Споделена история от Други

Депресия
Здравейте. Пише ви момче на 19 години. От доста месеци насам съм в голяма депресия. Опитах се да направя всичко възможно, за да спра да съм в депресия, докато накрая осъзнах че няма как, цял живот ще съм в депресия. Въпросът ми е според вас ако има причина, поради която никога повече няма да бъда щастлив, то има ли смисъл да живея. Просто ми се случи един инцидент, и от този инцидент, никога повече няма да почувствам щастие.

Коментари

1.   Ами без да знаем какъв е този инцидент няма как да ти помогнем. Питаш каква е причината поради която няма да си щастлив, ами ти си го написал въпросният инцидент. Според мен най-добрият вариант е да потърсиш психолог, на който да разкажеш какво те мъчи. Иначе може да зададеш въпрос в фейсбук групата БАЕП-Българска асоцияция за естествена психотерапия. Там също анонимно може да пусниш пост.

2.   Разкажи за инцидента в коментар под поста си, защото за да се даде добър съвет е важно да се разбере причината.

3.   Какъв е инцидентът?

4.   Авторе, депресията се лекува!

Казвам ти го като човек минал опитно през това!
Така, че не се филмирай, а се стегни и действай!

Има два начина да се излекуваш от депресията - душевен и духовен:

- при душевния - отиваш при опитен психиатър и следваш съветите и указанията му!

- при духовния - обръщаш се към Бога с цялата си душа и сърце, въцърковяваш се(в Православната църква), отиваш при опитен православен свещеник, и следваш съветите и указанията му!

Аз лично препоръчвам да започнеш с духовното лечение - защото то ще премахне и причината, поради която си мислиш, че повече няма да бъдеш щастлив! И ще започнеш нов, обновен и необременен живот!

Това е накратко от мен. Надявам се, че ще послушаш съветите ми!

5.   И аз съм в дълбока депресия също като теб, само че съм на 25 момче, всяка сутрин се будя под стрес, вечер като заспивам крайниците ми се движат непрекъснато, защото съм неспокоен.. Затворил съм се в себе си, по няколко дни не излизам някой път от вкъщи, ужасно е.

7.   Има смисъл да се живее. Смисъла си самия ти! Аз също мислех, че трябва да намеря щастие отвън, чрез другите хора. Истината е, че когато си горе всички те обичат (лицемерно), но паднеш ли долу - няма нито една душа, която да ти се обади! Няма значение дали си бил част от семейството на голяма компания, няма значение, че си бил години на легло, в следствие на побой там. Нямат значение добрините и компромисите, които си ги правил, защото така те е възпитало християнското семейство.
Имаш значение само ти - другите не ги интересува дали ще живееш или не, щом те са щастливи!
Има смисъл да живееш, щом аз намерих сила в себе си! Вярвам в теб! Вярвам!!!

8.   Аз самия 20 години се питах това и и отговора е че смисъл винаги има, трябва да намериш нещо за което да се бориш и да не се отказваш. Извади си извод защо ти се е случил този инцидент и продължавай напред по друг начин така че да се чувстваш добре. При мен нещата се оправиха чак като започнах да заповядвам на висшето ръководство на тази калташка държава.

9.   Автора: С едно момиче бяхме заедно 5 години, чувствах се много щастлив с нея, но тя тази пролет поиска да сме само приятели. От тогава до сега съм имал връзки с 2 момичета, но аз пак си мислих за нея. Според мен любовта е много важно нещо, но няма как да имам любов, след като постоянно мисля за нея.

10.   Оф и аз точно на 20 изживях голям депресивен епизод. Сега като гледам назад, причината е в порастването, на 20 висиш във въздуха, нито си голям човек, нито си дете. Училището е приключило и сега накъде, изпадаш в голямото неизвестно, вече сам взимаш решения за себе си, нормално е да изпитваш стрес, несигурност и мъка.
На мен лично много ми помогнаха разходките с кучето, не си стой у вас, излизаш и вървиш, няма значение къде, прсто се движиш, поне е безплатно за разлика от консутлациите с психолог. Аз правих и разни бабини деветини, дето четох в нета, че помагат, пиене на чай от жълт кантарион, ядене на банани. Тъжните - филми и музика са забранени. Ако ти се гледа нещо, пробвай - Лейди Бърд, мисля, че е ок за тая ситуация.

11.   Би ли могъл да кажеш какъв е инцидента? Понеже в някои случаи наистина може да изпаднеш в дълбока депресия и да няма излизане от нея. Също така всеки изживява нещата по различен начин, някой може да се депресира заради раздяла и за него да е края на света, друг пък преживява нещо още по-ужасно и може да се справи по-добре със ситуацията.
Още си млад, предстоят ти хубави неща. Намери си работа, която ще ти отвлича вниманието, хоби също.

12.   Човекът е социално животно, но при особени случаи, може и сам да живее, пример свети Иван Рилски, в самотата намира щастие. Не случките в живота предизвикват депресията, а въздействието на тези случки. Депресия се поражда при липса на хормона серотонин, най вече през мрачните зимни дни. Затова, през зимата, при всеки слънчев ден стойте на слънце, а ако депресята е по тежка, ползвайте Деанксид-розовото хапче на щестието. Бях в пропастта на депресията, тези хапчета ме спасиха!

13.   Посети специалист, избирай цветната страна на нещата, гледаи комедии, любовни филми, прави деня ти приятен, така ще имаш щастие в живота си, запиши се на спорт, танци, фестивал.

14.   Депресията не съществува като заболяване.

Депресията е НОРМАЛНО състояние на тялото, когато правиш простотии и грешни решения в живота си. Или най-често - никакви решения и действия.

Ако си мързел, не спортуваш, не четеш книги, не се разхожаш с приятели, не търсиш компания и т. н.
Кое му е странното, че си депресиран?
Тялото ти реагира и ти казва - НАРПАВИ НЕЩО.

Говоря от опит.

Седни, вземи лист и химикал, бъди ЧЕСТЕН със себе си и си напиши какво искаш, за какво мечтаеш - готена приятелка, приятели, възможност да пътуваш, да учиш и да работиш нещо важно за обществото и т. н. и т. н.
И прави миниатюрни стъпки в тази посока.
Депересията ти ще се изпари за нула време.

Просто много хора не искат да си признаят, че им харесва да са "депресирани".
Първо им дава оправдание да са мързеливи, били "болни" и затова са загубеняци.
Второ ги кара да се чувстват "специални" и да получават отношение и съжаление от семейство и близки...

Хвани се топките и действай.
Тия депресии са глупости.

15.   Авторе, има един уникален, разтърсващ, покъртителен и прекрасен филм за отец Михаил от Украйна, който е създал приют за над 400 деца, подобно на нашия отец Иван от Нови хан. Филмът се казва Форпост.

Когато съм имал наченки на депресия - гледам този филм, и веднага ми минава, защото виждам хора в много по-тежко положение - инвалиди без ръце, крака, но които не се оплакват - а се борят с живот аи продължават напред!

Изгледай този филм и ще забравиш какво е това депресия!

Ето връзка към него в you tube.

https://www. youtube. com/watch? v=29xuxhFueJg

(За да отвориш връзката премахни интервалите от нея - тук сайтът ги добавя автоматично)

Ако нещо не можеш да го отвориш оттук, влез в you tube и напиши Форпост православен филм, каналът е Православна вяра.

16.   №15, твоето явно не е депресия, а просто си меланхолик, затова филмите ти въздействат. При депресия не ти е до филми и общуване с хора. Депресията е една дупка, камера, пещера в кото се свираш и не ти се излиза от там, не искаш никого да виждаш, и в същото време усещаш, че се задушаваш, не ти стига въздуха, търсиш усилено простор, описвам моите усещания когато бях в тази пещера. Никаква телевизия или интернет не може да те разсее ако си в истинска депресия. Докато тялото не си натрупа нужното ниво на Серотонин, нищо не може да го извади от това състояние. Някои дават съвети-стегни се, вземи се в ръце, внушавай си, все глупости, които не помагат при депресия. Спасението е, да се осигури нужният Серотонин. Най лесният начин е слътцето, слънчевите бани повишават Серотонина. Ако няма слънце, се стига до медикаменти които стимулират мозъка да си произведе Серотонин и щастието идва!

17.   Има как да имаш любов! Знам, че в момента изобщо не изглежда така и ти се струва, че никога повече няма да ти се случи, но преценката ти още е повлияна от скорошната раздяла. Дай си време. 5 години връзка не се преодоляват за няколко месеца, особено ако вътрешно още си фокусиран върху бившата ти приятелка. Дай си време, ще мине, повярвай ми. Скачането в нови връзки само ще усложни нещата, ще сравняваш всяко ново момиче с нея. Колкото и клиширано да звучи, фокусирай се върху себе си. Докато щастието и смисъла ни на живот зависят изцяло от други хора много лесно може да се сринем. Затова трябва сам в себе си да намериш щастието.

18.   Леле свърши света, че някаква кифла ти е казала, че иска да сте само приятели. Не се филмирай бе брат! И твоето не е никаква депресия, щом цели 2 връзки имаше след това, кого заблуждаваш? Твоето е детско тропане с краче, че не си получил това, което смяташ, че ти се полага.

19.   Депресията е психично заболяване
Лекува се
Можеш и сам да се справиш, има литература в тази насока
По-лесно и по-бързо ще е с добър психотерапевт
Ще се справиш
Успех!

20.   И аз съм преживяла това и мога да ти кажа да се опиташ да се фокусираш над себе си, и над това че сам по себе си си важен и можеш да направиш много. Научи се да не се нуждаеш от външна оценка за да си щастлив. Запитай се в какво си добър или ако не се сещаш за нищо намери това! Дай си дори няколко минути на ден да помислиш над това, дай си и време да надминеш раздялата. Избягвай да гледаш стари снимки, мозъка ти си създава навици и колкото повече мислиш за нещо предизвиква спонтанни мисли по темата. Малко по-малко си промени диетата, ако се храниш нездравословно или ти е трудно да ядеш, това е наистина важно. Започни с здравословни храни които харесваш, лека по лека. Пий достатъчно вода. На мен ми отне доста време да се чувствам по-добре и не мога да ти кажа че всичко просто се е оправило, но в един момент нещо просто кликва и лека по лека ще успееш да се върнеш към себе си :)