Споделена история от Други

Колко пари са нужни на 1 човек на месец?
Здравейте.
От малък град съм и тук не мога да си намеря свястна работа която да ми допада и затова реших да се преместя в голям град където вече открих няколко подходящи работни места за мен, но не съм много наясно колко ще ми се налага да харча на месец.

Ще се радвам ако някой, който живее сам в голям град на квартира да ми каже горе-долу колко ще трябва да харча за ток, вода и храна. Само за квартирата съм наясно колко пари ще трябва да си отделя от заплатата, но искам да си направя сметката заедно с другите разходи за да преценя дали заплатата ще покрие всички сметки. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Зависи дали е сам или има деца.
Дали живее на квартира.
Ако е сам може да яде по- евтина храна. Според мен минимум 1000 лв, ако е в собствен дом поне.

2.   Не знам кой голям град визираш, но ето ти примерна сметка за София, където естествено е най-скъпо:

Наем на 1-2 стаен апартамент в периферията само за теб излиза между 500 и 700лв. Ако е в центъра, то цената става 1000-1200лв.

Сметки: вода към 20лв, ток към 20-80лв в зависимост от консумацията. Интернет и телевизия към 30-50лв. Добави някаква символична такса за входа: към 10-15лв на месец. Gsm- 25-45 лв диапазон.

Храна: аз лично харча към 400-500лв за качествена храна, обядите ми в офиса са 10-13лв. Ям много месо. Купувам си често скъпи продукти като италиански кашкавали и прочие

Алкохол - тъй като съм редовен пияч, тук отиват ок 200-300лв месечно.

Цигари- сложи 150лв за пушене на хубави пурети или пури.

Излизания: дискотечка ок 80-150лв, кино и вечеря после са ти към 80лв за двама. Хотелска стая за джиджи-биджи почва от 120лв в читав хотел.

Спортна карта понеже трябва да съм във форма- 45лв мултиспорт благодарение на работодателя. Ако нямаш този късмет, задели между 100 и 200лв.

Теглейки чертата като трябва да се отбележи, че не плащам наем, ок. 1800лв нето ме устройват. Всичко харча докрай обаче и не се разпищолвам.

За да се разпищоля ще са ми нужни поне 3000лв нето.

София стана баси скъпото място....

3.   Колкото и пари да взимаш все няма да ти стигат, така че си разполагай според чергата и дори да взимаш прилична сума гледай да не свикваш на глезотии, че ако нещо се случи и паднеш на ниска заплата ще ти е много трудно. Ако взимаш хубави пари гледай да ги спестяваш и влагаш в нещо - нова кола, почивка и т. Н. Т., а не да ги изяждаш и изсираш като по горните коментари.

4.   Всичко е индивидуално, в стая от апартамент със съквартиранти също е вариант да живееш в началото, за да можеш да прецениш колко пари ти трябват в икономичен вариант, така ще имаш яснота, колко ти трябват за квартира стандартен вариант и дали е по - добра опция за теб.

5.   Авторе на такъв въпрос не може да се отговори коректно, защото дупе знае две и двеста. Зависи ти как си свикнал да живееш, харча всеки сам си го определя като харчи за неща на които много държи и се лишава от неща които не са му чак толкова важни. Някой се лишават от храна в полза на поддръжка на автомобила си, други пък се хранят само с поръчка на готова храна, за сметка на това се лишават от друго, трети си готвят манджи и така пестят за да имат пари за цигари. Колкото човеци на този свят толкова различни вариации на харчене.
Но ориентира ти
за ток лятото ако не готвиш около 30лв, ако си готвиш около 50лв, зимата с отопление цифрата расте, но пак зависи на какви градуси си свикнал и с какъв уред щв се отопляваш, само отоплението може да ти вдигне разхода с 200 лв, а може и да е под 50лв ако не седиш много в квартирата няма да я отопляваш толкова.
за вода ако си голям чистник 25лв, ако си пестелив до 10лв
за храна където и да идеш положението е едно и също, колкото даваш в малкия град токова ще даваш и в големия, ако запазиш разбира се начина си на хранене.

6.   Наем/ипотека - 1000лв, парко място - 200
Лизинг кола среден клас - 500лв
Храна - 600лв
Сметки - 200лв
Гориво - 200лв
Общи - 500лв

Кажи го 3000 на месец.

7.   Аз доскоро живеех сама в София на квартира. Наемът не го коментирам, защото и сам/а си казал/а, че той е ясен.
Сметките ми за вода, ток и прочие обикновено бяха около 40-60 лева (зависи от сезона), без телефон обаче, с телефона ставаха 70-90 лв.
За храна рядко съм давала повече от 300 лева, но аз не съм от тези, които ядат кой знае колко (например рядко закусвам). Естествено, тук не включвам разходите при хранене навън или на работа, но аз така или иначе в 90% от времето работех от вкъщи, така че не съм имала много странични разходи за храна. Взимах си и месечна карта за всички линии за градския транспорт - 50 лева, тъй като не съм шофьор. Общо взето около 450 лева без наема, като това наистина е минимумът, само най-необходимото, без глезотии. Ако си от тези, които ядат повечко или пък са свикнали да си угаждат откъм храна, или пък ходиш много по заведения, то разходите ще бъдат доста повече.
Предполагам, че и в другите по-големи градове ще е нещо подобно, може би една идея по-евтино. Но зависи много за кой град става дума. Чувала съм например от познати, че Варна е скъп град, доста се доближавал до София. Не знам колко е вярно.

8.   Сама с котка, не плащам наем - 2 к

9.   Аз съм момиче на 20 години. Тези цифри, които повечето коментиращи са написали ми се струват много високи, аз с 1000 лв ще живея като цар. Аз живея в собствено жилище и не плащам наем, нямам кола и навсякъде ходя пеша или с колело, телефонът ми е 30 лв, плащам вода и ток общо не повече от 50 лв, нямам телевизор и не гледам, само телефона си ползвам за всичко, за храна давам да кажем не повече от 100 лв на месец. Не купувам всеки ден храна, ако днес купя 1 пакет ориз той ще стигне за 1 седмица да го готвя. Купувам естествено и други неща, зеленчуци, подправки, спагети, за да има разнообразие, но на ден няма да похарча повече от 10 лв. И това са ми всички разходи за месец-не повече от 200 лв.

11.   9, да, ама те плащат наеми и кредити. Ако ги нямаше тях, всъщност сумите на всички се въртят около 1000 или малко повече на човек.

Нашия бюджет също е толкова - 3 к за трима.

12.   До номер 9 - ти не живееш, а преживяваш. Със заплата 1000 лв. нямаш възможност да си платиш ремонтите по апартамента ако стане авария. Нямаш възможност да си купиш нова пералня ако старата се развали. Нямаш възможност да имаш хоби, защото струват пари. Нямаш възможност да направиш подарък на свой близък за рождения му ден. Нямаш възможност да гледаш себе си, що остава за някой друг.
Купуваш ли си книги? Ходиш ли някъде? Не говоря за заведения и скъпи почивки, но дори извън София, някъде за няколко дни, с приятели, на поход в планината? Купуваш ли си дрехи и обувки или ходиш като клошар? Ами пари за здраве?
Извинявам се, че съм груба, но да даваш пример със себе си, че си цар с 1000 лв. на месец, това е вредно и нелепо изказване от човек, който го мързи.
Животът струва пари, буквално! Независимо какво работиш, трябва да цениш ВРЕМЕТО и ЗДРАВЕТО си, съответно да ти плащат такива пари, с които да си позволиш гореизброените неща от мен. Ако желаеш повече - ще работиш и за повече пари, но базовите неща, не значат да живееш като скот.
Съвсем различно е ако доброволно си решил, да се изключиш от система доколкото можеш, да живееш в бабината къща на село и да се пенсионираш преждевременно, живеейки отшелнически. Но не мисли, че и там ще е лесния.

13.   За сам човек в собствено жилище, без вредни навици и излишни разточителства, 500 лева са напълно достатъчни за нормален живот. Най-дебелото перо отива за ядене. Ако сам си отглеждаш и приготвяш голяма част от храната, разходите падат двойно.

14.   Аз познавам хора, които живеят със 7лв на седмица в едно хасковско село. Двама. Млада двойка
Не ползват ток. Перат на ръка. Всичко, което ядат си го произвеждат сами. Мисля, че тези пари, за които говоря отиват за газ или ток, ако ще готвят и за вода. Здравни осигуровки даже на плащат..
Въпрос на визия върху живота.

Само като прочетох на но. 3 че алкохола му е 300лв на месец и ме напуши на смях.

Автора пита, колко са НУЖНИ. Не с колко живеете по клубовете. Очевидно го интересува минимума.

15.   Без да плащам за квартира 2000. Сметките ми са около 400. Но обичам да си угаждам всякак. Сега с настъпването на нов сезон обичам да обикалям, да разглеждам новите колекции. На месец си купувам и поне по 5-6 книги, ходя на театър, на кино, на концерти. Стигат за пълноценен и разнообразен живот на един човек

16.   Ако ядеш сутрин, обед и вечер в Шефс е едно, ако пазаруваш от женския пазар зеленчуци и си готвиш сам е друго.

Ние за 3-ма души общо харчим по 2500 лева на месец, но имаме собствено жилище, колата е стара и не изисква много поддръжка, а и рядко я караме... За сметка на това си позволяваме качествени био храни, но почти не ядем месо и млечни продукти (то и защо да ги яде човек тези отрови), не ходим по заведения, не пушим и не пием.

Като цяло те съветвам да си пазаруваш сам и да си готвиш, не е сложно. Заведенията в София са пълен боклук, а цените тотална спекула.

17.   Ноември, 2023. В малък град на морето. Сам - 1000 едвам стигат за сметки, храна, аптека. Една две бири навън с приятели е всичко, което си позволявам. Подаръци не правя дори на себе си! Храната (вкл. напитки) е около 600. Даже очила МВР мога да си позволя от оптиката - купувам онлайн от Китай готови с диоптър за 5-10 лева. Обичах ръженият хляб на пекарната до нас. Беше 4 лв. преди половин година. Вчера поискаха 6. 20!
Че ще се мре - ще се мре! Дайте да го направим достойно! Децата ще да ни благодарни!