Споделена история от Други

Не ви ли смърдят климатиците
Моите смърдят на оцет, та не се трае. Почиствам филтрите и питата с препарат, не смърди ден-два и после пак. Прочетох, че трябвало да се разглоби целия климатик от специалист и да се измие вътре перката на турбината, за да има истински ефект. Да, ама това удоволствие струва близо 200 лв. За два климатика 400.

Вашите смърдят ли или не? Ако да, търпите ли или като ги почистите само с препарат, се оправят? Някой въобще принуждавал ли се е да плати тази колосална сума и колко дълготраен е ефекта после?

Коментари

2.   Не.

3.   На колко градуса го слагаш климатика сега Лятото?

4.   Вика се специален екип за почистване на климатици със специални разтвори. Ако ти чистиш не е ефективно, дори е опасно защото може да се надишаш със спори на гъби, бактерии (Легионела) и прочие гадости.

5.   Имам 2. Единият смърдеше на оцет дълго време, а другият - не. Оправи се сам с времето. Мия го вътре по радиатора с обезмаслител с мирис на лимон. Май имаше ефект.

6.   Моя като го пусна за първи път за лятото замирисва на прясно заклана свиня, винаги. После постепенно се отмирисва, но аз и го чистя, питата и филтрите.

7.   Открих, че зависи много от това какъв клас е самият климатик; за хола си взехме доста скъп климатик на Митсубиши — не мирише изобщо. За спалнята (понеже е малка) обаче се прелъгахме да вземем доста по-евтин и по-нисък като клас — мирише, та понякога не се трае. Нищо не помага… така че, като избирате климатици, имайте го предвид.

9.   Купи си обезмаслител Меглио - жълт (продават го в супермаркетите) и напръскай обилно питата, след това напръскай и с вода. Този препарат обикновено разтваря повечето гадости вътре.
Иначе перката също може да се понапръска, но трябва да се внимава, защото ще потече - да не ти изцапа стените и пода.
Моите климатици ги чистя сам веднъж годишно и не смърдят.

Друго нещо - когато го пускаш на охлаждане, не го пускай на повече от 24 градуса (трябва да е на настроен на по-малко от 24), защото тогава конденза не става на правилното място. Ако ти е студено най-добре го спри за малко и после го пусни пак.

10.   Има достатъчно клипчета в нета как да го разглобиш и почистиш. Аз свалям целия преден панел, след което свалям и торбината на вентилатора и почиствам, не е нищо сложно, снимай как е сглобено, после ще ти е по лесно. Има и едни препарати анти мухал за климатик, пръскаш с тях след като почистиш с обезмасрител меглио.

11.   Климатика когато е работил на режим охлаждане след това преди да бъде изключен винаги се оставя най-малко за половин час, а дори е препоръчително за над час само на вентилатор със силна струя. Прави се, за да се издуха насъбралата се влага вътре и да се изсуши, преди да бъде изключен.
Точно заради тази влага се появява неприятната миризма.

12.   Понякога миришат, понякога не. Но на оцет не са мирисали. Аз стигнах до извода че моите миришат в момента в който компресора спре и климатика само върти въздуха. Влагата отвътре почва да се изпарява и създава тоя аромат. Това става когато климатика навакса заданието. Понякога го спирам в такива моменти докато се постопли стаята и отново го пускам.

13.   Здравей, за чистенето е ясно там няма какво да добавя над другите коментари. Има вариант да пуснеш климатика на режим Dry за няколко часа или ден на минимална температура. Идеята е да се само-измие вътрешния топлообменник чрез кондензация. Този режим е и охлаждане, но с приоритет на сушене на въздуха.

14.   Не знам, нямам обоняние. Добре, че не живея сам.

15.   Колосална сума... Ти за колко си купил двата климатика та ти се свидят 400лв да си решиш проблема за 2-3 години наред?