Споделена история от Други

Помаци, каракачани, власи и други полуаморфни маси
Здравейте. Преди време се запознах с един грък в Инстаграм. Студент по инженерство. Силно повлиян от гръцката школа за лъжеистория. Твърдеше, че помаците били гърци. Българите им наложили българския език, а турците исляма. И генетично било доказано, че са гърци. Не знам откъде да започна. Помаците на първо място не са българи. Предците им са били българи, но помаците са антибългари. Те мразят българите. Не мразят културата, просто мразят българите. Лъжа е, че помашкият патриотизъм се формирал около Възродителния процес. Него го е имало още по османско време. Иначе помаците са аморфна маса. Те си нямат самосъзнание. Едно време не е имало интернет да учи Абдула и Хасан от дивана в къщи, че били потомци на Асирия, Вавилон, Древен Египет, Хетите и не знам си още какво и да им помпа псевдо патриотизма. Истинският ислям отрича националността. В Османската империя онези на върха на пирамидата не ги интересува кой от каква националност е, а каква религия изповядва. Турският псевдо национализъм, че фермерското население на Анадола имало нещо общо с оръдията на султан Мехмед Втори е сравнително ново явление. По същият начин помаците не са имали самосъзнание. Те са били просто мюсюлмани. А как се формират те? Има различни версии. Икономически версии, че били богомили, което е може би аналогия с богомилството в Босна. Но най-правдоподобната е фактът, че османската армия трудно се е борела с бунтовници в планините. И се наложило да налагат исляма в тях. В Рило-родопската планинска верига, в македонските планини, Косово, Албания и Босна. Помаци идва от диалекната форма помачвам, което значи помъчвам, измъчвам. Помаци буквално означава измъчени хора. Няма как българите да са наложили на някакви гърци българският език, защото това е ставало с църковна пропаганда, а гръцката Вселенска патриаршия е най-силна. Да не говорим, че България век и нещо не е имала църква. И помаците бидейки аморфни човечета се явяват много лесно за асимилиране. Кой ще ги асимилира? Ние ли? Техните врагове? Да, помаците са отговорни за кланетата по време на Априлското въстание. Но и българите са клали помаци. Възродителният процес и цялостното негативно мнение на българите относно исляма. Турците могат, но те са начия от вчера. Ами Гърция, много ясно. Дори направиха опит да им създадат език. Това не е шега работа, създавайки им език Гърция на практика отрича тези думи да са български. Но ние приемаме всичко това на шега. Едно време и за македонците така са се шегували. Македонският език бил български на сръбска пишеща машина. И докато нашите се шегували онези край Вардаро пишели пропаганда, та пушек се вдигал. Но по темата. Гърция най-успешно асимилира помаците. Казват, че си били истински гръцки патриоти. Даже съм ги виждал във ФБ-то. Знаят малко български, предимно псувни. Всъщност Гърция успешно асимилира почти всички подобни аморфни и полуаморфни маси на Балканите. Куцовласите например. В миналото в гръцкото общество е имало съсловия арванити и влахи. Албанци и власи. Добави и стотици хиляди погърчени българи. За турци да не говорим. Някакъв турчин ми обяснява колко сме били под робство. Аз му казвам как така турците завладели българите, пък турците станали българи? Не трябва ли да е обратното? Защото българите сме имали идентичност, турците не. Айде сега поставете същото в гръцка перспектива. Много по-силно гръцко самосъзнание в комбинация със силна пропаганда. Църковна, просветна, всякаква. Куцовласите. Румънци ли са, цигани ли са, по-скоро циганите са се пишели власи, но и те не знаят какви са. Гърция вече казахме, че е погърчила много от тях. Някакъв се беше размрънкал, в Македония преди имало 50000 власи, сега били само 5000, измешали българското там. Не знам дали е вярно. Дано да не е. Както и да е. Едно време през социализма са написали някои от помаците македонци. А някои българи в Гърция заради тоталната незаинтересованост ма България са приели македонско самосъзнание. Каракачаните. Означава чеени бегълци. Имат турско име. Някои имат гръцко, други българско самосъзнание. Познавам един каракачанин. Много свестен човек. И гръцки патриот, пък веднъж питаше как била една дума на гръцки. XD Мнозинството от тях като че ли се гърчеят, ясно защо. Знам и за къзълбашите. Те пък били иракизирани тюркмени. Чувал съм, че шахматистката Нургюл Салимова била къзълбашка, не туркиня или азерка. Друга аморфна маса са циганите, но за тях има говорено много. :D Какяото и да се говори, те не са нито народ, нито нация, а са просто етнос. Всъщност и за етнос е спорен въпрос, но всеки ден ни го пробутват. Ромският патриотизъм е изключително нетраен. Когато има новина "Полиция влезе в ромската махала" винаги е пълно с коментари "Еее, защо така? " "Ама защо? " Но иначе вижте ги как постоянно се карат и се бият. В Лом, където има само ром, имаше случай как в дискотеката се сбутали за нищо. После влезли в къщата и убили човек заради сбутването. Кажете ми после, че циганите са народ. XD Забравих торбешите. Тях македонците се опитват да ги изкарат "македонските помаци". Те веднъж и нашите помаци се опитаха да ги изкарат македонци, но те си обичат Гърция и Турция. Май и те са с български произход. Но в Косово какво може да се прави, там не си ли албанец е лошо. Преди имах мнение, че ако си мюсюлманин не може да си българин. Ислямът отрича националността. Но волжките българи са били мюсюлмани и пак са били българи. Дори са имали свое самосъзнание, за разлика от другите мюсюлмани. Интересувал съм се от етнология. Много богата и интересна наука, но и много трудна.

Коментари

1.   Да си дойдем на думата: българинът Господ създал планетата, създал всичко живо в нея, създал и човеците. Всички сме българи, включително флората и фауната.
Модерното име на българинът Господ е Ганьо!
Ураааааа!
Готово, турни сега едно хартиено байраче на терасата хубаво да се вижда, гушни портрет на Левски, удари 2 ракии, помятай го от единия в другия крачол и спи спокойно-изпълнил си патриотични си дълг!
Яша, бе! Те това е истински българин, не менте няма лъжа, няма измама!

2.   Звучиш ми повлиян от българската школа за лъжеистория, най-вече тази в Интернет.

По-добре насочи мислите си в други посоки.

3.   Абсолютно вярно е, че помаците мразят българи преди Възродителния процес. Познавам много от тях и го знам. Тези приказки, които ще тръгнат да ви говорят, че честват с българи празници и си говорят, са верни на практика. Но те мразят българите и помежду си си го казват. За българките говорят, че са едни к***, да ги минават, а после да се женят за помакини. Смятайте и ако щете им се връзвайте на акъла. Уж не било правилно да им се сменят имена и тем подобни, но те са имали нужда от нещо подобно, ние иначе все едно си имаме малка Турция в България. В Турция ако ние бяхме така това нямаше да го търпят и 10 години. Така че е абсолютно вярно, че ни мразят.

4.   В моя край има много каракачани. Много хитро и лукаво племе са. Почти няма бедни сред тях, поддържат се здраво и където има далавера - те са там първи

5.   Аз писах вече по нагоре, но се сетих за много полезна информация за автора и негови съмишлиници.
Възможност за сериозен бизнес и да скочите от пормонето на майките и жените си, на собствени пари изкарани от/със собствените ви "топки" при това-буквално.
Значи, четете внимателно и проучвайте на други езици, че на български май няма инфо, остатъка от света са изгубили такива древни знания като "господ е българин".
Та: купуват тестиси за между 35-50 000 долара, съвсем сериозно е, прочете.
Вие и без това нямате нужда от топките си, продавайте и двете, не само едната, че другата ще е чувства самотна.
Смятайте каква световна революция ще направите с българските божии топки! Можете да им татуирате преди това някой български възрожденец, да се знае от къде идват още на пръв поглед.

7.   Пълни глупости, че помаците мразели българите! Не можеш да слагаш всички под общ знаменател! И аз съм помак, ама тва не означава, че мразя всички българи! Мразя тези, които са си боклуци, без значение помаци, турци, цигани и така нататък! А колкото до това откъде излизат помаците, ограмоти се повечко! ;)

8.   №1 ми оправи деня. А автора е толкова заблуден, че дори не заслужава да му се коментира "темата".

9.   Честно да ти призная въпреки, че го прочетох цялото. Не можах да разбера точно какво искаш да кажеш или да споделиш. А колкото до помаците знам, че са българи принудени да си сменят вярата. Чувал съм от мои познати помаци, че техните пра баби и дядовци знаели Курана на изуст.

10.   Авторче - малък си още, не си чел достатъчно ли, не знаеш история ли, ама отново се пънеш да пишеш глупости.

Генетично не може да се докаже НИЩО - генетичните изследвания са най-слабото доказателство в историята.

Мене и тебе изследвали ли са ни - еми не са, а не сме ли част от народа?

Изследват малка група хора - до неколко хиляди души най-много.

Тъй с генетични изследвания доказаха, че сме "траки", а ако отидеш в Илиенци и направиш изследване ще се окажем "китайци". :D

И "народ" не знаеш какво значи - това е сравнително модерно понятие от преди 100-200 години, а преди това е имало само "държави" и "поданници".

Нямало е "народи", а етнически групи с "културна и историческа принадлежност". Така както масата хора тук се свързват с българските държави и се считат за "българи", така както населението в Република Турция се счита за "турци" и т. н.

Но преди това всички сме били "османски поданници", или "български поданници" по-преди, или "византийски поданници" и т. н.

Но забележи - и когато са създадени "народите" ключови са били "културната и историческата принадлежност", а не генетиката!

Аз примерно съм българин до над 8-мо коляно. Знам само за една моя пра-пра-пра-пра-пра баба дето е била еврейка.

Ама заради такива "патрЕоти" като тебе ми иде да се пиша ЕВРЕИН!

Един такъв като тебе се биеше, че некви негови дедовци били воеводи, ала бала - кат се напихме веднъж ми вика, че имал и турско в рода.

За мене такива спорове са без значение - важно е всеки сам като какъв се самоопределя.

Можеш ли да отидеш в Македония и да кажеш на македонците, че са "българи", щото в кръщелните на дядовците им пише тъй - НЕ МОЖЕШ!

Можеш ли на помаци и турци да им кажеш, че са "българи", щото еди кой си техен пра-пра-пра дядо се потурчил - НЕ МОЖЕШ!

И последно - най-лошото нещо е, че тея спорове за ЕТНОСИ, започнаха от Нацистка Германия насам и се наследиха от нео-нацистчетата. Па и Социалистите явно се запалиха по "етнически-прочиствания" и те почнаха да делят народа на етноси.

Щото преди това сме били поданници на царя и сме воювали за тая страна и всеки, който не я е чувствал родина е можел да си ходи в родината. Не са се повдигали въпроси за народ, етнос и т. н.

Ама като почнаха да се повдигат въпроси и да се правят разделения на българския народ на "турци", "цигани", "арменци", "евреи" и т. н. дойде въпросът:

ДОБРЕ ДЕ - КОИ СА БЪЛГАРИТЕ!?

И точно тука най ви сърби езикът патрЕотчета! :D

Всеки патрЕот с който съм говорил е бързал да докаже, че той е НАЙ-БЪЛГАРИН, а другите не са българи (като авера ми дето имал турско в рода, но е БАШ БЪЛГАРИН).

И българомохамеданина, който ти отговори в предишните теми ти каза - да се фанеш с неква сериозна работа.

Това което правиш е "деление на народа на етноси" дето с години можем да си вадим и изваждаме факти и да не можем да го докажем, а единствено върши полза на политици и измамници.

Щото дай да те питам един хипотетичен въпрос и с това ще завърша:

Да кажем - утре всички от българина, до турчина, до циганина и евреина се обявим за 100% българи!

КАКВО ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ!? :D

Борисов, Доган и Пеевски ще паднат... от смях! Друго не виждам какво!

Айде бъди си със здраве, ама спри да отваряш тема след тема на етническа тематика, като грам нищо не разбираш.

11.   Точно помаците са от най-добрите и лоялни хора както помежду си, така и с другите.

Авторе, ако теб конкретно те мрази някой помак, със сигурност, на 100% вината е в теб! Ще си от онези българи, които никой - никъде не трае, изреждам най- вероятни причини, типични за някои българи:
- алкохолик, просташко поведение, мързелив готованец, агресивен към по-слабите (никога такива не тръгвате на поне равни по сила, страхливци сте) използвач, интригант, измамник, педофил, ако те поздрави жена помакиня- ще решиш, че те кани спалнята си т. н - ей такива типични за някои българи нещица.

Освен познати и приятели помаци, имам страхотно позитивни опити и спомени от напълно непознати помашки семейства.
Из Родопите- ще закъсаш някъде-те са първите които се притичват на помощ.
Канили са ни непознати помаци в домовете си- предлагали са ни храната си и да пренощуваме в домовете им- НЕПОЗНАТИ!
Давали са ни адрес на други помаци, при които е можело да потърсим помощ или подслон ако се наложи- ей така, без дори предварително обаждане или пазарене за нещо, чисто човешки.
Може би защото сме турци и нямаме някои по-типични за българите "странности"...
А може би помаците лесно и бързо усещат намеренията на хората.

Факт е обаче, че целият останал свят, всички чужбини са най-малкото предубедени към българи!
Изпокарахте се и с всички съседни страни!
Не се траете дори по между си!
Но си тръгнал да се "притесняваш" че може би помаците те "мразят"? !
А всички останали, пред които си/сте осрани (някои, и заради тези някои патят повечето само защото са също българи) и не искат а ви виждат даже и на снимка? !
Проблемът си е във вас!

Чакам следваща тема "извънземните ни мразят, те са българи-наше производство, но не си го признават"!

12.   Авторът нещо се е пооплел в мисловната си безпътица:) Защо набляга на някаква омраза, а не на положителните неща в отношенията на хората? Аз нямам проблем със свестните и работливи хора от всички етноси и религии. Зет ми е помак, имам съседи цигани, имам много клиенти евреи, все читави хора, работливи, всеки си изкарва хляба с някакъв полезен труд, а това че има много хора, които са мързеливи и не стават за нищо е друга тема и проблем на цялото общество, а не на отделните етноси и религии.

13.   11, помежду си са много лоялни, към българи не. Както каза някой по-горе като има далавера са първи и да, рядко има бедни сред тях.

14.   Н 4, значи и те са по-задружни, правят си парите, градят вместо да рушат и някои българи цъкат отстрани и завиждат вместо да си стегнат задниците и започнат да си гледат своя живот.
Или проблема е, че не ви подхрърлят нещо наготово? !
Еми няма, ще трябва да работите за своя хляб, колкото-толкова.

15.   11, точно сред помаците има много педофили, заявявам го най-отговорно, задяват много български момичета под 18 с цел секс, нещата, които изреждаш само едно нещо ще ти кажа ако българи се държат с помакините, както помаците с българските дъщери ще настане бунт, бой, ще го дават и по новините дори.

16.   13, българите не са лоялни към никого, дори в собствените семейства, та...
Лоялност за такива българи е "кяр да имам на чужд гръб" в този смисъл-- НЕ, няма балъци, от които мързеливи български тарикати да се възползват.
Тези постове и коментари напоследък са:
"баси майката, вече никой не ни ще, няма и откъде да смъкнем нещо на готово, останахме без приемници"... И сте на свършване!
Колкото и да въртите очи към други етноси, не сте желани подобни, нито сред вашите, нито сред други.
По парата си я надробихте сами-сърбайте си я!
Лоялните хора са сред подобни!

17.   Номер 14, а хич не е завист просто. На тарикати и далавераджии за какво да завижда човек? Всички навеяни да опъват пари от ДФЗ покрай Дес Танева, че нали нейният мъж и той е каракачанин. Такива хора има кой да ги съди

18.   16, като толкова не ни понасяте изнасяйте се всички от България. Ама всички. Лесно е да ни дишате най-хубавите въздух в Родопите и да ти плюете. Ходете си в Турция и оставете млади български семейства да се нанесат в къщите. И друго: помаците не осъзнават, че са помохамеданчени българи, не са турци, колкото и да им се ще. Това "ние" и "вие" няма. Българи отцепници, мюсюлмани. Като толкова не ни траят дружно да напуснат страната ни.

19.   Н 18, дойдохме си на думата най-накрая, нали? !
"махайте се и ни оставете наготово каквото вие сте постигнали докато ние си клатехме топките. Щот' и сега сме мързеливи и безполезни паразити на обществото, затова--дайте ни вашето".
Паразитче, ще си живееш според твоите си възможности!
Не е вярно, че не ВИ понасяме (в множествено число) колкото и да се опитваш да се прикачаш или присъединиш към себе си нормалните българи, номера няма да мине.
Говори само от свое име. Мързеливият готованко, който е обърнал очи към чуждото си ТИ. Е, няма брат, никой нищо няма да ти даде на готово.
Хващай се на работа или прочети още веднъж коментар 5.
Иначе имаш възможност също да се махнеш ти!
Хващай пътя нанякъде, в някоя чужбина по избор и се опитай поне себе си да можеш да издържаш.
Другите, които още са в България си градят, ти докато гледаш в чуждата паница, твоята все празна ще си стои!

21.   19, толкова омраза блика от думите ти, че няма накъде. Няма откъде да знаеш мързел ли съм или не. :) Но аз познавам манталитета ви и предупреждавам много хора, които не са наясно. Ч*** си помакините преди брака и оставете младите, да не кажа непълнолетни (казах го) български момичета, които зарибяване в града и по сайтове по всякакви начини. Живеете в България. Имайте уважение към българите, религията, ценностите и манталитета ни, каквото НИЕ сме показали към вас, за да оставим една малка Турция (грешка, която доста от българите ще осъзнаят тепърва) да вирее по хубавите места с най-чистия ни въздух. Аз не съм расист човек с голямо уважение към чужди ценности и религия, но виждайки огромната наглост на помаци мъже (не говоря за помакините), няма как в тази тема да не кажа това, което видях лично.

22.   21, живеем в България, не в твоята къща! Ти даже нямаш дом, а гледаш как да се наместиш в чуждия!
България е точно толкова моя родина, колкото и твоя.
Не си собственик на страната, потърси психиатър!
Ако искаш уважение- спечели си такова, поне пред себе си. Пред мен след подобен коментар (18) - абсурд, ами жалък си.
Уважавам/е достойни за уважение, двупосочно е, без значение националност, етнос, религия.
А за другото - виж си пак коментара горе, даже попрекалих с такта в отговорът ми към теб.
Хайде със здраве!

23.   22, ти откъде знаеш имам ли дом или не? Казвам ти го ясно: използвате българките за секс, а кътате помакините.

24.   22, подобният ми коментар 18 си е много верен. В него казвам, че който таи омраза към българите може да се изнася. Вие сте българи, отцепници, това не можете ли да го разберете. Навремето, че са ви потурчили роднините и те са потдали, не значи, че не сте българи. Но вие като едни еничари таите омраза към нас и не само: пазите си жените, а развращавате нашите, включително и ненавършили 18. Аз на такива и шут ще им бия, и да, България не е за такива хора. Искаш да си турчин, ходи си в Турция.

25.   24- всички родени в България са с българска националност по документ, само по документ.
Българи по генетика НЕ СЪЩЕСТВУВАТ- нема такова животно.
Най-вероятно е ти да си някакъв мелез между турци-гърци-укранци-руснаци и много други.
Окадар!

26.   23, извинявайте, че се намесвам в спора ви, ама мразиш помаците, щото използвали за секс жени, така ли? Дори да приемем, че е вярно, какъв е тоя малоумен аргумент да мразиш някого? Ами те и много българи използват за секс жени. Изобщо във всеки етнос има такива мъже. По тая логика трябва мразиш всички на света

27.   Н 26, ами като не ги искат българките, пробват дали няма да пробият при съвсем пък невъзможните за тях... И не могат още да асимилират някои, че никъде не са желани, нито сред "техните" нито сред другите, а не приемат, че проблемът си е в тях самите.
Нали и с украинките така мислеха те, ще има за всеки бг бек поне няколко на тепсия. И там удариха на камък, та... Пак обръщат очи и пробват къде ще мине, ами няма,
Ядът явно е, че други успяват, а той например не, че и наготово в чужд дом иска да се намести паразита.
"българи--отцепници" тези, които не щем наоколо кухия ганьо с големите претенции на малкия си мозък и голия си задник.

Н 24, за шута... Смях се на почивки, айде като изтрезнееш или излезеш от фантазията си, помисли си пак, ако все още искаш- пробвай! Смешник.

29.   26, не мразя помаците грам. Но имам поглед, че мразят българите. Това, че използвали непълнолетни българки за секс може да е червена лампа само за осъзнат народ и е друга тема. Те ако с тях имаше подобно нещо биха се вдигнали на бунт. Малка Турция в България, отцепници, българи, които живеят с илюзията, че не са българи, често, че не са помаци, а турци. Не, не ги мразя. Те мразят нас. И само човек, който не е вирял около тях може да живее с илюзията, че те не ни мразят.

31.   Извода ми е, че българите изобщо не познават културите на другите етноси в същата страна. Но имат нужда да измислят легенди за тях, естествено винаги в своя полза, да се сравнят с някой, който според легендите им е по-зле от тях.
А междувременно другите етноси си гледат живота, семействата, градят, сплотяват се и растат.
Пък Вуте още в засада чака да види нещо, което да го зарадва или вдигне поне малко от собствената му мизерия- физическа и емоционална.
Най-интересни си остават твърденията за произхода на всеки етнос, а не знаят своят си. В опити да прикачат към себе си ту едни, ту други, после собствената им биполярност ги води в другата крайност "сте българи- не сте българи" а всъщност те самите се определят генетически като част ту от едните етноси, ту от другите хаххахахахахха
И в крайна сметка всички етноси си знаем кои сме, само те като мухи без глави, но пък и настояват и другите да са като тях вместо да вземат пример и обърнат поглед към собствените си проблеми в това, което наричат техен си произход, който и от всички мечтани произходи да изберат. Вчера четох коментари в една социалка как се опитваха да убедят и една копанарска ромка, че е българка защото е хубаво и интелигентно момиче. Тя пък хубаво и интелигентно им се присмива, те пък въобще не могат да схванат сарказма... те така.