Споделена история от Други

Защо в Мадрид имотите са толкова евтини
Не знам, аз ли нещо не вдявам. Гледам обяви за имоти в Мадрид и с недоумение виждам, че там масово цените на обзаведени готови за живеене апартаменти с две спални около 60-70 кв. м вървят около 120 000 евро, а наемите на същите - 800-900 евро. Това прави 8-9% годишна доходност, което е умопомрачаващо на фона на 3% в България, а и в повечето страни в Европа. Ами то една панелка в Люлин в подобно състояние би струвала пак толкова, а от там повече 300-400 евра наем макс. няма да взимаш.

Че то аз ако инвестирам едни 120 к евро в Мадрид, мога да си живея до живот, без да работя.

Има ли нещо гнило в тая работа според вас? Има ли по-запознати с имотите в Испания?

Коментари

1.   Не е вярно това, за 120 000 най- много гараж може да си купиш и то около Мадрид. Гледал си "Comunidad Madrid" не града, а региона, и пак не е било апартамент. Апартамент подобен в Испания можеш да си купиш за тази цена около Валенсия, около Арагон, в по Арагонски Пиренеи. Къщи също има по- евтини, гледай около Аликанте.
Има и по- евтини жилища, но са с незаконно нанесени, които ме могат да изгонят. Варианта е купувача да им предложи достатъчна сума за да се изнесат доброволно. Но в Мадрид за такава сума- абсурд!

2.   Виж локациите, ама трябва реален поглед от човек запознат на терен, по обяви нищо не става!! Има гета, има лоши квартали, има лоши училища, има бежанци, има цигани, има замърсители, има шум, има луди, има най-различни причини за ниската цена. Сметни и че работната ръка там е по скъпа и един ремонт ще е повече.

3.   Не са евтини в Испания, а надценени в България. Такъв апартамент тук трябва да струва 120 000 ЛВ. А наемът му да е 800-900 ЛВ.
То така и ще стане скоро.

4.   1, Ами не знам, попадна ми villaverde. На картата изглежда баш мадридски квартал макар и краен. Поне видимо не изглажда зле. Имаше много такива обяви и си бяха баш апартаменти. Наемите ги гледах пак за същия район и за подобни апартаменти. Не знам, явно има някаква уловка, защото звучи прекалено хубаво, за да е вярно.

5.   Говорих с един, дето е живял там, и вика, че наистина има много такива евтини апартаменти, ама уловката е, че са много стари. Все едно като нашите 60 г. панелки. Т. е. те са вече в края на експлоатационния си срок и след още 10-20 г. няма да струват пукната пара.

6.   Авторе, н 1 съм. Сетих се, че в и около Памплона също има евтини апартаменте- 70- 150 000 евра.
Тук май не допускат да се публикуват линкове, но потърси един от най- големите сайтове за имоти тук (Испания) така
idealista точка com
Може да зададеш вътре вече параметри- област, вид търсен имот, цена от- до, м. кв и ще ти излязат.
Има страшно много евтини къщи за ремонт- 10- 20 000 евро. Но ако те интересуват, трябва да провериш и дали земята/теренът принадлежи към имота и дали е планиран през/около този имот проект за път, застрояване т. н (в кметството) трябва да знаеш, че по закон имат право да ти отнемат 30% като "дарение" за застрояване на нещо си.

7.   1. Не са толкова евтини, колкото си мислиш.

2. Испанците са по-бедни от българите и с още по-ниска от нашата раждаемост.

3. Искаш наистина евтино - виж Португалия, извън Лисабон.

8.   Разликата е в управниците. В Испания си длъжен да ремонтираш имота си отвън и отвътре за да бъде безопасен и сградата да бъде приветлива, покривът да е перфектен, външни стени красиво боядисани, да няма мухъл вътре, няма незанонни построики и пристроики към тераси и стаи в блоковете и много други изисквания трябва да заплатиш. В бг няма кой да те контролира, собствениците правят каквото си искат, онези които отговарят за контрола не си вършат работата с години.
Втория факт който пропускаш е че испанецът задължително плаща данък върху наема който е взел, средно около 20-25% от тези 800-900 евра отиват за данък в зависимост от общината в която е имота В бг колко хора плащат данък за дохода от наем, който са прибрали???

9.   7, колко да са бедни? В Мадрид средната заплата бруто е 3 000 евро, в София е 1350 евро, а цените за живот са същите.

10.   Данъците са високи, в чужбина е по-изгодно да живееш на квартира, отколкото да изплащаш нещо. Данъците са убийствено високи.

11.   8, не е така.
1- има още много от старите жилища в Испания, които буквално се разпадат... достатъчно много случаи на среднощна евакуация на хора по тази причина.
2- повечето не правят договор за наем и не плащат данък. Ако щеш... наемите са ужасно високи и или ще ти отстъпят малко от цената или дежурното "жилището не е за (примерно) 4 души или домашен любимец, ама хайде, пък няма да правим договор"
А знаеш ли колко народ са по 4 души семейство вкл. децата и/или с домашен любимец.
Не възвишавай толкова Испания, 0е от около 3- 4 г особено не върви, а направо си пада свободно в абсолютният крах. Но пък е добра опция за инвестиции.

12.   8, много точен коментар. Аа, ако влезеш в бг. мама-та в темата за отдаване под наем всички отдаващи си плащали данъка значи. Такива неща можеш да прочетеш там, че да ти се вземе акъла. Аз отдавам и плащам данък авансово всяко тримесичие. Служителките в НАП казват, че от години не са виждали такива декларации, смятай. Не съм в София.

13.   10, чак пък убийствено високи не са. Дори в Германия ти е от сорта на 600-800 евро средноститистически на година. Това е нищо на фона на наема, който би получавал. То ако беше така, никой нямаше да си купува собствено жилище, защото ще му е по-изгодно да си живее под наем цял живот.

14.   8, във въпросния квартал много от сградите не се отличаваха с особен външен вид, имаше доста с разпадаща се мазилка, както и надраскани с графити. Това, което казваш, важи за страни като Германия, но не и за Испания.

15.   Чети за squatters, даваш под наем и след 1 месец семейството решава да не плаща и че ще живят в имотта ти. Ако спреш да им плащаш тока или водата ще те осъдят за самоуправство, единственото решение е да ги съдиш - 6 месеца.

16.   15, да, много точно го каза. В Испания това е масова практика. Закона защитава наемателя. Дори да не плаща наем и сметки, не можеш копче да му кажеш. Много руснаци си изпатиха с подобни инвестиции. Даже имам една позната българка, която с години не плащаше сметкии и наем и не можеха да я изгонят дори със съд, понеже нямало къде да живее. На края стана така, че тя се прибра за малко в България, хазяина разбрал и през това време разбирал вратата и изнесъл багажа навън. После тя не мжоеше да претендира в съда, защото очевидно поне в България е имало къде да живее. Но нервите и парите никой не му ги върна. Особено ако има и дете, с топ не можеш да го изкараш от там. Тази добре, че поне дете нямаше.

17.   Е, какви са тия закони!? Не се ли правят договори, които да предотвратят подобни ситуации? Ако в договора пише, че наемателят е длъжен да плаща всеки месец, на еди-кое си число и при неизпълнение, хазяинът има пълното право да го изгони, тогава не би трябвало да има проблем. Двете страни се подписват и ако трябва, този договор се заверява при нотариус или адвокат(не съм наясно къде, точно) и при нарушение се завежда дело и се показва този договор.
Не разбирам, защо трябва всичко да е толкова сложно... В Англия, затова имах проблем с намирането на квартира. Защото и там защитават наемателите. Добре, де! Нали има договор, черно на бяло, с условия, санкции и т. н.!? !? !? Уж всичко е законно, уж има документ, пък законът пак допуска такива своеволия и несправедливости.
Няма логика във всичко това... :/

18.   17< логиката е да не се оставят хора на улицата принудително, но просто се злоупотребява. А юридически закона винаги е над всякакви договори.

19.   17, логиката е хората да се примиряват... за следващата стъпка на фирмата "Испания".

20.   На мен друго ми е странно - защо в Испания инфлацията е доста по-ниска?