Споделена история от Други

Може ли съвет?
Не знам как да си оправя живота. Чувствам се ужасно и не съм щастлив. Дори не знам от къде да започна.
Нека започна с това че не завърших гимназия. Просто така се случи. Заради това да си намеря работа ще е трудно. Искам да се преместя някъде другаде но аз все още дори кола нямам. Не знам и как ще си купя кола защото съм безработен а да си намеря работа тук е трудно. Родителите ми няма да ли помогнат защото ме мразят. Как ще си плащам курсовете? Искам да се преместя в друга държава но как да го направя след като нямам нищо? също така не искам да изоставям сестра ми която е само на 9 години. Не искам да я изоставям с ужасните ми родители. Искам да я взема с мен но как да я взема като нямам пукната пара? Също така и какво ще работя без завършен 12 клас? Ужасно съм отчаян и не знам какво да сторя. Забравих да вметна че съм на 19 ако това въобще има значение.

Коментари

1.   Нямаш ли други близки или роднини, които да помолиш за помощ?

2.   Авторе-не се отчайвай, ако това ще те утеши-има много хора и с по няколко висши образования-и пак са безработни.
Сподели, ако искаш-защо не си успял да завършиш Гимназия?
Можеш да довършиш образованието си-под формата на вечерно училище-доста хора така правят, особено момичета, които са прекъснали поради раждане на дете.
За преместването в друг град-не ти трябва собствена кола-можеш да пътуваш с влак или автобус. За работата-може да си намериш някъде, където търсят работници за склад или да помагаш някъде. Просто не се отчайвай-ще намериш изход. Ако имаш баба и дядо-помоли ги за малко пари на заем, ако положението е спешно и имаш нужда от пари. Ако имаш някакви лични таланти, умения-можеш да ги използваш по някакъв начин. Разкажи повече за себе си-какви интереси имаш, какво искаш да работиш и т. н.

3.   Не е ли по-добре, да проучиш как би могъл да завършиш, като работиш, каквото намериш? Ако останеш в това положение, ще ти бъде значително по-трудно за в бъдеще. Друго, научи някакъв занаят- помощник в кухня, майстор по нещо, градинарство, зависи какво те влече и какви способности и знания имаш. Няма да стане от днес за вчера, но ще си намериш мястото в живота.

4.   Без да работиш пари няма. Съответно кола, развлечения, чужбина и всичко останало. За да се отделиш от родителите пак ти трябват пари- за квартира и консумативи. Така че вместо да се жалваш по сайтовете, търси работа. Естествено, че няма да е нито много платена, нито лека. С никакво образование и никакъв опит толкова. Сега започва сезона по морето, търси там като обслужващ персонал. Не е платено добре, но поне дават храна и квартира. Ако ти се работи и не харчиш много, можеш да спестиш. А ще придобиеш и опит и трудови навици.
Сестра си докато не стане на 18 г няма как да я вземеш, защото по закон права над нея имат родителите ти.
А пък ти себе си не можеш да оправиш, камо ли друг човек.

5.   За завършване на училището винаги има начини, стига ти самият да имаш желание. Не казваш до кой клас си стигнал и защо, но можеш най-малкото да отидеш и да говориш с директорката, за да ти обясни какво можеш да направиш - може да се наложи само да си вземеш изпитите, може да имаш и индивидуална форма на обучение.

Относно работата мисля, че сега е идеалното време да си потърсиш работа по хотелите на морето или някой курортен град като Банско, Боровец, Сапарева баня. Вярно е, че е сезонна работа и че не е особено добре платена, но поне в голям процент от случаите ти дават покрив над главата и обяд. Другите ти варианти са общ работник в склад или продавач-консултант някъде, но там е възможно да търсят образование. Барман, сервитьор също са опции. Има ли желание има и начин.

6.   Завърши поне 12-ти клас и средното си образование.
Работа ще намериш и без образование, но едва ли ще ти хареса.

7.   Моят съвет е да си намериш максимално добре платена работа, дори и хамалин да си да е максимално платено. Бачкаш 6 месеца за да станеш на постоянен договор, през това време спестяваш колкото можеш повече и теглиш кредит. Не ти казвам да изтеглиш някаква умопомръчителна сума, но такава, която би ти помогнала да осъществиш мечтите си/плановете ти за развитие и бъдеще. Естествено ще падне връщане, но ако си мотивиран и се трудиш в това, което си решил ще станат нещата и лека полека ще върнеш заема и ще започнеш на чисто. Но без заем, само с спестявания от заплата ще е много трудно (говорим за кола и т. н. )

8.   Колкото и да хулиш и да се правиш на жертва, единствения виновен за ситуацията си ти. В този живот "просто така се случват" земетресенията и природните бедвтия. Не си завършил гимназия заради някоя глупост която си направил - бягал си от училище, постоянно проблеми, наркотици, все едно какво - нещо ТИ СИ ОМАЗАЛ нещата. НИкой не гонят от училище просто така.

Разликата между момченцето което си в момента и мечтите ти за самостоятелност е от земята до небето. Първо поеми отговорност за собствените си действия, и едва след това съди родителите си, грижи се за сестра си или каквото и да било. Ти въобще чувал ли се че съществува и обществен транспорт като БДЖ, градски автобуси и т. н. и че можеш да отидеш където поискаш в България? Естествено че си, но да се правиш жертва на ужасни родители е по-лесно отколкото да се стегнеш у газо и да си изкарваш сам прехраната.

1. Направи всичко възможно да звършиш образованието си. ДОри КИлата успя да звърши гимназия на късни години.
2. Работа, работа, работа. Ще работиш на две-три места едновременно за да нямаш време да мислиш за глупости и да се научиш на дисциплина и отговорности.

9.   Хващай се веднага с ученето, отиваш и питаш, вечерно, частен ученик и завършнаш. Паралелно си търсиш работа, когато работодателя види, че и учиш ще има уважение към теб.

10.   Братле нищо чудно, че живота ти за нищо не става. Че то всяко изречение ти е грешно... Пълен си с желания, нищо повече, а всъщност си нереален.

1. Най добрия ми приятел не завърши техникума навремето. Вече е на 40год. и очевидно никога няма да го направи. Последно работи като главен програмист в Лондонското сити за 5-6хил паунда.
Просто натиска на родителите ти е предполагам голям, което ти създава комплекс. Който пък комплекс ти пречи, отколкото помага.

2. Защо изобщо ти е кола? Гащите ти са ти н*рани ти искаш да се гъзарееш ли какво? Колата е разход. Огромен разход. Това е застраховка. , гориво, масла, части, винетки, ремонти. Затова и повечето коли в България си стоят пред блоковете. По западните държави децата на твоята възраст нямат коли. Даже и възрастните нямат. Гващат си метрото, колелото или автобуса. Ако ти трябва да изкарваш пари с нея, за да покриеш разхода, добре. Но ти не казваш такова нещо..

3. Курсове за какво? Да шофираш ли? Или за работа? Май си сложил каруцата пред коня?

4. Премести се, да. В другите държави е пълно с неудачници като тебе. Тук (живея в Лондон) неволята ще те научи. Ела, ела... Нашите махнаха казармата навремето, сега сами се вкарвате в калъпа на мизерията. Тъй се става вече мъж.... в чужбина или просещ наркоман по станциите..

5. Да вземеш 9 годишно дете да го водиш къде? Ти със всичкия ли си, надрусан ли си, бате?

6. Родителите го мразели. Сигурна ли е работата? Или май ти ги мразиш, а?

Хич не си в час момче, звучиш ми като психично болен

12.   Сестра ти в чужбина не можеш да я вземеш преди 18 г. освен ако родителите ви не подпишат пълномощно. Ти и да се изнесеш на квартира, ако родителите ти не ти позволят няма как ей така да си я вземеш с теб. Те са и родители, а ти само брат. Първо се погрижи за себе си.