектора стана малко по-масово явление започнаха и цените на имотите, особено в големи градове, да гонт безумни нива.

Т. Т.

15.   Горе-долу е така, но в другите страни по-лесно ли е да станеш богат? Използваш точно тази дума, а е по-добре да се гледа средната класа. Обаче ме загуби с това, че архитектите били богати.