Споделена история от Други

Към софиянци
Софиянци недоволстват, че едно време града бил хубав, а сега се е напълнил с паплач и аз ги разбирам. Въпросът ми е съгласни ли са да се изместят част от институциите и капиталите в провинцията, за да се разтовари града, но пък да работят за по-малко пари?

Представете си как София е с нормален трафик, прибират се хората от работа за 15 мин вместо за половин-един час, няма опашки, задръствания, изнервени хора, чиста, подредена, без паплач, с чист въздух, хубави чисти градинки, има паркоместа бол, има места в детските градини, не се блъскат хиляди хора по улиците, обаче средната заплата не е 2700 лв бруто, както е по официална статистика, а е 1200-1700 лв като в останалите градове.

Защото оставам с впечатлението, че софиянци не си дават сметка, че двете вървят ръка за ръка и си представят как хем си живеят тихо, спокойно и на широко, хем стандарта им си остава същия.

С действията си показаха, че предпочитат стандарта пред спокойствието, колкото и да недоволстват от паплачта, когато едно време Дянков искаше да децентрализира България и да разпредели институциите по провинцията. Имаше големи протести и проекта беше отменен.

Коментари

1.   Ама има ли още софиянци, аз мислех, че всички са от село?

2.   До Автора:

А бе то не е въпроса дали искаме, а дали може.

Голяма част от чуждестранните инвестиции са съсредоточени в столицата. В столицата има и работа.

Какво остана по провинцията - няма земеделие, тук таме някой завод, и дървета за рязане, заради които после стават наводнения.

Аз съм ЗА предложението ти, ама не е въпрос на "желание".

3.   Град София, не е скъп град, хората взимат заплата най - много 1500 лв, повечето живеят с минимални заплати, които са 700 лв, това е реалността.

4.   Поредната тъпа тема, на която някой на някого е виновен за неговите проблеми. От никой софиянец не зависи кой ще дойде, колко ще получава и т. н. Цените навсякъде се определят от търсене и предлагане. В голям град, големи растояния, институции и т. предполагат и по-големи разходи, а заплата е отражение на това. Като започнат на софиянци да им плащат, колкото в Сусурлево, никой няма да може да живее тук. Ако живея в Сусурлево и ходя само до хлебарницата и херемага, няма да имам нужда да се обличам като за някоя институция. Но явно, има причина хората от провинцията да се тъпчат в "кочината" столица и да стават "мекащи" софиянци.

5.   Категорично подкрепям да се децентрализира България. И не говоря едни институции да са тук, други там (това е невъзмоно Народното събрание да ти е на едно място примерно, президентствот на друго), а говор да се създадат условия за работа в другите градове.

Да се отворят заводи, даже да се раздаде земя на хората, които искат да я работят(в момента се обработва не повече от 45-50% от обработваемата земя)

Градът се напълни с нищоправци - фриззорки, ИТ-та, по казина, инфлуенсъри пълно е с БЕЗДЕЛНИЦИ.

Тия да се връщат по селата и да почват да работят.

Не ми пука, че. заплатите можело да паднат и без това тия заплати са тотален балон и инфлация, даже не ми пука, че може и цената на апартамента ми да падне. Сега мога да му взимам около 1000 лв наем, ако има отлив сигурно ще е 600-700..

Въпросът е България да се рсзвива, а не само една точка(София) да се развива, а всичко друго да е гета, безработиаца, мизериая и разни нищоправци да висят в София и да живеят на измислени заплати и професии.

От истински софиянец(не преселник)
Т. Т.

6.   3, направо под минималната даже взимате. Да се чуди човек как плащате среден наем 700 лв, като тя заплатата ви е по-малка от наема. Сигурно фотосинтезирате.

7.   Какви софиянци пълно с простолюдие, на последното ми прибиране в България нямаше да съм жива, провинциална тетка мина на червено, избиваща комплекси и простотия и утре ще е със софийска регистрация, а децата и софиянци. Това не го разбирам кой софиянец, пловсивчанин, аз дори не ползвам тази дума, но си реших проблема, като се махнах от София, на село в чужбина. Ако щеш и на пъпа на света да живееш, да си от центъра на София, като си Селтик такъв си оставаш, манталитет.

8.   Няма нужда от децентрализиране на институциите. Едно време всички институции си бяха в столицата, но имаше софийско жителство... Съответно нямаше такава миграция към София, а в провинцията имаше работа и препитание за хората и само такива с болни амбиции да станат столичани се бореха със зъби и нокти да живеят в София. Механизмите бяха или да си намериш съпруг/а с жителство, за да получиш и ти автоматично, или да работиш в строителството, Кремиковци, градския транспорт - все тегави места, където имаше нужда от много работна ръка, но желаещи намаше много. Лошото в цялата работа е, че в момента повечето производства в провинцията са закрити. Работят единични места в по-големите градове. Така че, щем-нещем, ще трябва да се примирим с паплачта, която пристига в София. Децентрализацията на институциите е мъчна и дългосрочна работа и няма да стане току-така. Неслучайно в повечето държави администрацията е съсредоточена в столичните градове.

9.   номер 3 - говориш пълни глупости :D. Разходи се и разгледай какви коли ще видиш. Влезни в магазините и виж цените, седни на заведение дори и някое квартално и виж колко е пълно и какви са цените.

10.   Въпрос до организация. Трябва да си луд да пътуваш с кола през трафика по 2 часа дневно, за да получаваш едни 500-1000 лева повече. Това не е никакъв стандарт на живот, това е загуба на стандарт. Цените на имотите, цените по заведенията - всичко е нереално скъпо в момента - тотална спекула. Какъв е смисълът от по-високата заплата, след като разликата отива в по-висок наем/ипотека и повече разходи за живот? Най-добре са хората, които могат да работят от вкъщи. Комбинацията от бърз интернет и къща в някое балканско село е незаменима. Качеството на живот не се измерва само в точната сума, която получаваш на месец - за жалост много хора не го осъзнават и така си съсипват живота.

11.   Интересно ми е номер 5 какво работи...

13.   Така, първо ти сериозно ли вярваш на стъкмистиката за размерът на заплатите? Второ, ако половина институции се изнесат ще станат ли цените като в малките населени места, или пак ще плащаме по 70 лв карта за градски транспорт (разстоянията няма как да ги намалим), а даплатата ни ще е като в град с 10 хил. Трето, трябват ти някакви документи, сега е лесно, палиш колата идваш до София, стоиш 3 дни и си свършваш каквото трябва. Обаче представи си, че за едното разрешително трябва да ходиш до Варна, второто го взимаш от Русе, справката от Велико Търново и т. н. Та, то хубаво да пръснем администрацията из цялата страна, ама като за 5 документа трябва да ходиш в 5 различни градове? Не помисли за това, нали?

14.   Наистина се учудвам на подобни теми, все едно хората, които ги пишат, живеят в космоса. Заглавието е тип-да върнем София през 1900 година с население 68 000 жители. Малките градове и села умират, защото просто няма бизнес там, авторът си мисли, че на хора от Ямбол например им е много приятно да живеят и дават луди пари за квартира в София. Процесът е необратим и до 20-30 години всичко ще е в големите градове. Това в все едно да изселиш половин Ню Йорк в Аляска. Въпросът не е дали да взимаш 2000 лв в София или 1000 в Ямбол, като стандарт ще е едно и също, въпросът е, че в Ямбол няма къде да взимаш тези 1000 лв. Пък и в крайна сметка всеки си избира къде да живее, като не те кефи шума живей на село, стига да можеш да се издържаш.

15.   13, цените вече са равни в цяла България. И второ за електронно правителство не си ли чувал? И да, вярвам, че в София се взимат 2 к заплата, дори и 3-4, защото осчетоводявам софийски фирми и имам достъп до тази инфо.

18.   Проблемът е в България, не в София. Виж как Румъния дръпна, Букурещ е СУПЕР град, всички институции са там, но това не им пречи да имат зелени площи, чистота и ред. Защото София е много мръсна и един архитектурен ад.

19.   Авторе, отговарям ти като "софиянец". Не ми пука откъде си, наистина буквално само вие (провинциалистите) ви друса комплекса. Добре, нека махнем някои институции от София. Това ще децентрализира икономиката, факт. Уловката е, че България тогава далеч няма да е толкова приветлива за чужди инвестиции. Защо? Защото бизнесът обича удобство и бързина, което една централизирана столица предлага. Виждаме колко и без това се инвестира в страната.

Въпросът: какъв ти е на теб икономическият план за България (да подчертаем България, не само София или някой друг град) след това? Хипотетично казваме, че утре България се децентрализира и пращаме (да речем) Министерстово на отбраната в Перник, а МОН отиват във Видин. Кеф, после какво?

Много хубавко е да политиканстваш, сложничкото е когато трябва да дадеш реални решения на належащите проблеми. Та, питам пак: как ще решиш икономическите ни недъзи с тази децентрализация? Чакам отговор...

20.   Какво да направим, че ти си нещастен и без пари?

21.   Значи решението е лесно... Тия дето са от село, за тях всякакви ограничения, за да се разтовари за нас софиянците, не сме длъжни да търпим мизерия заради селяци, които да ползват всичко, като нас.. Като са дошли тук за да ми правят опашки и задръствания. Ако дадена институция има 5 гишета, 1 е за плебса, 4 са за софиянци и готово. Същото и в супермаркетите и навсякъде. А понеже всеки мизерник е с таратайката си, провинциалистите ще имат право да си карат таратайките само извън София, и така ще се реши проблема с тая смрад и емисии, задръствания и кретенските паркирания по тротоари и градинки... Аз като съм роден тук, не съм забранил на прованса, да идва и да ми подбива работната заплата, да идват то е ясно, че са умрели от глад, НО това НЕ означава, че трябва да им тъпя навлящината и да чакам и да се редя аз, заради тия навлеци по болници, светофари, магазини и т. н. Трябва да има ред и дисциплина. Като не си Софиянец, ще си чакаш с твоите колеги от прованса на обща опашка, а аз и др софиянци, ще чакаме на софийската опашка и така.. Някой ако не му харесва да се оплаче на арменския поп, да не идва или да заминава зад граница, там го чакат с хляб и сол...

23.   21, ами просто да се върнат капиталите там, откъдето са дошли и селяните сами ще ги последват и ще напуснат града. Ама тогава ще ревете, че взимате по 1000 лв и не можете да свържете двата края.

24.   20, и ти си нещастен за това, че предполагаш нещо, което няма от къде да го знаеш.

25.   19, по твоята логика в Германия, САЩ, Испания и много други не би трябвало да има никакви чуждестранни инвестиции, понеже те не обичат децентрализираните федерации. В САЩ дори столицата на всеки щат почти никога не е най-големия град.

26.   14, и аз се учудвам, че има буквалисти като теб, които не могат да вложат елементарна мисъл и да разберат, че говоря хипотетично.

27.   21, не е ли малко нагло всички фирми да са изтеглени там по Костово време, всички данъци да отиват за София, а да сте си само вие там. Все едно аз да ти открадна хляба, а после да се сърдя, че идваш вкъщи да вечеряш.

28.   Най-противният ми град в България и Европа е със сигурност. Извън Европа не съм излизала, не знам. Живяла съм в няколко европейски столици, с много паплач от цял свят, но противняци като в София никъде няма.
В София да живея, трябва да е нещо много критично за да приема.
Преди 3- 4 г ми предложиха иначе страхотен проект, но с условие да съм в София- цели 6 месеца! Абсурд!

29.   Трябва България да е обединена, това е ключът към успеха.

30.   25, не изопачавай думите ми. Първо, не това казах. Твоите "логически" (интерпретативни, всъщност) заключения са си твой проблем, а не мои думи.

Второ, знам добре как е в САЩ, работя там все пак. И както казах, децентрализацията има смисъл, когато решава дадени икономически проблеми. Аз попитах прост въпрос: как децантрализацията ще реши икомическите проблеми на България? Ти не ми отговори, защото нямаш отговор, но не пропусна жалката възможност да се заядеш.

Проблемите на България са съвзем други. Първо, репутацията е нулева. България трябва по един или друг начин да си повдигне имиджа, защото покрай тези руски пипала из страната, тя не е атрактивна за инвестиция. Парите харесват сигурност, а корупцията и политическата нестабилност не са сигурност. Няма ли такива, няма кинти, толко.

И отново: лесно е да политиканстваш, когато няма последици. Питам пак: децентрализира се икономиката; как това решава политическата нестабилност и корупция, като за начало?

31.   20 съм, щом пускаш такива теми ми е ясна работата. :)

32.   32, само си мислиш, че ти е ясно.

33.   30, как ще ги реши ли? Представи си, че си собственик на голям бизнес, произвеждащ огромни количества стоки, които трябва да се превозват до всяка точка на света. Т. е. на теб ти трябва пристанише в непосредствена близост. Дали ще инвестираш във Варна, където инфраструктурата е под всяка критика или ще инвестираш примерно в Истанбул или Измир, или Атина? Ако България не беше толкова централизирана, вместо да се правят магистрали то София до Перник, от София до Бургас, от София до Варна, от София до... всичко за София, но нищо провинцията, можеше да се инвестира например в пристанище Варна и това да привлече инвестиции. Можеше например да се инвестира в нормални железници, които също да улесняват логистиката. Защото сега инфраструктурата и логистиката са толкова зле, че ти и да отвориш огромен завод, ти с тая калпава логистика не можеш да насмогнеш да си извозваш продукцията. Примерно.

Също няма достатъчно квалифицирана работна ръка. Вместо да се вкарва всичко в София и да се тъпчем там цяла бг, може да се реформира образованието. Например.

34.   33, не знам колко примерът ти е уместен. Тези пристанища в Истанбул и Атина са си в съвсем различна класа от варненското. Истанбул свързва Европа с Мала Азия, а Гърция разполага с най-голямата търговска морска флота в света. Варна е забутана по средата на Черно море, че си има и тук съперници в Румъния и Украйна. Икономически и чисто логистически с такива не можем да се мерим, просто казано.

А и децентрализацията си има и заплахи за държавната сигурност. Тези истанбулски другарчета бая душат по Кържали и околности, искаш ли там да се изнесе някое ключово държавно звено? Несериозна работа.