Споделена история от Други

Дадох 500 лв заем
Здравейте. Един човек ми писа да му дам назаем 500 лева, той щял да ми ги върне до две три седмици. Въпросът ми е какво да правя. Вече минаха два месеца и не се обажда.

Коментари

1.   Имал си пари, дал си. Пари се дават срещу подпис. Да го има написано черно на бяло, с дата и подпис от двете страни. Добре е, ако има свидетел. Устно-никога. Никакви такива на роднини, приятели, гаджета, колеги.
Другият път да знаеш. Нямаш доказателства да си ги искаш.

2.   Как какво? Звънкаш и казваш че ти трябват спешно!! Защо чакаш 2 месеца? Явно човекът, който ти е поискал заема е знаел че ще мине по тънката лайсна.

3.   Дай и на мен 500 лева със сигурност ще ги върна.

4.   Няма да ти се обади повече. Нищо не можеш да направиш.

5.   Пий една студена вода.

6.   Продължавай да му пишеш и обмисли втория транш.

7.   Това е стръв за шарани! Научи се по скопосано да твориш истории и може да ти се получи някой ден. О сега си играй с пишлето си!

8.   Кой е този човек, непознат ли? Не става ясно.

9.   Пари се дават срещи писмен договор.

Особено в България е пълно с такива истории за невърнати заеми, просто в това отношения има страшно много мизерници.

Според мен няма намерение да ти ги връща.

Т. Т.

10.   Аз съм давал на заем и 50000 лв - без документи и подпис. Не е важен подписа, а човека на който ги даваш.
Моя човек си ми ги върна без никакви проблеми.

11.   Обади му се и му кажи, че вече е минало доста време и го подкани да ти върне парите!

Ако не може накуп - разберете се да ти връща по 50-100 лв на месец, докато ги върне!

12.   Аз лично правя така. Понеже не ми е приятно да подписвам договори с приятели, давам само на хора, на които може да им се има доверие и са го доказвали и знам, че някой ден ако на мен ми се наложи нещо, биха ми помогнали и те. Ако не съм имал възможност да им тествам доверието до момента, мога да дам някаква малка сума макс. 100 лв. И после по това дали и как ще ми го върнат преценявам дали може да им се има доверие. Има една приказка, че искаш най-лесно да прецениш човека, дай му заем. 100 лв са нищо за това да разбереш на време, че този човек трябва да го шкартираш от живота си. Така че и да не ми върне, не е напразно.

13.   Тунджа донесла, Тунджа отнесла.

14.   Коментарът на номер 10 е перфектен.

15.   10 и 12 много сте зле, не можеш. да имаш доверие на никого. Още не е дошъл момента с вашият идеализъм, но ще пиете и вие чаша студена вода. На който му трябват пари има банки, ако банката не дава има защо. Такова сляпо доверие и неудобство са много показателни. Те всички дават пари от позицията, как ще им ги върнат, ама историите, че парите не са върнати преобладават. По-добре някой да ми се цупи, защото знае, че имам доходи, отколкото да дам и после да се чудя как да си ги взема. Да не решаваме проблемите на хората, и някой да стигне да вземе пари на заем, винаги има причина нереално разпределетие на дохода и харчене повече отколкото може да си позволи, не се пести, куп причини. Бях услужила на моя приятелка дребна сума, естествено взех си ги, но я наблюдавах, ами маниера на излишни и ненужни харесва, дрехи, които стоят с етикетите в гардероба, не си направи сметката и остана без пари, затова й услуги, но никога вече. Всеки да си бере последиците от неадекватното харчене.

16.   Някъде чувах една "народна поговорка", която гласеше нещо от сорта - само глупак дава, защото само глупак връща.

17.   Аз спазвам следните принципи при даване назаем: внимателно преценявам човека, който ми ги иска и тогава решавам дали изобщо да му дам!

Давам назаем само, когато тези пари мога да ги прежаля!

Тоест, когато давам вече съм ги прежалил, и ако ми ги върнат - още по-добре. Ако не - напомням няколко пъти, предлагам постепенна схема на връщане, и ако нищо не даде резултат - повече не се занимавам с този човек, той губи доверието ми!

Но аз съм човек, който обича да помага на хората, и често съм давал пари(неголеми суми) безвъзмездно.