Споделена история от Други

Най-успешния човек от класа ви калпазанин ли беше
На скоро имаше тема, в която се питаше какво се е случило с най-умните в класа ви.

Моя въпрос е малко по-различен. Човекът от класа ви, който е най-успешен ФИНАНСОВО сега, калпазанин ли беше като ученик, хитър ли беше, общителен ли беше, отговорен ли беше, честен ли беше, какъв беше като цяло. И вас лично изненада ли ви, че точно той се е оказал най-успешния? Питам, защото мен лично много ме изненада кои точно станаха най-успешни и по-долу ще обясня.

Защото моите впечатления са, че умните обикновено постигат някакви средни резултати - не са богати, но не са и бедни. Работят си някакви хубави работи като цяло, но рядко са истински богати. Докато калпазаните в повечето случаи са непрокопсаници, но винаги има един-двама сред тях, които развиват бизнеси и стават богати.

Ето в началното най-успешния човек стана един, който не беше силен ученик, а освен това беше и много необщителен и задръстен. Стараеше се момчето, но не му се отдаваше ученето. Мечтаеше си да стане тираджия някой ден. Ако някой тогава ми беше казал, че този някой ден ще има голям бизнес, щях да му се изсмея. Обаче си е работяга и отговорен, не може да му се отрече. След средното се хвана да бачка в цех за дограми. После се отдели, направи си работилница сам, завъди си огромна клиентела и сега си има работници, обслужва няколко села наоколо и прави на всичките дограмите. Като гледам, бая е дръпнал, защото сам самичък си купи къща кеш, без заеми и помощи от никъде, ремонтира си я и това още в началото на бизнеса си, а от тогава минаха доста години и стана още по-успешен. Никога не съм го видял да парадира, даже ако не го познаваш, няма да кажеш, че има пари. Обаче го познавам и знам, че със сигурност има много пари, вероятно е милионер вече.

В гимназията пък имахме един, който почти не идваше на училище. Като цяло вятър го вееше и беше някакъв супер неебателен. Особено последните класове почти не го виждахме. Върви, разбери, че тоя някой ден ще е милионер. А той човека се е затворил у тях да се учи да програмира денонощно. После основа един от най-популярните сайтове за колективно пазаруване. После и други бизнеси почна и като цяло доста е дръпнал. Имахме и един друг наркоман, който едва не оставаше да повтаря. Беше пълна утайка - крадеше, биеше се, заяждаше се с всички, тормозеше слабите за удоволствие. Бяха вдигнали ръце от него. После след години разбрах, че нещо се е оправил и станал моряк. Явно има доста пари, защото както знаете, моряците хич да не е печелят много много добре.

Коментари

1.   Ами не, всъщност точно той си беше най-умния и най-много си учеше. Не беше 'калпазанин', не се занимаше с глупости.

2.   Не мога да кажа дали съм най-успешния финансово човек от класа, защото нямам информация за малка част от хората. Но имам успешен бизнес в моята сфера. Бях отличника на класа. Мнението ми е, че за да успееш са нужни и други качества, освен учене. Пробивност, умение да поемаш рискове, комуникативност. Повечвто отличници ги нямат, играят н сигурно и затова осрават на средно ниво.

3.   Защо трябва да се гледа в чуждата паничка? Животът след даскало няма почти нищо общо с гимназията.

Нови възможности, нови хора, късмет, шанс, дисциплина много неща играят роля! Да, повечето отличници в училище не са и отличници в живота. Отличниците от моите класове доколкото знам са си средна класа в момента(не съм им виждал банковите сметки! )

Успяват по-различни те, нестандартно мислещите, не конете с капаци, които са зубрили всичко в училище

Т. Т.

4.   Кво те бърка какво станал Ганчо от забавачката? Или сали Пенка зубърката вече е мутреса и красавица? За мен това не е нормално да следиш изявите на някой, който си знаел в детската градина преди 30 години. Или даже някой си от университета. Аз с повечето не поддържам контакт, защото това, че сме учили заедно някога си не значи нищо. Нямаме общи интереси и допирни точки. Липсва ми да съм ученик, но не конкретни хора от класа. И в друг клас, с други хора в друго училище щеше да ми е готино, че маже би и повече. Освен ако наистина не си от някое съвсем малко градче с позчд 10 000 човека, където се знае всичко не виждам да е нормално толкова пък да се следят изявите на бивши съученици.

5.   Най-големите тарикати и двойкаджии успяват. Не отличниците.

6.   Не, много ясно.

7.   Откъде да знам кой пък колко е успешен от класа ми
Тия от началното и прогимназията не съм ги виждал от 25 години, нямам идея кой какъв е. Като стана популярен фейсбука 1-2 ми искаха приятелство и това е, не са активни там, а и аз не съм.
От гимназията поддържам връзка с няколко души, общо взето близки приятели. Не мога да кажа, че някой от тях ме е изненадал професионално. Имам профилите на още няколко, не знам обаче колко "успешни" са.
От София съм, сигурно има значение. Ако бях от по-малък град, най-вероятно щеше да е друго.

8.   5, това са приказки на двойкаджиите за самоутешаване. Реалността е друга.

9.   Няма завършен 12ти клас, собственик на 2 дискотеки и охранителна фирма..

10.   Абе то е много от относително. И това, което ти даваш за пример за твоя съученик с дограмите е нерелеватно. От страни може и да изглежда успял с цеха за дограми, но в същото време цеха да е ипотекиран, да се е набулбукал със заеми и едвам да успява да държи главата на повърхноста. Познавам много, , успешни бизнесмени, , дето дължат на персонала си заплати, защото бизнеса им едвам кара на акумулатори.

11.   8 от 5
Не баш. Като знам слабите ученици къде бачкат... Чак да не повярваш как хора, получаващи 3 и 4, редовно отсъстващи, рушащи училищна собственост, с бая забележки и разправии с всички учители, са по-високо платени.

12.   Авторчето май иска да прочете как загубеняци са "върха на сладоледа"... ЕМИ НЕ СА!

Масата загубеняци достигат средно ниво на развитие, или са утайката на обществото.

Рядко загубеняк ще стане милионер ако няма контакти, познати, роднини и т. н. и дори тогава, това е за кратко.

Но не трябва и да се бърка "образованието" със "знанието" - има хора, които ЦЯЛ ЖИВОТ УЧАТ и придобиват умения, без да са образовани.

Пабло Ескобар примерно е работил с години в колумбийските картели и е придобил качества с които да се издигне на върха (не са го сложили ченгета от ДС), макар, че и той е бил успешен за кратко.

Изобщо - истински успешните хора обикновенно придобиват умения на ранна възраст и учат цял живот. Може някои и да не са "образовани", но не са и долни наркомани, хазартни типчета и "калпазани"... което се надява да прочете авторчето.

В БГето има "богати калпазани", ама много ги утрепаха и ги пратиха в затворите, а щом тази държавичка приключи да съществува - и те ще приключат или ще емигрират и няма да са "калпазани" в чужбина, че там ще лежат доста. И ще живеят добре за кратко - докато парите им свършат щото "лесни пари - бързо се пилеят".

13.   9, то подобен тип собственици най-често са подставени лица. Не си ли мислил по въпроса? Точно затова са и без образование. Хем да не се замислят много, хем да не им дойдат лоши идеи покрай собствеността (примерно да я заложат срещу заем и да избягат с парите).

14.   12, изобщо не си разбрал какво "искам да прочета", нито съм от двойкаджиите и неуспешните. Тона ти обаче издава някои неща за теб.

15.   Не беше "калпазанин", дори напротив. Но за съжаление, след като завърши, брат му се набута ужасно мнгоо с разни схеми. Занимаваше се с наркотици и все далавери, ама един ден завлече някакви лихвари със стотина хиляди лева.
Малкия брат, в отчаяние, се свърза с някакъв, който е работил преди с брат му и се разбрали, че ако се качи в една кола и търгне, дълга е опростен, а ако я закар, ще поулучи ралзиакта. Само знам, че взе 1000 евро за килограм "Стока" и му оставиха колата - Ауди А8 на една година.
Уж ми кго каза под скрет, уж се кълнеше, че повече няма. Ама нещо му харесаха парите и пред неговата къща, все се виждаше нова кола. Отовриха си автокъщи, ресторанти, накупиха десетки хиялди дка земи.

Беше добър, ама стана "калпазанин".