Споделена история от Други

Капитализмът е робска система
Засега човечеството не е прилагало система на управление, която да е в полза на масите, винаги е в полза на топ управляващите, навсякъде по света. На пръв поглед всичко звучи много банално. Но когато се събудиш един ден и осъзнаеш че имаш уменията, таланта, мотивацията не по-малко от някой успял милионер или милиардер, но просто си роден, за да носиш етикета 'работник', то ти си оставаш един роб на системата. Нима е нормално да нямаш никакво свободно време, да се прибираш уморен от работа, изтощен, без да имаш желание да правиш каквото и да било, защото просто главата ти е гръмнала от напрягане в работни задачи.
Пак, всичко звучи много банално. Но всичко това се случва в резултат на промотираната ни система на управление. От малък си промиван от учители и родители че трябва да учиш, за да сполучиш (а в реалност учиш, за да сполучи някой друг вследствие на твоя труд! ). Реалността е мега компании, които имат хиляди работници по света, и шепа управляващи, които печелят от труда на множеството работници. Тоест за твоите и моите заслуги, някой друг обира облагите. Знаем го още от малки, но когато действително се сблъскаме с това (и сме стигнали такъв етап от 'кариерите' си, за да го видим как се случва реално), ние сме потресени. Но да, аз или ти не можем да сме тези на върха на пирамидата, защото там са малцината избрани, родове богати фамилии и прочие. Така работниците се чувстват угнетени, ощетени и тайно си мечтаят да бъдат те шефовете, те да мачкат другите. Нима такава форма на управление е разумна за човечеството, гледайки по-мащабно на нещата? Нима е нормално огромна част от хората да си пилеят времето и живота, работейки нещо, което първо не им носи нещо повече от основните потребности, и второ, ги лишава от възможността да имат хобита, да са по-често сред природата, да пътуват по света, да се срещат с любимите си хора? Нима не осъзнаваме доколко сме станали роби на системата? Чак сега разбирам защо някои хора са предпочели да са на помощи, в случая те пък са тези, които искат да използват системата в своя полза.

Кое би било нормално за мен? За мен би било нормално работните дни да не са толкова много и толкова дълги. 3-4 дни работни на седмица би било напълно достатъчно. Просто работниците ще са на смени. Би било нормално всеки работещ да може да отдели време за любими неща, не да бъде робот на автопилот едни 5/7 дни в седмицата. Сега разбирам защо има и различни култури, и по-примитивни общества, където хората не са застопорени по цял ден в някакви кутийки офиси, или фабрики, или магазини. Едно е да работиш за себе си, и да имаш свободата да направиш всеки един ден малко по-различен от предишния, друго е всеки ден да ти е еднакъв. Повярвайте ми, за мен едни 5 години например са нищо. Те минават почти на автопилот, с два дни регенериране и после пак връщане във въртенето на колелото. Вече започнах да си мисля че има вероятност утре да се събудя на 60, и да се запитам кога наистина минаха всичките тези години? И след това да умра без никакви кой знае какви спомени, без свободното време да правя действително каквото аз искам.

Отделно, гледайки нещата от по-далечен ъгъл, човечеството наистина пилее времето и живота си, без да граби с пълни шепи от живота и да се весели. Хората са тъжни, намръщени, преуморени, да не забравяме и статистиката за това че 1% от населението на земята, държи 90% от богатството й (примерът е принципен, ако има неточности в процентите, това са детайли). Тоест множеството живее бедно и мизерно. Един път споделих тези мисли на някого, те ми се засмяха, и казаха че съм роден социалист. Не подкрепям нито една система, която е имало досега в света. Смятам че ние сме цивилизация, която сама се ощетява заради глупостта си. В света има толкова природни дадености като водопади, планински вериги, чудни кътчета, които малцина ще видят, защото 1. Работят непрекъснато 2. Нямат дори финансите и 3. Дори и да успеят да видят едно, две места в живота си, то това е крайно недостатъчно пропорционално на времето, в което сме тук.

Общо взето, ние сме някакви индивиди, които сме се вкарали в едни рамки, в които колелото с хамстера е метафора, много вярна за днешното общество, и нищо не се обсъжда по въпроса. Не се обсъждат алтернативни начини на живот, смяна и тестване дори на различни модели на управление, допитване до хората и дискусии какво би работило за тях. Не, всичко е фиксирано. Не може да се говори. Работи, взимай си заплатата, оцелявай и мри после. Ами това просто е една по-мека форма на робството. Ако аз се раждам, за да нямам свободата днес, събуждайки се в настроение за разходка на реката например, и не мога да отида, защото работата ме чака и така е всеки ден, и утре ме блъсне кола, значи аз ще умра, без бленуваната разходка. И много често това се случва. Хората умират без да са успели да осъществят истинските си копнежи, защото те продават времето си за някой друг. И защо не слагаме под въпрос системата, в която живеем?

Коментари

1.   Ти какво предлагаш?

2.   Да, такава е! И едни от най-големите несретници са частници и гаврят служителите си със заплащане, отпуски, бонуси и пр. Знаеш ли колко лесно приключва една фирма? Повече от половината бойкотират и отказват да работят. Примерно един железарски цех, произвеждащ разни пощи, врати, шкафове и други изделия, който има персонал примерно от 15 човека - бояджии, заварчици, помощници и т. н.. Спират да ходят повече от половината от тях на работа и собственичето не може да си приема поръчките. Ще загуби клиенти и пари, ще опре до фалит. Всички недоволни работници трябва да го правите това с шефовете си, иначе няма да ги приземите на земята. В днешно време е пълно с дебили работодатели в България. Национализиране му е майката.

3.   При комунизма е същото. Пак определени хора имат всичките блага а обикновения човек работи, за да може да издържа управляващите. Дали ще си шеф или работник пак робуваш на парите.

5.   То е така при всеки строй. Има си йерархия и тези на върха обират лъвския пай, а за ниските прослойки остават трохи. Винаги е било така и ще си остане така, без значение дали на мен и на теб ти харесва. Винаги най-силният, най-властимащия има повече за сметка на по-слабия. И при животните е така. Силния лъв лови, яде, разпространява си гените, а слабия или не оцелява, или се задоволява с каквото има. Нарича се естествен подбор. Благодарение на него гена се подобрява, а слабите гени изчезват. Няма как с 3дни работа да живееш добре, както няма как лъв с 3дни лов да яде всеки ден.

6.   Но в същото време капитализма е единствената система, която работи...

7.   Темата е много добра, обаче истината е, че хората днес живеят така както сами го направиха - на кредит, без време, заробени, но със скъпи обувки и модерни телефони. Блясък на заем.

Уверявам те обаче, че винаги 70-80% и отгоре от хората са работили и плащали 'кефа' на 10-15% елит.

По комунизма е нямало луксозни коли и почивки в Дубай, но пак елитът (номенклантура), си е живеел добре - строили са си вили с обществен труд, карали са служебни 'Чайки', а не Жигули и Москвичи ползвали са почиви бази и т. н.

Разиликата е, че през соца всички пари са на държавата, няма частен кредит, няма частни банки, няма бързи кредити, държавата държи всички предприятия и пари и иска от теб да работиш като в замяна това ти обещава и дава:

- безплатно образование

- безплатно здравеопазване

- сигурни старини и пенсия

Отдвлно, че хората от някои категории и професии тогава са се пенсионирали на по 45-55 години(военни, полицаи), което са си есни 10 години 'свобода', сравнено със сега хората се пенсионират на 65 масово и много пенсионери мизерстват.

Преди комунистуте пък хората са работили и плащали данъци на царя, преди това на султана, преди това на феодалите и хановете.

Разликата е, че тогава хората са били много ПО-БЕДНИ, но са били ПО-СВОБОДНИ.

Едно време като е нямало офиси и машини хората с едни обувки и дрехи са караки години наред - просто всичко се е правило на ръка, нямало е машини за масово производство.

Но един селянин навремето е работил здраво лятото, но зимата докато земята почива са почивали хората и те.

Примерно от края на ноември до края на март почти е нямало полска работа - да, пак са си чистили и шиели дрехи и т. н. вкъши, но като цяло зимата се е почивало.

Сега имаш 20 дни фиксиран годишен отпуск, събота и неделя и да кажем 20 празнични/почивни.

През останалото време си РОБ, на каишка... роб на кредита, роб на банките, на лъскавите обувки и новия телефон.

Т. Т.

8.   Т. Т., е как бе човек? По време на комунизЪма е нямало крадене, всичко е било честно. И Русия е най-велика. Нали това ти бяха опорките.

9.   Авторче, по времето на феодализма крепостните селяни не биха си дори и помислили за блага като само 8 часа труд на ден, два почивни дена, задължителни празници, здравни осигуровки, че и възможност за преквалификация и други пари. За робите да не говорим, те дори човешки съшества не са били според собствениците им. Така че престани да ревеш, вземи мъничко оцени това, което ти се сервира на подносче, без ти с и тонинко дори да си допринесъл за това.

Вземи побачкай баш като съшински роб, да видиш как кресливо ще пищиш.

10.   Ами намери си работа на непълен работен ден, стига да изкарваш достатъчно за да живееш добре :-) Има работи, при които не си вързан от 8 до 5 в офиса. Иначе без пари не знам как ще си весел и ще се радваш на живота, както искаш

11.   Живея в най-капиталистическата страна на западна Европа. Абе бате бачках бях раб тоест роб работник гледам как шефа си купува все по-скъпа кола, а аз боксувам на едно място и си карах все същата таратайка. Живота ми буквално се беше превърнал спане работа спане и си карах същата таратайка. Дори нямах време да си готвя ядях предимно макдоналдс и кентъки фрай и се разболях от тези храни. Получих възпаление на ухото, защото отказваше да ме пусне за една промивка при личния. Накрая и като отказа да ме пусне да си взема жената от летището теглих му една мръсна псувня, хвърлих всичко прибрах си жената и сега си живучкам на социални помощи. Карам много по-хубава кола. Ходим по два пъти в годината на почивка и два пъти в месеца на ресторант. Излизаме си на разходки с детето когато искаме. Имам си време за хобитата, отделно си развивам бизнес на черно, за който няма да платя един цент данъци. Който иска да си става раб или роб, аз приключих.

12.   Имаше една поговорка: при капитализма един човек използва друг човек, при комунизма е обратното.