Споделена история от Други

Защо родителите ми винаги ми дават за пример най-тъпите хора?
Много съм ядосан, защото родителите ми, когато има някакъв проблем трябва винаги да ми дадат за пример най-неуспешният човек. Примерно баща ми така веднъж преди време тръгна да ми обяснява как нямало абсолютно никакво значение къде ще уча, защото видиш ли негов приятел бил завършил в Свищов, значи в това нямало нищо лошо. Но да се сети да ми каже, че същият този човек го беше закъсал супер много с парите и трябваше да ходи да бере ягоди в Ангия, не успя. Или нека си представим пак този приятел на баща ми, той не е женен, на около 50 години е, няма деца, търси си приятелка в интернет. Ето така изглеждат всичките хора които родителите ми се сещат да дадат за пример! Хора чийто стъпки със сигурност не бих искал да повторя.

Коментари

1.   Ами какво да ти кажа. Това, че са ти родители, не означава, че ти дават най-прсвилните съвети. Живей си по своите разбирания и не се съобразявай с никого. Винаги ще има някой недоволен така или иначе.

2.   Имаш проблем с агресията

3.   Не се втелясвай прекалено много в това, дал ти е пример спрямо контекста на разговора. Буквализираш прекалено, един човек не може да е топ пример във всяко отношение, но за определено нещо всеки от нас може да е пример. Върви по своите стъпки и не се замислям твърде много, понякога човек да е на 50 и без деца, не винаги е зависело от него, деца се правят от двама, както има жени с репродуктивни проблеми, те не са виновни, че нямат деца, възможно е и да са им отказали осиновяване. Светът е шарен. Повече емпатия.

4.   Примерът който ти си дал, че даденият човек бил учил в Свищов навежда на мисълта че ти си абитурент и искаш да кандидатстваш в скъп университет който родителите ти не могат да си позволят да плащат, затова и ти дават примери че има по евтин начин за някакво висше образование.
То е много хибаво човек да иска, но трябва да може да преценя какво може да си позволи и ако е нужно ягоди в Англия ще бере, но стане ли пълнолетен никой не му е длъжен да го издържа и трябва да е благодарен на най-малка помощ от родителите си.

5.   Такава ти е средата. Те имат такива позната и с тях ти дават пример. Толкова са видели, толкова разбират, толкова си могат. Отдели се от тази среда след като виждаш, че не е градивна и не е твоята.

6.   Игнорирай мнения които не са водещи към щастие, всеки има различен подход, дори в еднакви условия, реагира различно, според своята гледна точка, винаги си имаи свое мнение за твоя живот. Отиди на квартира, намери си хоби, там ще срещнеш много хора и с някои ще имаш отношения, намери си гадже, също и работа която е подходяща за теб, с нормално работно време, трябва да има баланс между работа и почивка, така е хубаво, а и е правилния път в живота. Имаи си своя среда, така ще имаш правилната преценка за всичко и няма да ти се налага да слушаш мнения на които и да е и изобщо няма да ти пука. Деиствай. Животът е правилно да е изживян пълноценно, това е смисълът му.

7.   Родителите ти не са авторитет от един момент нататък, не са съвършени и не могат да ти дават акъл, защото като са били на твоите години светът е бил друг. Не им взимай приказките присърце, а си пробивай собствен път, дори с цената на грешки и разочарования.

8.   Смени средата. Това, че някой едвам е избутал някакъв университет и не се е реализирал, не те засяга. Няколко човека познавам, завършили с преписване в Свищов задочно и сега се оплакват, че не ги харесват по интернета или ако видят обява не смеели да кандидатстват, че не знаят тия работи. То са си налети пари в нищото.

Спести пари за 2-3 месеца живот на общежитие в София и се махни от средата. Аз съм работила почасово, после на 8ч през университета и се издържах така. По-добре така и да учиш в приличен университет, а и София дава повече възможности за развитие. Не, че не познавам успешни хора, работещи по специалността и учили в Свищов, ама са рядкост. Повече се хвалят, че било много готино, щото лесно минавали.

9.   Авторе, защо се дразниш?

По принцип родителите, ако не са някакви откачалки, в нормалните случаи са най-близките ти хора, които те обичат безкористно.

И те си остават винаги твой нравствен коректив - тоест имат право да ти посочват твоите грешки, дори и в случая да не са ти дали най-подходящите примери.

Така, че според мен - вслушвай се в думите им и ги обичай и уважавай!