Споделена история от Други

Предложения за име на бебе, които не е с гръцки произход
Оказва се, че доста български имена са с гръцки корен. Сещам се за Стефан, Катерина, Теодор, Теодора, Димитър и много производни.
Обаче поради лош опит с гърци за своето дете искам име, което няма нищо общо с Гърция. А и те са едни от най-големите душмани в нашата история. Кои имена са с гръцки произход, но ги смятаме за български освен гореизброените? Вярно ли е, че и Петър е гръцко? Аз лично предпочитам българското Камен. Теодора ми харесва, но след като знам, че е гръцко ще предпочета Божидара.

Коментари

1.   Гърците скъпа авторке са крали история от тракииците, точно както сега македонците си правят история! Толкова са силни в измислянето че са успели да убедят световните историци, че тракийците ползвали гръцка азбука а не обратното, макар да има запазени твърдения че Орфей е дал азбуката на гърците.
Всяко име си има значение, ние българите сме забравили повечето значения на имената си, защото всичко изписано на старите български писменности е унищожено, докато записаното на старогръцки има доста запазени данни.
Името Димитър не е гръцко, а е име което посвещава детето на богинята Митра да го пази, Ди Митра, затова и българите наричаме димитровците "Митко". Митра е дума запазена в южна азия и означава приятел, децата наречени Митко много лесно се сприятеляват и ако си забелязала са заобиколени от много приятели. Наричайки детето си Димитър ти му пожелаваш да е комуникативно в живота си и да е обградено от хора, никога да не е сам, ако той самия не го пожелае.
Много думи имат значение на различни езици, примерно Димит на сръбски е завършен, Димита на македонски (старобългарски) означава съжалявам и т. н. Със сигурност има значение е на стар български и на тракийски език, но не са останали записи за да разберем точното значение.

2.   Виж сега, неправилно свързваш тези имена с Гърция! Това са имена от Римската империя. Примерно Теодор е древно име - има такъв мъченик - Свети Теодор Тирон! Който е пострадал за Христа още през 3-ти век, когато от съвременна Гърция е нямало помен...

А Стефан е също древно име - Свети мъченик и архидякон Стефан!

Според мен най-важни при избора на име за дете са три неща:

1. Да е с име на Светец/Светица - за да си има свой небесен покровител и свой имен ден
2. Да е благозвучно
3. Да има как да му викат съкратено, така че да също да бъде благозвучно

Давам примери:
за момче: Кирил, Иван, Павел, Марин, Мартин
за момиче: Анна, Елена, Ирина, Марина, Катерина

4.   Гръцки освен изброените от теб(за Петър не съм сигурен но май и то е гръко), също имената Георги и Николай са гръцки, а те са едни от най-известните.

Българският вариант на Теодор е Тодор.

Александър и Филип също са гръцки имена, Александър е доста популярно.

Лошото е, че ако не е гръцко е много вероятно пък да попаднеш на латинско име като Мартин, Валери, Виктор.

Кирил също мисля, че е гръкоцко.

За съжаление в България най-популярните имена изглежда, че са все с чужд произход! Чисто българските имена въобще не са популярни, дори някои звучат смешно - Здравко, Милко, Страхил. Станимир, Богомил. Иван е славянската форма на Йоан.

Други имена, които подозирам, че имат гръцки корен са Борис, Андрей, Божидар, Васиол, но сега не ми се търси информация.

Т. Т.

6.   Български негръцки имена са Ганчо и Стоян. Иначе 90% от имената по твоята логика са гръцки: Кирил, Константин, а най-вече Панайот. Съседни държави сме и имената са подобни. Друга идея: Тервел, Кубрат, Аспарух, Борис, Крум и т. н.

7.   еТО Интересни БГ имена:

Станимир, Красимир, Симеон, Христо, Младен, Явор, Ясен, Кубрат, Петко

За женски има дори повече:

Вяра, Надежда, Ивана, Росица, Невена, Сияна, Ралица, Веселина, Ивелина, Ивнина, Венелина, Ани, Петя и т. н.

Успех, изберете нещо българско!

8.   Именната система на всеки народ отразява неговия исторически път. Всички, които имат имен ден... т. е. църковен именен празник, са аналогични сред народите с еднаква религия. В случая, именният календар ни е към 80% еднакъв с този на гърците, но не е задължително всичко да сме взели от тях. И те са взели от нас.

Другата голяма група имена вървят по митологично-етническата нишка. Това са много стари, традиционни етнически имена, в нашия случай най-често от езическия период, някои от които идват от изчезнали в наши дни обредно-култови системи или са наследени от древни народи, обитавали същата територия.