Споделена история от Други

Зимни плодове и зеленчуци
Здравейте, можете ли да ми изборите всички плодове и зеленчуци, които растат през зимата в българия, защото не намерих информация в гугъл.

Коментари

1.   От кога плодовете и зеленчуците растат зимата? На село съм расъл, ама не си спомням да сме гледали плодове и зеленчуци зимата.

2.   Няма такива. Всичко се прибира най-късно есента. Има подправки, които са многогодишни растения и преживяват зимата, но и да се берат като реколта.

3.   Нищо не расте (в смисъл плододава) през зимата освен в оранжерия, но там вече се вадят някакви подобия на плодове и зеленчуци със съмнителни хранителни качества. Някои кореноплоди плододават до късна есен, а някои растения презимуват и плододават на следващата пролет. Уточни какво точно те интересува.

4.   През зимата плодове и зеленчуци не растат, освен в парник.

5.   Отговорилите горе не са се занимавали с градинарство и не знаят!
Зима се нарича времето от около 20-декември до 20 март, през това време в градината можеш да набереш (ако си сял) спанак, можеш да разровиш снега за да набереш спанака и той е така свеж под снега! можеш да набереш зимен грах, моркови, зеле (дори покрито със сняг) праз, репички, ряпа, цвекло, копър, маруля, магданоз, целина, пъщарнак, чесън, зелен лук, кейл, колраби, броколи, брюкселско зеле, монголд, аспержи и др Нахутът пониква на 3-5 градуса без проблем, поникналия издържа няколко дни на минус 40 градуса и след затопляне до 7 градуса продължава да расте. Всички изброени можеш да ги отглеждаш в студените месеци, кратките замръзи за тях не са проблем.
Колкото до плодовете ще трябва да се задоволиш с издържливите късно есенни, които наричат "зимни" има сортове ябълки, круши, зимен пъпеш, разни берита, има дори малини, от които бера последните плодове в началото на декември. В неделя огледах малините в двора, края на август е, а те нацъфтели и ще плододават до декември.

6.   Кисело зеле.

7.   Лук, чесън, салати, репички растат и в неотоплявана оранжерия!

8.   5. Ти изглежа си в Сандански, но останалите не сме.

9.   До 8 На връх Мусала вероятно и през август краставици не виреят, но градината ми е по поречието на река Тунжа, и е на завет сред сгради и огради.

10.   Номер 5, аз доколкото разбирам въпроса, човекът пита какво РАСТЕ зимата, а не какво презимува. Иначе и аз бера земната ябълка изпод снега до късна зива, ама това определено НЕ означава, че земната ябълка расте зимата. Авторът трябва да е по-конкретен в питането си.

11.   До 10 вярно е че не се разбира автора градина ли ще сее или се иннтересува за пресни зеленчуци за диетата си, но всичко което изброих РАСТЕ зимата в България климатът на по голямата част от държавата е такъв че нямаме продължителни прекалено ниски температури, а на тези растения им е добре и на 6-7 градуса и растат, ако ги засадиш на по високи от 25 градуса температури не растат добре горещо им е!

12.   №5, опиши по подробно за малините, какъв сорт са, на слънце ли растат? Ако споделиш ще си полезен за много хора.

13.   До 12 сорт няма как да знам, взех го от вилата на една баба, която го е взела от нейна приятелка, преди повече от 50 години и си го развъдих, предполагам сорт Люлин.
Обаче номерът не е в сорта, купи си който искаш сорт целогодишни малини, тайната е в това да ги засадиш правилно. На завет на 50-70см от ограда или стена, трябва поне 4 часа да бъде огрян от слънце Изкопаваш 40 см дълбока ямка, коренът на малина не стига по дълбоко, пълниш я с парчета начупени гнили дъски парчета гнили греди и/или начупени стари гнили клони, каквото имаш, колкото повече толкова по добре, важно е дървото да не е прясно отсечено а гнило. Слагаш разсада между парчетата дърво и попълваш празнините със смес почва, компост и пясък, поливаш за да навлезе почвата между парчетата дърво, добавяш и поливаш, докато си сигурен че няма кухини между дървения материал. Накрая около растението покриваш почвата с мулч (окосена трева), около 50-60 см кръг, 5 см на височина, колкото да не е гола почва и да не расте трева и този корен ще полудее да ражда, поне 10-15 години на същото място, малините обичат гнило дърво в почвата си, колкото по изядено (надупчено) от насекоми е дървото, толкова по добре. Важно е да поливаш редовно, на всеки 10-12 дни 10 литра вода на корен, ако не е валяло разбира се.

14.   Банани, портокали, лимони, това има по магазините, но е внос от екзотични страни.