Споделена история от Други

Новият закон за отнемане на автомобили на пияни и дрогирани шофьори
Здравейте, първо искам да спомена че подкрепям по-строги наказания за въпросните типове, защото много невинни пострадаха заради тях.

От друга страна обаче, какво се случва, ако тестът за наркотици даде фалшиво положителен резултат? В Интернет има доста дълъг списък с лекарства, препарати и дори храни, след които въпросният тест излиза положителен. Ето един пример: отива човек на море с жената и децата, там разбира се го хваща вируса, пие няколко дни разни прахчета и хапчета от аптеката. После тръгват да се прибират, някъде по средата на пътя КАТ го спират за рутинна проверка, правят му тест и бам - положителен. В такъв случай какво следва? Взимам му колата оставят го на пътя, жената и децата какво правят
? Ами багажа? Автомобила автоматично собственост на държавата ли става?
ОК, шофьора отива да даде кръвна проба, която ще покаже че не е взимал наркотици, но докато излезе резултатът какво се случва? Чета че можело да отнеме месеци! Да кажем, че в крайна сметка е оправдан, после как си взима колата. Ако живее в София, а са му я конфискували и я държат в Ямбол примерно? Кой гарантира, че докато автомобилът е конфискуван, някой няма да го окраде и разглоби каквото може от него?

Ето и друг пример: за въпросните лекарства, в листовките на някои пише изрично да се не шофира и работи с машини - това ОК. На други обаче няма конкретика, пише примерно нещо от рода на: "Може да причини сънливост и замайване. Не шофирайте ако усетите такива ефекти. " Добре ама човека е взел въпросното лекарство нищо му няма, отива с колата да си върши работа, правят му тест, излиза положителен. После как доказва, че реално не е имал странични ефекти, които да влияят на управлението на колата?

Коментари

1.   Виж, това с отнемането на автомобили не вярвам да влезе скоро в сила (ще се напълни целия КАТ с конфискувани коли), но отговорният човек не сяда зад волана, ако е 'замаян' независимо дали става дума за алкохол, наркотик или лекарство от аптеката!

Че то в аптеките има и приспивателни сънотворни - ако някой се нагълта с такива и заспи на нощно каране по-отговорен ли е от пиян или дрогиран?

Т. Т.

2.   Това е поредната противоконституцоинна простотия на ПП. Също като да облагат бакшишите.

3.   Къв е проблема не мога да разбера... Отиваш, взимат ти кръв и всичко е точно. Никаква толерантност към безполезните утайки, които карат дрогирани и пияни. Не само, че не трябва да имат право да карат, ами не трябва да имат право и да съществуват попринцип...

4.   Идеята е много добра с една забележка. За наркотиците трябваше първо да подготвят скоростно работещи лаборатории и тогава да го прилагат. Или поне за времето до излизане на резултата колата да се ползва от собственика. Това, че ще му я вземат с 1г закъснение не е голяма драма. Могат само да я запорират да не я продаде примерно. За пиенето няма проблем - мярката е справедлива, естествено след кръвна проба и доказване.

5.   3, резултата от кръвния тест излиза след месеци.

6.   1, май си нямаш представа колко безотговорни има. Отговорните са ясни, законът е заради останалите.

7.   Това им се полага. Аз не пия и не се дрогирам, не ме касае.

8.   7, нали това ти обяснява човека. Че може и без да си се друсал да ти покаже положителен резултат.

9.   По принцип си прав да защитаваш презумцията "всеки е невинен до доказване на противното", но както знаем всеки заподозрян в углавно престъпление, не чака свободен да докажат с години съдебни дела че е виновен, а получава арест и тогава право да доказва невинност.
Добре знаем че, първо полицията не изследва всеки за наркотик, а само съмнителните, при които вероятността за виновност е голяма, второ фалшиво положителните тестове са минимален брой, което почти не застрашава връщащия се от море с жената и децата баща. Леля ми е 50 и няколко годишна около 100кг, редовно шофира, редовно я спират за проверка и твърди че за последните 15 години само веднъж, преди 12 години, са й правили проба за акохол, на едни празник покрай едно село. Просто жената не е съмнителна и никой не тръгва да я тества за наркотик или алкохол. Така и бащите с жени и деца които не са съмнителни никой не ги тества за наркотик.
Проблема с шофиращите под въздействие на алкохол и наркотк е огромен, по тази причина се налага да се ползват и крути мерки. Всеки е наясно че покрай виновните ще изговри и някой невинен, но положението е такова че се налага.
Номер 4 предлаа за времето до излизане на резултата колата да се ползва от собственика, но да се замисли дали при съмнение че някой е заклал друг с сабя, му оставят сабята да си я ползва докато дочака доказване на вина? Колата остава като веществено доказателство, защото съмнителния за дорога и пиянство шофьор е наравно поставен с онзи който се разхожда с извадена сабя и я размахва заплашително срещу премиаващите около него хора.