Споделена история от Други

Как хората въобще си купуват жилище на тия цени
Правя елементарна сметка. Един апартамент в София струва около 200 к евро. В момента банките финансират на 80% макс. Мисля, че само ПИБ финансира на 90%, но при определени условия.

Т. е. трябва да имаш 20% самоучастие плюс около 7% разходи по сделката, т. е. трябва да извадиш едни 100 000 лв, за да можеш въобще да изтеглиш кредита. Отделно после вноската ти ще гони 2 к с тенденция да нарастне, защото в цял свят лихвите растат главоломно и вероятно е въпрос на време и тук да се вдигнат лихвите.

Представете си едно 3-4 членно семейство да плаща 2 к на месец. Че те трябва да изкарват 5-7 бона на месец плюс да имат 100 к спестени. Колко такива семейства има?

И това в София. Ами какво да кажат във Варна, Бургас, Пловдив, където цените не са много по-ниски вече, а заплатите са значително по-ниски? В София на година се купуват по 30-40 хил. жилища, кой толкова ги купува?

Коментари

1-50 от 53

1.   Ще ти дам един много хубав съвет, който го знаеш предполагам, но все пак - не гледай в чуждата паничка. Като не можеш да си позволиш нещо - напрягаш си сетивата и го постигаш. За няколко години работа в чужбина можеш да си позволиш да купиш жилище в България

2.   Ей сега октомври като излезе справката за третото тримесечие и ще видиш кой ги купува. Никой! В момента само луди хора могат да теглят кредит за апартамент. 2008 г. нали я помните?

3.   Безумно скъпи са. И на Запад рязко скочиха. Поне на Запад са стегнати и подържани и не толкова стари. В България са Тошови панелки на по 50 години дето са на издихание. В България никога не бих си купил апартамент. 60 000 евро за гарсониера в малък провинциален град. За 80 000 се купува на запад студио дето ще ми нови всеки месец 1000 евро от наем.

4.   Тези цени на жилища са абсурдни спрямо доходите на много от българите и се стигна до тук главно заради кредитите.
Купуват ги хора с кредити, които не осъзнават колко голяма е всъщност сумата. Не знам как спят тези хора като знаят, че имат кредит 150 000 евро например, а годишната им заплата е 12 000 евро ( 12 по 2000 лв) и освен това цените на всички стоки и услуги се вдига.
Това е безумие, но като има хора да се връзват, банките ще им отпускат кредити, все пак от това печелят.

5.   2. - Никой не купува, друг път. Приятелка работи в агенция за недвижими имоти. Казва че няма празна седмица, по 2-3 апартамента успява да продаде. Сега виж колко брокерски фирми има в страната и сам си направи изводите. Имам познати, които семеен бизнес развиха с покупка на съборетини, ремонтиране и продаване на двойна цена или отдаване под наем. Ама това е странична дейност - за събота и неделя. Иначе и двамата работят друго. Който иска има пари. Който го мързи мига на парцали и се чуди.

6.   Някои от хората работят в чужбина и просто инвестират в пазаруването на жилище пари.

7.   При нас са около 100 Хил. Но ние сме в малък град. Трудно се изплаща, просто трябва да не се купуват излишни неща, за да се изплатят. А това си е мизерия

8.   Да, точно това написах в съседната тема.

"Жилище в София тристайно към 100 кв. с общи части 160000 евро (даже в по-крайни квартали, без гараж в цената). Да закръглим 320000 лева и да разиграем няколко сценария:

1)Ако имаш спестени 100000 лв, което са 31% от сумата, отваряш ипотечен калкулатор онлайн, при 2. 89% лихва и срок 20 години, сума 220000 лв, вноската е 1208 лв на месец. Но вноската няма как да ти е 50% от заплатата, а както финансистите съветват вноската да не ти е повече от 30% от дохода. Значи минимум 2416 - 3900 лв чиста заплата при 50% и 30% от дохода съответно

2)Ако нямаш особено спестени и имаш добра заплата и вземеш 300000 на кредит пак за 20 години, вноската ти е 1650 лв. Излиза, че трябва да изкарваш минимум 3300 лв, ако даваш половината или 5450 лв, ако даваш 30% от дохода си.

3)Ако имаш 200000 лв спестени и 5000 лв доход, теглиш 100000 лв кредит пак с вноска 1650 и плащаш 6. 6 години.

4)Ако изкарваш 5000 лв, хипотетично имаш 1200 лв разходи и спестяваш по средно 3800 лв на месец, за една година спестяваш по 45000 лв. Ами то, цените на жилищата се вдигат с по 20 000 евро на година последните 2 години, т. е все едно си работиш без пари цяла година спрямо цените на имотите. Т. е. ти не можеш да спестиш тази горница, която иначе трябва да вземеш на кредит, защото и да спестиш 100 000 за 3 години, след тези 3 години ще ти трябват още 100 000.

5)Теглиш 200 000 лв, 20 години, 1098 лв вноска и си взимаш двустаен малък някъде си. За което пак ти трябват 3000 лв месечен доход, че да стане. И си стоиш бездетен

6)Теглиш 200 000 лв, плащаш 30 години кредит 830 лв, даваш си 35-50% от заплатата, ако е 1660-2200 лв и се надяваш, че заплатата ти ще расте с инфлацията, най-лошият и масов случай. А, и трябва да имаш спестени 120 000, че иначе пак не стигат.

И сега, колко хора преди да купуват имат спестени 100-200 000 и имат и доход 3000-5000? Второ, не броим разходи по обзавеждане, вдигане на лихвите и тн., т. е тези пари въобще няма да са достатъчни.

Изводът за мен е, че нямаш ли доход поне 3000 лв не можеш въобще даже кредит да изтеглиш. А и да имаш доста спестени и 5000 лв доход пак с всички съпътстващи разходи, ще ти трябват 10 години, хоризонт, за който нямаш никаква сигурност.

За какви семейства и деца говорим и какво му е нормалното на пазара и цените. Хахаха много е нормално с 5000 лв доход и 200 000 лв спестени, пак да не можеш да си купиш 100 кв. жилище в някой по-хубав квартал на София и да го обзаведеш добре без да го изплащаш с десетилетия.
А всяко семейство, че да има дори едно дете, има нужда дори от едно по-скромно 3-стайно жилище и няма достъп до такова заради разни спекуланти. "

9.   1, защо човек като пита нещо, винаги се намира някой ганьовец като теб да каже "не гледай чуждата паничка"? Нито съм казал, че нямам жилище, нито клюкарствам. Какво толкова странно има човек да мисли и разсъждава за икономиката и пазара?

А това за чужбината важеше преди години, когато жилищата бяха евтини. Сега успех да събереш 200 000 евро с 2000 евро заплата за няколко години. Сега може да събереш за някоя селска къща или най-много панелка в провинцията. Математически трябва да спестяваш по 2-3 к евро на месец, за да стане за 5-8 г.

10.   Никой не купува, или поне много малко хора. Истината е, че строителните фирми, които се държат от една прослойка хора, които крадат държавни пари като невидели, вдигат кооперации и перат пари. Много им е проста схемата - строежът реално струва 2-3 милиона лева, а те го пишат като 7-8. Така имат чисти пари. Че после и ако някой се излъже да купи, изкарват още повече. 80 % от жилищата в София стоят празни, тия 2 милиона души голяма част от тях живее в панелки. Кой ще купи жилище за 300 - 400 000 лева, при положение че заплатите са по 1 500 лева? Даже ИТ ще се озори, пък ако ще и 10 бона да му е заплатата.

11.   Ние искаме къща, но не ни стиска да теглим такива огромни кредити. Търсим в околностите на Варна, Еми под 200 Хил евро нищо читаво няма. Като си направиш сметка ще тряба да връщаме повече от половин милион лв. Това е непоносима сума за нас, за строеж ни трябват поне 100 евра с кеш и тях нямаме. Потребителски кредит за такива суми не отпускат. Затова си траем в наследствен малък апартамент, който дори не е на наше име за да го продадем или ипотекираме.

12.   Винаги са се купували жилища и никога не са стрували малко спрямо средните доходи. Говоря за София и хора на средни в ниския сегмент заплати. Изключвам хората с добри доходи, които могат да плащат спокойно. Има хора с бизнес/добре платени/работещи в чужбина/получили странична помощ, които плащат кеш, вкл. и за инвестиция.
Обикновените хора живеят доста скромно, не ходят на ресторанти, почивки, чужбина, няма глезотиики, непрекъснати покупки, готова храна и т. н. буквално, на санитарния минимум. Почти не ползват услуги, каквото могат си го вършат сами. Уреди, мебели, покъщнина- всичко скромно, старо евтино, втора ръка. Родители помагат, с каквото могат- произвеждат храна, гледат деца, даруват нещо. Сега, с тези години на пенсиониране, някои неща не могат да ги правят. Кой е свикнал да харчи и му се наложи да свие перките, бързо разбира, че без много неща може.

13.   Леле номер едно и от къде тия пари? Я малко се усещайте, в чужбина заплата 1200 Евро, квартира 500-600, храна, транспорт. Фантазии пълни. 300 000 ще извадиш за няколко години. И проститутките ще ги озори.
Авторе, ако не си забелязал в. момента в България са останали от трудоспособното население едно 50% бизнесмени, крадци и общински лапачи. Като сложим и в държавния сектор на високи длъжности, лапачи на земеделски субсидии, лекари - един преклед е над 100 лева за 10 мин.
От обикновените бачка тори са избягали повечето отдавна. Само най - тъпите са останали. То все едно да питаш защо 1/3 от колите са по 200, 300 хиляди и как може да си го позволят. Ако си такава длъжност, дето предразполага да вземаш подкупи, не един а 5 апартамента ще си купиш.

14.   Не всички жилища са 200 000 Е, по-дкоро се концентрирай върху себе си и не се интересувай кой как е успял.

15.   Ми ще купуват, нали трябва да живеят някъде. То по твоята логика да спрем да ядем понеже и храната поскъпна?

16.   1 - 'за няколко години работа в чужбина и може да си купиш жилище', - абе и аз съм чувал разни такива истории. Ама май или се отнася за едни години и времена дето са минали, или са истории в сферата на пожелателното мислене.

За обикновения бачкатор в чужбина като те натисне 700 евро наем, ядене, комунални услуги, транспорт и за повече от 200 евро заделени на месец забравяш. Хайде, 400 да са - ако двлиш наема и ядеш само кренвирши. Че то даже в Германия, най-високата БВП в Европа, самите германци теглят заеми и задлъжняват заради инфлацията и високите цени, наш Ганьо ли ще събере 200к за няколко години..

Иначе кой купува? ИТ-шматките(около 10 000 души в страната), дето са се самозабравили теглят ипотечни и лизинги за коли и изкривяват пазара с голямото им 'търсене'(тия ги чака леден душ като започне изкуствен интелект да им върши работата ще преинсталират компютри за по 20 лв като останат без работа); кой друг купува? Тия дето се накрадоха последните 15 години с европари, най-вече по времето на Боко, злоупотребите са за милиони, всички в строителния бранш го знаят, всъщност това са и тия дето масово строят(да, масово се строи с крадени пари, за да се изперат), - те си строят и си купуват имоти, така се перат пари, за да не им стоят по банковите сметки.

Кой друг купува? Разни бизнесмени, собственици на хотели, кръчми и ресторанти, където селяците се забавляват и харчат парите си всяка събота и неделя - казина, ресторанти, спа.

Кой друг купува? Чужденци, песионери, от други страни дойдоха и ви изкупиха земята под носа.

В момента докато не влезнат поне 1500 души по затворите никакви достъпни жилища за обикновените хора. Чужденците ви изкупуват земвта в момента, а вие ще сте ПОД НАЕМ в собствената си страна, дето уж сте големи инвеститори. Абе много прост народ има. Бягайте още по чужбина да сменяте памперси на дъртите там и да миете чинии, а те да купят България.

Тия дето сме патриоти и на място рано или късно ще натикаме мутрите по затворите, крадците на едро(приватизатори, крадци на евро-субсидии и общинари и др. ) ще влязат по затворите. Ама емигранти-възвращенци тогава няма да ни трябват. Предател веднъж -предател завинаги.

Т. Т.

17.   Не знам и аз, това е тема която наскоро обсъждах с мой роднина. Интересното е, че в България цените на някои имоти задминават американските. В САЩ за 200к можеш да си купиш нелоша къща с двор, мазе, гараж и всички екстри в средния запад. Няма какво да се лъжем, можеш и за 100к. Заплатите са и бая по-високи от българските, спор няма. Наскоро мои познати купиха апартамент за 80к, който има-няма 87 кв. м. в София. Могат това само и защото един от тях изкарва 3, 500 на месец, което далеч не е средната българска заплата.

Не знам, аз в България имот не бих купил. Няма да плащам западняшки цени за Тошова панелка и за български икономически възможности, сори.

18.   Н 16, с "предатели" искаш да кажеш "успели да мръднат въпреки всичко и подредили животните си, пък аз тук мизерствам и нямам топки да сменя селото даже, че да си построят по- добър живот" нали? !
Иначе спокойно, повечето от които сме в чужбина, нямаме намерение да се връщаме и захранване останалите, особено пък тези, които сами не могат и две крачки напред да мръднат сами.... "родолюбецо" хаххах

19.   Брокерите са живи и имат доход значи има кой да купува! Как се купуват ли, ами всеки гледа да купи според възможностите си. В София има апартаменти за 200 000 евро но пак в София има и за 70 000 евро, така че кой каквото може да си позволи. Тези с под 2000 лева заплата и с малко събрани пари въобще не оглеждат имоти за 200 хиляди евра!
Такива като номер 11 които искат къща, но нямат пари, си остатват с искането и се умилкват на роднините си да ги приютят в някое наследствено жилище, както са и направили.

Иначе цените са си нормални, никога не е било лесно да си купиш /построиш жилище, трябват доста усилия и пестене, лишения и т. н. Но като се огледаш в България много бездомни няма, така че хората успяват да намерят подслон, дали с усилия в пестене на пари и много работа, или с усилия в умилкване някой да ги подслони, българите са под покрив.

20.   Аз ще кажа от опит - нашата сделка беше преди 2 седмици. Младо семейство сме на 27 и 30г. с бебе под 1г. Имаме добри заплати, мъжът ми работи и отделно има свой бизнес и консултантска дейност. С други думи има 3 различни дохода. Отделно живеем от родителите ни, не плащаме наем. След като се преместим ще даваме сегашното си жилище под наем редовните разходи. Кредита ни е за 220 хиляди евро, които ще покрият покупката на тристаен паркомясто. Отделно имаме и самоучастие, ще се оправим сами и с обзавеждането. Не е лесно и чудесно, но начин винаги има. Финансирането на банките варира спрямо кредитна история, доходи, осигуровки и т. н. Не слушай глупости как видиш ли утре балонът ще де спука и цените ще паднат. Такова нещо няма, няма и да има. Нищо, че го повтарят от 5 години. Централната банка затяга нещата с кредитирането и последният удобен момент да се купи жилище е сега.

21.   А какво предлагате ако няма къде да живеете? Да плащате наем със 100-200 лв по-ниска цена от вноскста по ипотеката. И накрая какво? И едно парче тухла не можеш да вземеш пт кеартирата.

22.   20, хем балона няма да спука, хем банките затягат и последно сега ще може да се купува. Демек скоро време почти никой няма да купува, но пък балона ще си остане раздут?

Междувпрочем в САЩ броят кандидати за ипотечен заем е на най-ниското си ниво от 90-те. Дори в разгара на финансовата криза не е имало толкова малко заявки. А каквото стане в САЩ, скоро става и в бг.

23.   Разбира се, че покривът над главата ти трябва да е сигурен.

Не може цял живот на квартира, а не всеки може да осигури на децата си наследствено жилище още с навършване на пълнолетието му.

Не е вариант и при родители, особено с половинка до теб и твои деца, освен, ако не е етаж от семейна къща.

Скъпо е, особено с такива неадекватни заплати за стандарта ни и спекула за всичко, което се сетим. Но си заслужава да се помъчиш за бъдещето си. Сега си млад, здрав, имаш възможности да сменяш работи, градове, квартири, ако не ти харесват. Но утре ще си пенсионер, а с какви доходи разполагат повечето пенсионери? Ако все така няма наследствен имот, свободен за ползване, какво правиш?

Аз не съм имала такива проблеми по стечение на обстоятелствата, но в такъв случай щях да избера собствено жилище, пред несигурността на квартира, където да търпя чужди ограничения и претенции. Така и така не е евтино, поне в нещо мое да наливам тези пари.

24.   То не е ли ясно, че трябва да теглиш заем и после да го изплащаш 25 години? ... Гарсониерите тука са много по-евтини (до 20 000)
Иначе някои хора сигурно работят в чужбина където са по-високи заплатите и като се върнат тука могат да си купят (защото тука са по-евтини като ги обърнеш в лева).

25.   Предпочитам да тегля кредит и да изплащам жилище, отколкото да плащам наем на вятъра.
Разполагах с половината сума за жилището като самоучастие, теглих кредит за останалата. Заплатата ми е 3500 лв. месечно, а кредитът ми е 782 лв на месец.
Освен това никога не бих купила в крайните квартали или панелка, нито старо строителство. Купих жилище директно от фирмата, която го строи и е от дълги години на пазара. Има сертификати за всички използвани материали. Вижда се колко струват. Само входната врата на блока е 5500 лв. Асансьорът е вносен, а не е българска самоделка. Всичко е внос.
Чудя се на заблудените хора от провинцията, които изобщо не разглеждат цените и си купуват апартамент в Овча Купел и Люлин на цената на апартамент в квартал на 5 мин с кола до НДК. Един колега така се прецака.

26.   Този, който говори за Америка и имотите там, си позволява да сравнява дървени къщи с тухлени.
Имам приятели, колкото щеш в САЩ. Всички живеят в дървени къщи.
Тухлените струват милиони и само най-богатите могат да си ги позволят.

27.   Номер 22: Тази информация не съм си я измислила аз, а я имам от кредитен консултант, за който сме платили достатъчно пари, както и след оферти от 4 банки и 2 платени консултации. САЩ не ме интересува, нито ще купувам там, нито им следя имотния пазар. Жилището е сигурна инвестиция, която в годините се осребрява многократно. Ако решим сега да продадем апартамент купен на зелено преди 4г. ще сме с 60% напред. Жилището на родителите ми е с цена 4 пъти по-висока от закупуването преди 15г. без да е правен кой знае какъв ремонт и без да включва надземен гараж. Цените растат всеки ден. Всеки сам решава в какво да инвестира парите си, на края вече се вижда какво ще остане за тези след нас.

29.   С пари! :D

Примерно аз имам 13 бона заплата бизнес дето тепърва го почнахме.

По моята песимистична прогноза скоро може да ни носи 8 бона на месец, а според оптимистичната прогноза на бизнес партньора ми - 16 бона. Разбрали сме се 50% да вложим обратно във фирмата и останалото да си го разделим. Т. е. сметай - още 2-4 бона на месец.

Т. е. 15-17 бона * 12 = ~180 - 200 бона (т. е. един двустаен на година мога да си купувам).

Ненавиждам банките, никога не съм теглил кредит и не смятам да тегля скоро.

Но дори с тези доходи скоро не бих си купил тристаен и ще ти кажа защо:

1. Живея сам засега, а дори да си намеря сериозна приятелка и да имаме дете - двустаен апартамент стига (поне за известно време). Този в който съм в момента го купих от двойка с дете.

2. Познавам се с крупни имотни-тарикати и измамници. Крадат тристайни и четиристайни апартаменти, къщи, парцели, и имоти в центъра на София. И после ги продават на завишени цени на закъсали семейства.

Сравни растежа на цените на двустайните и тристайните от 2008 насам и ще видиш за какво говоря. Двустайните апартаменти са им под радара и бих си купувал такива, бих ги обзавеждал, бих се местил за по година от един апартамент в друг и после бих ги пускал под наем. Малко номадски живот, ама няма да хвърлям пари залудо.

3. Като цяло не си струва да правиш инвестиция в тристаен апартамент, предвид цялата демографска картина на България - 2050-60 няма да си го изплатил още, а ще сме 4. 5 милиона (пред етнически конфликт).

Аз примерно мога да купя двустайни - да ги отдавам под наем 10-15 години, да ги продам на 2/3 от парите и пак ще съм на плюс.

За тея дето са против "наемите" - научете "математика".

Един луксозен тристаен апартамент върви по 1500 лв. наем. 1500 * 12 * 20 = 360 000 лв. (пак излиза по-евтино от да теглиш кредит за апартамент дето струва 200 бона в евро).

А след 20 години ще мислите как да бягате от тази цигания, вместо да плащате кредити.

Познавам една семейна двойка в която жената е топ мениджърка в една корпорация и прави поне 20 бона, а мъжа също допринася поне 5 бона (общо да кажем, че правят 25 бона) - и си живеят под наем. :) НЯМА СМИСЪЛ!

А един мой бивш шеф дето стана технически директор на голяма корпорация си взе "етаж от къща" за 500 бона в евро (ама в Драгалевци). :D

Дето пътищата са ужас, водопровод няма - А БЕ ГЕТО!

В Англия може да си вземеш замък за подобни пари. Аре, малко повече - има сгодни замъци за 800 бона в паунда. А в Израел за 1 милион $ долара можеш да си вземеш мини-имение с басейн, 6 стаи, изглед към морето.

В България за половината от тея пари си взимаш половин къща в Гетото. :D

Изобщо България е ПЕРФЕКТНА за живеене под наем (и чужденците го казват). Защо въощбе си взимате жилища не мога да разбера!?

Да храните банките и мутрите!? Евала - познатите ми имотни-тарикати се радват на такива овчици...

Дано коментарът ми е бил полезен за някого!

Поздрави!

30.   Последните 20 години много хора крадоха в България. Те ги купуват. Аз си търся къща на село, гледам за някакви съборетени искат по 50 000 лв. Тия специално имоти в близките няколко години ще почнат да падат и собствениците им ще се молят някой да им купи къщата за две прасета и една дамаджана вино.

31.   29. Пълни глупости. Една година ли ще живееш с ще плащаш 1500лв :D Я го сметни 10-20-30 години. Трябва напълно да нямаш мозък. Хвърляш пари на вятъра, а нямаш нищо. Рентиер ли си какъв си не знам, ама тия приказки ги разправяй другаде.

32.   ОТ 29 до 31: Нали съм ти го описал за 20 години!? :)

Или трябва да ти го разпиша като за първи клас? Добре момче - ето:

1500 лв. наем, умножено по 12 месеца, умножено по 20 години, е равно на 18 000 лв. за една година, умножени по 20 години, което прави 360 000 лв.

Което забележи е по-евтино от апартамент струващ 200 000 евро, защото в математиката ~400 000 лв е по-голямо (отбелязано със знак ">") от 360 000 лв.

А за 30 години ще прави 480 000 лв., което пак е много по-евтино от това да вземеш ипотека на възможно най-ниска лихва (примерно 2. 45%). Има си кредитни калкулатори - сметни си при такава лихва, колко ще си изплатил на края на 30-те години.

Няма да ви го смятам като за първокласници. :)

За 30 години при взет кредит от 400 000 лв. ще изплатиш 578 916, 50 лв., при лихва 2. 45%.

Т. е. ако живееш под наем ще си спестил ~578 000 - 480 000 = ~98 000 лв. с които можеш да си стегнеш багажа и да забенеш бързо в чужбина, преди да те е погълнала циганията след 30 години.

Като гледам как не можете да правите елементарни сметки, май поглъщането е започнало...

33.   От 29 до 31:

Бързах със сметките - 540 000 лв. ще платиш като наем за 30 години, което е пак по-евтино от това да плащаш ипотека на най-ниска лихва.

А и 38 000 лв. са си пари.

И с тях бързо можеш да си събереш куфарите и да емигрираш, когато българите ще са предимно пенсионери убивани от пенсионна криза и криза в здравеопазването, а над 50% от населението ще са цигани и турци. :)

Иначе тамън ще се радваш, че си си изплатил имота и вземат, че те пречукат некъде - теб или децата ти. :D

34.   До 29, 32
Радвам се че можеш да смяташ чисти цифри, но забравяш икономическите фктори.
Например 2006г закупих жилище, което тогава струваше 30 000 лв, имах 10 хил самоучастие и теглих 20 хил. за 10 години. Последваха кризи, инфлации, високи лихви и т. н. върнах общо 32 000, но цената на същото жилище вече (17г по късно) е 80 000 евра.
Та обясни моля как излизат сметките ти в този случай? Защото според моите сметки, аз платих 42 хил лева и притежавам стока за 150 хил лева!

35.   Пълни глупости последните коментарии. Това може да има смисъл, ако нямаш деца и искаш да изхарчиш всичко и то пак няма никакъв смисъл. Този апартамент за 200 к като го изплатиш да не би да го губиш и да не би след 20 години още да струва 200 к.
Нали като си го изплатил, можеш и да го продадеш и ще струва примерно 400к, че даже ще имаш повече пари. А дори да струва пак 200 к, излиза, че си живял все едно в него безплатно, защото си връщаш всички пари.
Ако струва под 200 к, никой не те кара да го продаваш. А ако живеят после децата ти в него, сметни колко още пари ще спестят те, защото може да се ползва повече от 20 години.

36.   От 32 до 34, 35:

Сметките и разсъжденията ви щяха да са верни (те са ВЕРНИ, но за Щатите), ако в България съществуваха следните фактори:

1. Демографски ръст - т. е. да има повишаване в "търсенето" (повече търсене от млади хора), което да доведе и от нужда от "предлагане" (което повишава и цените, води до строене на кооперации, които бързо се изкупуват и т. н. )

2. Предпоставки за повишаване на цените на жилищата (развитие на работни места в региона, училища, икономическо развитие, развитие на инфраструктура и т. н. )

Пазарът в България е СИЛНО СПЕКУЛАТИВЕН (обясних ви, че познавам и хора, които крадат имоти и изкуствено надуват цените).

Не можеш да ми говориш за стабилен растеж, когато примерно съм купил имот за 54 000 евро и след година мога да го продам за 90 000 евро. Ръста в цената е чисто спекулативен.

И докато за 2-3 години можеш да си правиш някаква ориентировачна прогноза (въпреки, че не е препоръчително - купува се на база на коефициенти, а не на база "очаквания"), то за 20-30 години е абсурдно да правиш прогнози как:

"Апартамент купен на 200к ще струва 400к... дали? " :)

Представи си след 20 години, че стане етнически конфликт, гражданска война или друго и бъгларите почнат масово да разпродават апартаменти и да бягат!

Цените ще се сринат за няма и месец и апартаментът ти за 400к, може да падне на 200к, че и по-ниско.

Не е препоръчително да се инвестира за "цена", а за "възвращаемост".

България като цяло е лоша дестинация за дългосрочни инвестиции предвид демографската криза (ние сме най-бързо изчезващият народ в Света).

Ако има ръст на търсенето е само и единствено в София и то засега. Говорил съм с познати брокери и даже те признават (което е нетипично за брокер), че на места и в София има намаляване на търсенето.

Изобщно не си правете сметки, колко пари МОЖЕ да имате след 20 години, а планирайте какви пари ЩЕ имате, защото наистина може да стане УЖАСНО ЗЛЕ в Територията и да трябва да я напускате.

37.   До 36 посочи ми една точка на планетата, в която в момента да се продават жилища и за която можеш да гарантиташ, че не може да се случи лош сценарии през следващите 20-30г? На планетата няма място, за което не можеш да предположиш лош сценарии, на всякъде по света може да стане УЖАСНО ЗЛЕ, това значи ли че всички хора не трябва да притежават имоти?
Колкото до отрицателната демография, тя не засяга пазара на имоти, като няма българи, китайци ще се заселят на тази територия, но тя няма скоро в близките десетилетия, да стане пустиня. По морето руснаците разпродават и се вижда че има кой да купи.
Предположенита ти за лош сценарии, могат да накарат много хора на не градят и надграждат нищо, то така или иначе някога ще се мре или е вероятно да станем бежанци, защо тогава да учим да работим да строим, да садим дървета, направо от сега да лягаме да чааме смъртта си.

38.   Да, спелкулациите са факт, точно заради такова "инвестиране". Нали за това говорим, че цените са напомпани. Ама в горните коментари сега говорихме за живеене под наем и купуване за живеене. Ако имаш къде да живееш, ако щеш инвестирай, ама като нямаш къде да живееш, то не е въпрос за инвестиция. Като нещо стане, както казваш, което е възможно, го продаваш дори на по-ниска цена и пак си връщаш част от парите и с тях ще идеш другаде. Като 30 години седиш под наем и стане нещо, нито някой ще ти върне платените наеми, нито имаш какво да продадеш, че да идеш другаде. Нямало да струва 400к, ок, може и да не струва толкова, а наемът ти да не си седи същият 30 години. И от къде този хоризонт и сигурност, че пък ще можеш да го плащаш този наем 30 години? Между 20 и 50 ще го плащаш, а между 50 и 80 ако оцелееш още 30 години и после с пенсията ли ще го плащаш? Този с кредита, на 50 ще го е изплатил и приключва с плащанията. А ти и след това трябва да живееш някъде. И като стане нещо точно война или тн. с какво ще го плащаш тоя наем като останеш без доход. Ключовото е, че дългосрочно няма нищо евтино в наема и си вътре невъзвръщаемо с тия 540 000 дето си ги споменал без значение дали цената на имотите се била вдигнала/спаднала, имало ли катаклизъм, война, все си си твърдо вътре при всеки един сценарий. Пък сега някакви сценарии, че в нищо не може да си сигурен, ако го купиш в кеш и гръмне атомната централа догодина и останеш без нищо, то тогава ще ти е последния проблем жилището.

39.   36 Война може да избухне в цял свят. По тая (куха) логика дай да не купуваме нищо, да живеем ден за ден. Може да се наложи да се бяга от любимите ти Щати. Или където и да било по света. Куха е и логиката ти че е лошо да се инвестира тук. Изобщо за коуч ли си се взел - не ставаш, рентиер, които не може да намери наематели ли си, какъв си не знам. Колкото и да се пънеш никой не ти се връзва. Няма по-безсмислено нещо от това да изсипваш едни пари всеки месец за наем. Заем се връща - наем не. Наливане от пусто в празно.

40.   Кеш.
В Западна Европа, а аз и в София.
На възраст 40 години. Двама научни работника.
Без деца дотогава (сега да).

41.   По-добре ипотека 100 години, отколкото под наем. Цените на наемите са близки или дори колкото месечна ипотека. Иначе, да... цените са скандални, но да имаш земя или имот е ценно, инвестиция е, някаква сигурност е.

42.   Авторе, много хора ти изписаха мнения и както се казва: 100 човека - 100 мнения.

Но виж сега, аз като човек живял и по квартири, и в собствено жилище ще ти напиша от своя опит:

Наемът е все едно хвърлени пари в морето! Пари - на вятъра!
Тоест - това са напразно дадени пари!

Не ги слушай тези антилогики(които прочетох в някои коментари), че било по-изгодно да си под наем!

Така, че най-добре е собствено жилище!

Кой ги купува тези жилища?

Повечето сделки с имоти са на хора, които продават старото си (или наследственото си) жилище и си купуват друго, примерно по-голямо, или в друг град.

Тези цени, които ги писаха тук, са бомбастични и надути!
Има и много по-евтини жилища!

Познавам обикновени хора, които си купиха жилище(тристайно) в София, без да са богаташи - на нормални за София заплати са. На месец плащат около 1000лв на банката (Не съм ги питал за подробности: към коя банка, и колко са имали първоначално) Но казаха, че са търсили с месеци и са попаднали на добра оферта.

Ако човек иска да си купи жилище и полага труд и усилия за това - ще го направи!

43.   От 36 до 39:

И къде ми е куха логиката, че в България е ЛОШО ДА СЕ ИНВЕСТИРА!? А!?

Аре без лични нападки, а ГОВОРЕНЕ С ФАКТИ!

България е в ТЕЖКА ДЕМОГРАФСКА КРИЗА! :)

1. Народът изчезва с най-бързото темпо в целия Свят.

До

2. Над 55% от новородените са ромчета.

3. 25% от населението e над 50 годишна възраст (предимно от българския етнос). Ромите са предимно млади.

Т. е. след 20-30 години поне 35% и нагоре от населението ще са пенсионери - кой ще ги издържа!? Ромите!?

Чака ви такава мощна пенсионна криза, че си немате на идея пичове.

И ден след като написах предишния си коментар излезе разследване на Нова за някаква бабка с 6 апартамента, дето роми се "грижили" за нея, упоили я, накарали я да си препише апартаментите и "умряла от счупване на ребра" (как точно НЕЯСНО)! :)

Аз лично си имах взимане-даване с един милионер имотен-измамник, дето ми правеше заплахи и добре, че имам гръб (роднини и приятели дето се знаят с Таки, Къро, Златко Баретата и др. ) та тоя се кротна като разбра с какъв човек си има работа, че полицията и прокуратурата са БЕЗПОЛЕЗНИ!

Тоя за който говоря краде по 1 имот на година минимум от социално слаби или хора без роднини. Доста българи ще се впишат в тая категория след 20-30. С апартаменти и без роднини. :)

Имам чувство, че повечето българи немате идея в каква държава живеете - циганско-турски кенеф, управляван от мутри! :)

А имам познати - богати хора (един се знае с Божков), дето си живеят под наем, а могат да си купят поне 3 апартамента.

От 36 до 41:

Какви 100 години бълнуваш!? :)

България няма да я има след 20-30 години, или в НАЙ-ДОБРИЯ СЛУЧАЙ, ще е циганска държава, или турска провинция.

Сметни за 30 години и виж, че ти е по-евтино да живееш под наем.

А бе, след 20-30 години ще ви крадат имотите масово, ще се развихри циганската престъпност тука, ще стават големи циркове (може и "Косовски сценарий") - вие си мислите, че ЩЕ ОСТАВИТЕ НЕЩО ЗА ДЕЦАТА! :D

Жал ми е за вас, честно! :(

44.   От номер 36:

Ама верно имам чувство, че популацията не разбира какъв демографска криза ни чака (със всичките последствия).

Последните години ромите стават "по-смели". Наскоро пак полицията и жандармерията влиза в некво гето да пребива и "респектира" ромите, ама колко дълго може да продължи това!? :)

Погледнете ченгетата - некви дебелаци, дето леко полека намаляват бройката. Армията ни и те дебелаци.

След 10-20 години, ромите ще са МНОГО ПО-СМЕЛИ и ще стават големи престъпления и по-големите градове. Като във Франция и Германия - нещата за които четем. Полицията тотално ще е изпуснала контрола и ще се молят за помощ от запад.

А хем нема да има пари за пенсионерите (тогава 1/3 от българите), хем нема да има сигурност, хем народа ще изпадне в ужас.

А знаеме Ганьо колко е "смел"! :D През 500 години робство го е "доказал".

Тея дето не се юрнаха да бягат в началото на Демокрацията ще се юрнат с последни сили да бягат тогава.

Та спестете си усилията - гответе се за най-лошото, щото лека полека идва! :)

45.   Прав е 42 и от относно хвърлените пари в морето за наем на жилище. Ама колко хора могат да си позволят 1000 лева вноска за жилище в България? И колко хора биха били удобрени за ипотечен кредит? Нека да ми отговори на тия въпроси.

Друг е въпроса, че жилищата в момента ги изкупуват разни мафиоти и тарикати изкарали пари бързо без пот на челото. И след години ще ги препродават на още по-бомбастични цени и буквално ще трябва да ставаш роб до гроб за две стаи. Обикновените хора номер 42 си купуваха масово жилища по Тошово време, които бяха построени от държавата и продаваха на реални цени без посредници и разни акули по веригата. Сега това е спекула и извиване на ръцете на хората.

46.   43 44 - Разбрах те. Някакъв тежък филмар си. Най-вероятно онзи който преди пишеше навсякъде че идат османските орди. Отивак да живееш другаде, никой не те спира. Прав ти път, крива ти пътека. Само не знам защо толкова искаш да ни убедиш да емигрираме сякаш в другите държави не е така и е някакъв рай. Грижи се за своя живот, плащай наеми като токова ти е акъла, аз предпочитам собствено жилище. Пък какво ще е след 20 - 30 години никой не знае.

47.   От 44 до 45:

"Друг е въпроса, че жилищата в момента ги изкупуват разни мафиоти и тарикати изкарали пари бързо без пот на челото. "

"Изкупуват" - разсмях се с глас. :D

Брат, буквално си ги крадат с фалшифицирани нотариални актове, рекет и др. методи и после викат полиция да изгони "реалните собственици".

Мутрите и ЛЕВ не дават за тея апартаменти - това май се води "безкрайна възвращаемост".

Вече един куп от "новите строителства" са "пране на пари" заради което надуват и цените на имотите. Или пък са открити схеми за "балъци инвестиращи на зелено". Да им вземат парите и да избегат нанекъде. :)

За това, че хората дето теглят заеми от банките ще станат роби съм съгласен обаче.

И айде, да кажем, че това, че си "изтеглил заем", не значи, че "ще го върнеш" (много мутри теглят заеми и фалират фирми и др. и не връщат пари; един авер е изтеглил заем за 2 000 000 лв. на името на бившата си жена, оставена сама с 2 деца), ама обикновенният българин-труженик ЩЕ ТРЯБВА ДА ПЛАЩА! :)

Няма да се измъкне и ще му вземат жилището, ако не плаща...

48.   От 44 до 46:

Айде без "лични определения", а ме обори с ФАКТИ! :)

А и не съм "филмар" - познавам хора, които са били качвани в багажник от наказателните бригади на Златко Баретата и бити с метални тръби.

Познавам наказателни бригади дето бият и изнасилват.

Познавам и мъже участвали в оргии с олигарси (т. е. олигарсите ги ебат).

Какви неща знам за туй шибано подобие на държавичка, човек - не е истина.

И на никой не му пика - Баце го хванаха с кюлчета, курви, жени с деца и къщи в чужбина и нищо.

Ченгетата често ме спират, щото "отговарям на профил". На едно страхлива ченге тръгнах да му говоря за едни проблеми с мутри - както ме проверяваше не ме допровери, върна ми бързо личната карта треперейки и ме пусна. :)

А в Китай или държава със строг контрол направиш тоя номер (намекнеш за връзки с мафиоти) - не ти мърдат 2 часа бой в районното. Тука, ако кажа някое име - ченгетата ще ми дадат пари за кафе.

МРЪСНО ГЕТО!

Не знам, за къв дето викал османските орди ме сравняваш. Даже хич не ми пука за това. Миналото си е минало и трябва да остане МИНАЛО!

Ей това мразя на българите - все си спомнят за 5-те века робство. А народ като сирийците е бил в ПЪТИ по-зле от нас и не се считат за "роби", а българите даже са притежавали роби. Тъп народ с "робски" манталитет.

Но гледам в настоящето и бъдещето. Айде обори ме с ФАКТИ! Кое от следните неща не е вярно?

1. Над 55% от новородените са ромчета.

2. 1/4 от българите са над 50 години и българският народ е застаряващ.

3. Българите масово имат по 1 или 2 деца (с редки изключения по 3 или повече), а не малка част са и самотни и нямат деца.

Докато циганите имат по 2 деца минимум, да не кажа 4-5.

4. Нямаме сериозна индустрия, по-голямата част от населението е заето в "сферата на услугите". Да си IT специалист е "върха на сладоледа" и "престижа на престижите".

Не вярвам в прогнозите (лично съм фалшифицирал и манипулирал даннИ), но ако се запази тази тенденция си ставаме ЦИГАНСКА ДЪРЖАВА!

Но ще ти кажа, аз какво правя:

1. Купувам 2-стайни апартаменти (които са със значително по-реални цени, тъй като има по-малко търсене и по-малко спекулация).

2. Отдавам ги под наем на сами хора, студенти, двойки и семейства с едно дете.

3. Те ми плащат наем на луксозен апартамент.

4. Ако ги взема на 100 000 евро, и им взимам месечен наем от 500 лв. за 30 години ще получа ~90 000 евро само като кеш.

Ясно, че ще има и разходи по ремонти и т. н., но ако включиме и "потенциалният растеж в цените" може да ударя поне 50% възвращаемост.

5. След 30 години когато населението на Територията ще е 4. 5 - 5 милиона и българите ще са малцинство, ще разпродам всичко (ако трябва и на загуба) и се местя да живея в Израел.

Евреите са изключително мъдър и задружен народ. ПЪЛНА ПРОТИВОПОЛОЖНОСТ на българите. :)

49.   Това, че да купиш жилище е по-добре отколкото да даваш пари за наем е ясно на всеки. Не е необходимо да си нобелов лауреат по икономика, за да се досетиш. В редки случаи някой може да предпочете наем, вероятно основно заради мобилност. Не всеки, обаче, може да си позволи ипотечен кредит. Не винаги наемът е равен на кредита. А и в нашата икономика не можеш да си сигурен за доходите в един период от 20-30 години напред. Не можеш да разчиташ и на това, че ако семейство купи жилище, единият от партньорите ще дава доходите си за кредита. Много жени търсят осигурен мъж, а и много семейства също не издържат 20 години.

50.   От 42.

Отговарям на въпросите към мен:

Да, не всеки може да си позволи да плаща около 1000лв. вноска на банката! Така е, затова и не всеки си купува жилище!

Но аз говоря не за сам човек - а за семейство, в което всеки работи!

В случая, който разказах, става въпрос за тричленно семейство с голям син, който също работи и участва в плащането.

Общият им доход е около 4500лв - на тримата души.

Дават около 1000лв на банката и с останалите си живеят сравнително нормално. Кое е странното и необичайното тук?

Говорим за София, където нормалната заплата е около 1500-2000лв.

И това е едно съвсем обикновено и нормално семейство.

Относно социализма:
Аз съм достатъно възрастен и съм живял и немалко години през социализма. Да, за обикновения човек беше по-лесно да си купи тогава жилище, но пък от друга страна трябваше да чака дълги години за това. Жилищата не можеха да се купуват свободно - дори и човек да имаше парите!

Родителите ми(Бог да ги прости! ) 9 години са живяли в квартира на таванска стая, за да могат като крайно нуждаещие се да си купят голямо и хубаво жилище!
Да, но 9 години - без баня, с обща тоалетна... И с деца. Ти можеш ли да го издържиш това?

Освен това през социализма нямаше духовна свобода!

Така, че не ми го хвали социализъма - както казваше бай Тошо)))

52.   Цените на жилищата в България не са реални на база качество на материалите, площ, локация (предвид това че са в България) и по никакъв начин не кореспондират на българските доходи. Самият факт че имотите се предлагат в евро, а българинът печели в лева е достатъчно красноречив. Цените са на база спекула и също така има и чужденци, които купуват и подбиват цените. Също така, жилищата са и пране на пари главно на мафията.

И почвам с конкретиката, защото съм на 99% убедена че обобщението ми по-горе е подминато и прочетено отгоре отгоре.

Първо на първо, не се казва 1-стаен и 2-стаен апартамент на гарсониера и апартамент с една спалня не се нарича двустаен. Правилото е апартамент да се брои на брой спални. Така например:
Апартамент с една спалня, хол, кухненски бокс, баня и тоалетна е 1-спалнен
Апартамент с две спални е 2-спалнен, апартамент с три спални 3-спалнен и тн

Второ, щом кухнята не е отделно помещение, се нарича кухненски бокс, с три шкафчета заедно с хола не ми го наричайте кухня. Смърдоляк ако искате да готвите вкъщи.

Трето, липса на вграден килер в коридора или друго складове помещение означава само едно - бардак в 2-стайния ви апартамент (поправка: гарсониера), натрупани предмети и теснотия. Ако си спомняте вметката в началото, апартамент с хол, кухненски бокс и една спалня не е двустаен, а е 1-спалнен или старото име гарсониера.

Четвърто - тънки стени. Картонени домове. Блаженството да чуваш всякакви звукове по всяко време н денонощието.

Пето - блаженството да изплащаш 30-годишен кредит със заплата, която в никакъв случай не е сигурна, както не е сигурна и вашата работа. Защото днешната система е система на несигурност и няма такова нещо като 40-годишен стаж на едно и също място освен ако не сте един от малцината избрани.

Шесто - за нивото и мирогледа на българина дори няма да споменавам, и неговото развитие в близките години, не ми се мисли направо за каква простащина ще иде реч.

Мога да изреждам седмо и осмо до безкрай, но се отегчих.

Общо взето всичко е балон и неминуемо ще се спука в един момент.

Моето предположение е че в България ще се заселят чужденци в близките 30-40 години, а българското население ще се стопява все така докато не бъде подменено от други народи. Тук вече зависи какви геополитики ще се развият и кой точно ще се засели.

Всеки народ наистина заслужава съдбата си.

1-50 от 53