Споделена история от Други

Изкарвам добри пари, да сменя ли квартирата си със по-скъпа?
Здравейте,

Мъж на 28 години съм, живея в София. Изкарвам 5500 лв. нето, но все още живея във един панелен едностаен апартамент, който до известна степен си е окей, до известна степен си е мизрен, със комунистически уреди в кухнята и леко напукани стени.

Така съм научен, че да не харча за неща, които не ми трябват. И реално този панелен апартамент е достатъчен, има къде да ям, има къде да спя, има къде да седя на топло през зимата и ми е трудно да опровергая по-скъп наем.

От друга страна, често работя от вкъщи и искам да ми е приятно като се огледам наоколо и да ми е уютно.

В момента за едностайният апртамент плащам 420 лв на месец, като обмислям да го сменя със двустаен апртамент за около 850 лв. на месец. И все пак ми е трудно да опровергая толкова значително увеличение на разходите ми за месец, въпреки че взимам доста добра заплата и мога да си го позволя.

Искам да чудя вашето мнение, какво бихте направили.

Коментари

1.   Заслужава си.

2.   Първо браво за пестеливостта, 90% от хората с такава заплата щяха не само да се увътрят с по-скъп наем или 30г. ипотека, но и да вземат лизинг за нова кола(веднъж се живеело затова дай всичко да профукат... )
Второ дали да смениш зависи...

.. ако е за гаджета такава панелка ти е голям минус. Ако е само за теб по-добре дай малко пари да си вземеш уреди и да освежиш апартаментчето - хазяинът ако е точен ще се съгласи поне част от парите да ти ги приспадне от наемите, все пак е и в негов интерес жилището да се поддържа.

Т. Т.

3.   Аз бих се преместил, но ако ако го чувстваш като неоправдан разход може би е ок да си останеш в старата квартира

4.   Според мен не си давай парите, излишно е. Срещу по-малка сума можеш да си направиш някакво освежаване, аз с моята квартира така направих, сега живея в един от най-скъпите южни квартали, в двустаен с тераса само срещу 450лв. Купих си гардероб, скрин и още някои неща, защото не ми достигаха шкафове, но пак съм спестила доста, отколкото ако плащах 7-800лв всеки месец. Докато живееш сам, не се мести.

5.   Смени я. По ред причини панелките са неприятно място за живеене, независимо дали си сам или семеен с деца. Това са стари сгради, неподдържани, в тях живеят много пенсионери и др. Мисля, че има едно правило, че за жилище е редно да даваш до 25-30 % от доходите си. С един наем от 850 лв. се вместваш напълно в този процент. Ще ти се отрази добре да живееш в качествено жилище, а не в остаряло с износени мебели и прочие. Ще ти е по-комфортно да поканиш жена в ново, а не в скапана панелка.

6.   Не е необходимо щом нямаш нужда от повече пространство.
Но можеш да освежиш и подобриш- една боя за стените, да си купиш някои уреди, които после си остават за теб.
430 лв отгоре всеки месец без необходимост към момента.... аз не бих. По- добре спестявай или влагай.
В момента сме двамата с мъжът ми в също малко жилище, но ни интересува да сме в зоната, в която сме.
Работя също от в къщи понякога по 12- 15 ч и то защото е удоволствие за мен. В крайна сметка пригодихме жилището така, че изглежда живеем на работата ми, а не да работя от в къщи:)))
Но моята работа е такава, че освен 2 бюра, статив, имам нужда от място и за материали, които понякога са по- обемни.
При нас се получи по- добре и красиво дори от колкото когато беше основно жилище, в което и работя.
Подобри където си, вложи там някой лев, ще е по- малко от всеки месец по- голям наем, който потъва в нечий джоб.
Струва си иначе по- голямо и скъпо жилище ако си във връзка и вече се задава и бебе.

7.   Купи си собствен, защо да даваш наем 850, като можеш да изпращаш толкова, ако естествено изтеглиш кредит, след 10 г. ще е твой...

8.   Колега от Редит?

Иначе не, не си заслужава чак 850. Мисля, че и за 600 можеш да вдигнеш доволно стандарта. 850 със сметки отива към 1 000, че и отгоре като е зима. Ако ще даваш такива кинти, по-добре си купи свое жилище.

9.   С такива доходи директно си вземи нещо ново с ипотека. Не пълни джобовете на рентиерите. Няма смисъл. С вноска от по 1200 намесец ще си имаш топ двустаен в хубав квартал.

10.   Парите за наем са пари хвърлени на вятъра. По-добре да си купиш нещо с тези пари. Не ти трябва двустаен. Огледай няма ли по-модерен едностаен апартамент на малко по-висока цена, но не 850 лв.

11.   Човече ти нормален ли си? Повечето хора си дават всичките пари, едва ли не, за да живеят в сравнително хубави жилища, с далеч по-ниски заплати. А ти с такъв огромен доход живееш сам в някаква дупка за буквално смешен наем, който в големите градове вече почти не се среща. Не е казано, че трябва да даваш наем 1500 лв, но някак не е сериозно да даваш такъв наем и да живееш в жилище, което не ти носи наслада, така да се каже. А и още повече работи от вкъщи, което значи че трябва да се чувстваш добре. Търси нещо по-добро. С такава заплата на твое място изобщо нямаше да се замислям за миг!

12.   Квартира е. Не е като да си го купил. В двустаен е по-удобно, особено ако имаш другарче. Пробвай, ако не ти харесва как стоят нещата финансово - пак можеш да се преместиш.
Но лично аз, ако не е пълна мизерия, не бих го мислил чак толкова. 400лв месечно в джоба ти не са излишни. Бил съм 12 години по квартири и знам. Общо взето един ден ще се обърнеш назад, ще сметнеш парите дето си ги дал за квартира и ще си кажеш "защо ми беше? ".
Уреди можеш да си купиш. После ще си ги вземеш естествено.
А можеш да говориш и с хазяите за нови. Някой път новите са по-зле от старите... Ако са чисти и работят - нямаш грижи.
Ако ще се местиш, гледай да е по-близо до работа. Доста е удобно да прескочиш пеш. Няма транспорт, няма паркоместа, няма задръствания... Времето от и до работа винаги е едно и също...

13.   Бих си стоял в едностайния, малко бих си освежил и толкова. Разликата бих събирал в отделна сметка и ако се случи да имам жена и дете, бих се преместил в друг апартамент, а от натрупаната сума, примерно 5 години по 430 лв, бих ги дал или за семейството или вноска за мое жилище.

14.   Здравей!
Бих го сменил с малко по-добър, но ако бях на твоя доход директно щях да започвам да събирам пари за собствено жилище. При положение, че си с висок доход ще можеш да го изплатиш за отрицателно време.

15.   А защо направо не купиш нещо с ипотека, малко апартаментче, вноска към 700-800лв? Дохода е от сравнително римемливите/височки за София/страната и щом гледаш наем за 800лв защо не ипотека.

16.   Събирай пари, колко имаш настрана. Помисли за инвестиция, ще хвърлят пари на вятъра, ако утре стане нещо с теб, имаш ли резерв. Ако съм на твое място бих търсил около София.

17.   Щом изкарваш добри пари, по-добре помисли за ипотека и собствен апартамент. Няма смисъл да влагаш маса пари в чуждо жилище, а накрая да нямаш нищо. Иначе да, разбира се че има смисъл да живееш в добри условия.

18.   Ааа, схванах! Под "опровергая" имаш предвид "оправдая"!

19.   Ремонт на сегашното ти жилище, боядисване на стените със готин ярък цвят боя, синьо, оранжево, виолетово, купи си нови електроуреди, можеш да го превърнеш във уютен дом и да ти е готино там.

20.   Парите, които взимаш ги спестявай, това жилище в което си сега, ремонт му прави, боядисани стени, вземи мебели, нова печка, хладилник и от каквато техника имаш нужда и ползваш и ще стане топ жилището ти, лесно е, иска се старание от твоя страна.

21.   От автора:

Реално апартамента има готини мебели, но трябва да се замажат и боядисат стените и цялостен ремонт на пространството където е кухнята, пребоядисване, смяна на печката, смяна на всички шкафове. Понеже цялата зона на кухнята е една стара, със тапети на цветенца и шкафове, които са разбити и са същите, като на баба ми и дядо ми от преди 20 години.

Липсва и климатик и през лятото е по 30 - 33 градуса в апртамента.

Аз нищо не разбирам от ремонти и инвестираното време и пари, които ще вложа, ми се струват доста.

Относно покупка на личен имот с ипотечен кредит имам събрани 70 хиляди лева, но в момента ми се струва рисково да купувам имот. А и още не съм сигурен, къде искам да се устроя за постоянно