Споделена история от Други

Продажба
Здравейте, би ли възникнала някаква пречка при нотариус или другаде за това че апартамента, който ще продам се води по нотариален акт офис и гараж?

Коментари

1.   Когато продаваш офис или гараж не виждам как ще го продадеш като апартамент, но това са разговори с купувача.
Нотариуса е свидетел на сделката ви и когато продаваш офис той удостоверява че продаваш офис, в документите пише това което се продава. Нотариуса го интересуват документите! Не би трябвало да имаш проблем да продадеш офиса като офис, или гаража като гараж. Тоест поясняваш на купувача че това което той купува е офис по документи, пък вече за какво ти си го ползвала и за какво ще го ползва купувача е отделен въпрос.

2.   Съгласен съм с 1, с условието, че поради тази причина ще го продадеш за доста по-малко пари, но да.

3.   Категорично НЕ може! Няма как да продадеш гараж за каквото и да било друго.
Няма как да продадеш офис за друго освен като офис, дори ателие не може да се продаде като апартамент. Може да се използва за живеене, може да се използва като офис, но не може да стане апартамент.

4.   Проблемът е за купувача, че не може да се регистрира по постоянен адрес на офис, съответно децата му не могат да ползват предимство по местоживеене за градина и училище, не може да извади стикер за синя зона и т. н. За самата продажба няма проблем: имаш офис, продаваш офис.

5.   Значи че не е апартамент, ами си е гараж и сигурно няма акт 16. Няма как да пише в нотариалния акт че е жилище, ще пише офис/гараж.

6.   В нотариалния акт ще пише "офис", не "апартамент". Тоест продаваш офис.

Сега ако си излъгал купувача и той очаква да купи имот с жилищен статут - естествено ще има проблем, нали нотариусът ще изчете нот. акт пред вас преди да го подпишете.

7.   Има два варианта - продаваш го като офис (ако купувача е съгласен) или го пререгистрираш като апартамент, ако въобще има начин да стане, и чак тогава го продаваш като апартамент. Но да е офис, пък да го продадеш като апартамент няма как. Освен ако намериш някой пълен кретен да го купи, да не обърне внимание и да го забаламосаш нещо.