Споделена история от Други

Доколко е морално/правилно да си купувам неща с парите дадени ми от роднини?
Имам едни спестени пари, които са ми били давани основно от баба за някакви празници. Не си бях купувал нищо с тях и така се натрупаха доста. Сега когато вече завърших и доста хора започнаха да работят се замислих доколко е правилно да ги харча. Просто ми се струва някак странно да имам колеги в университета, които да работят и да нямат нещата, които аз имам. Примерно братовчед ми си взе таблет за университета, но той работи лятото. Доколко би било правилно аз да си взема също?

Коментари

1.   Това са си твои пари!

Баба ти ти ги е давала именно с такава цел: да можеш да си купиш нещо, когато ти е необходимо!

Така, че спокойно и с чиста съвест можеш да си купиш нещо, от което се нуждаеш!

Ако си роден в по-заможно семейство - ти няма вина за това!
Важно е да не възгордяваш от това и да бъдеш добър към хората и милостив! А също и да познаеш Бога, и да се обърнеш към Него!

2.   Тези пари точно затова са ти давани - да си купиш нещо полезно с тях. Ако не ги похарчиш, инфлацията ще ги изгори скоро.

3.   Защо да не е правилно да си купиш каквото искаш? Тези пари ти са подарени точно с тази цел. Не разбирам дилемата.

4.   Правилно е да си харчиш подарени пари, които не си изхарчил безразборно, а все пак си бил доста спестовен. Все пак, не чакай мишките да ги изгризат, докато се чудиш.

5.   Нормално е за си купиш нещо което, харесваш, сръвнения няма смисъл, всеки има индивидуален живот.

6.   Парите са, за да се харчат. Ти не си ги откраднал, а си ги получил с доброто желание на своите роднини. Няма нещо по-хубаво за тях от това да си позволиш нещо, което към този момент не би могъл да си вземеш.
Единствените пари, които съм пазила дълго време без да ги броя като спестявания за нещо, са ми били давани от баща ми. Тъй като той е от типа "аз ти давам, но очаквам нещо от теб". Докато не се уверих, че съм в състояние да му върна каквото ми е дал (материално), нищо не съм харчила в продължение на няколко години.
Когато други хора са ми давали пари по празници, преценявала съм дали имам нужда в този момент да ги харча и за какво. Те не са ти дадени, за да ги стискаш в кесийката си, я!

7.   о я стига. И на тях са им давали пари и са си ти харчели. Защо се сравняваш? Но колкото и пари да имаш, работи, гола диплома без опит, стаж е нищо.

8.   Инвестирай ги и не си купувай разни ненужни боклуци с тях (таблети, телефони и пр. ).

9.   Знаеш ли, имах твоя казус, същият. Казвах си: "Как да си купя, другите нямат парички" и знаеш ли какво се оказа? Точно тези приятели, познати, които ми пишеха, че нямат пари, заминаха да учат в чужбина или тук им купиха скъпи коли, оборудваха се със скъпи дрехи, телефони (пак разправяха, че нямат пари), пък аз не смеех нещо да си купя. Така че, не гледай другите и помни, че Тея дето най се оплакват, имат най-много пари това от опит го знам.