Споделена история от Други

Защо им е моята поща?
Добър ден.

Имам доста особен проблем с една моя Абв поща. Ще се опитам да бъда кратък.

Имах я пощата доста години, но преди 7-8 години ми я хакнаха. Слаба ми беше паролата, а и влизах не само от домашен компютър.

Все едно. Спрях да я ползвам и минах изцяло на други пощи. Преди няколко месеца обаче ми потрябва старата абв поща, за да си възстановя една парола на сайт, който години не бях ползвал, но ми щукна да проверя нещо в него.

Оказа се, че след години неползване моята бивша поща от Абв сама се е затрила. Опитах да я създам наново и за голямо учудване името се оказа свободно. Както и да е. Сложих средна ръка парола. Свърших си работата. На практика пощата вече не ми е нужна, но след месец влезнах случайно или по-точно системата не ме допусна и получих уведомление, че поради опити за неоторизиран достъп трябва да се свържа с абв екипа, за да ме допуснат до пощата ми. Говорих с тях и ми препоръчаха да си сложа стабилна парола.

Направих го, разбира се. Така и не разбрах на кой му е притрябвало да влиза в моята поща? Която както по-горе обясних до скоро е била свободна като име и освен това към нея няма нищо ценно вързано. От Абв също не ми дадоха обяснение кой и защо се пробва пак да ми хакне пощата. Само ми обясниха как мога да си следя историята на влизанията.

Това и правя и учудващо, но всеки месец има поне по един опит някой да ми влезе в пощата. Вероятно ползват разни проксита, защото всеки път са айпита от екзотични страни: Бангладеш, Иран, Бразилия и т. н. Два пъти им дава грешна парола и трети път нямат право.

След време пак. Ако беше един или два пъти ще реша, че е случайно, но всеки месец или десетки пъти ми се вижда съвсем нарочно.

Но за какво му е на някой да влиза в поща, която години беше неизползваема и свободна и към която нищо ценно не е вързано?

Ако някой може да ми каже?

Коментари

1.   Кирчо, ти ли си бре? От Харварда ли пишеш?

2.   Търсят вързани банкови сметки. АБВ-то е слаба откъм защити, ползвай гугъл или нещо подобно.

3.   За да ти открадне информация, от която могат да се вземат кинти-например, пароли на банкови сметки.

4.   И на майка ми и бяхя хакнали абв пощата. Целта е да видят дали чрез нея няма да се доберат до финансова информация, примерно номер на картата ти, ако обичаш да пазаруваш онлайн. Да не говорим, че от пощата на мама бяха разпространили някакъв спам до всичките и познати, някаква реклама на хапчета за отслабване, които уж тя ни препоръчвала.
Е, свърза се с абв, смени си паролата и оправи проблема, но беше неприятно, защото се притесняваше, че може да има данни от онлайн пазаруване. За щастие никой не е правил опит да точи пари от банковата сметка.

5.   И аз имам по 10-тина опита за "хакване" на ден. ABV мНай-вероятно продават данни, не знам за години, пол и подобни, но e-mail адресите - със сигурност. Отделно преди години имаше гигабайти изтичане на потребители и пароли от най-разнообразни сайтове. Специално моят адрес е изтекъл, в комплект с паролата, която ползвах за тези сайтове (за моя радост, паролата на мейла беше различна). Гугъл хром примерно ако ползваш да ти пази пароли, ти казва дали имаш компрометирана парола. Ако паролата ти е сравнително нова, достатъчно сложна, и от ABV не решат да ти я продадат, вероятно си достатъчно защитен.