Споделена история от Други

Проблем със събуждането
Здравейте! Имам голям проблем със събуждането сутрин. Алармите звънят една след друга, а аз ги изключвам и продължавам да спа. Осъзнавам, че това ми се е превърнало в навик, който започва да пречи на мен, но и на семейството, и на съседите ми. Неприятно ми е и искам да го променя. Сега покрай празниците пробвах да си навивам една аларма, за да накарам подсъзнанието ми да се събуди и да стане ведна, но уви, безуспешно. Пробвал съм да спа на нощна лампа, за да може сутрин, дори и да е тъмно навън, като звънне алармата и е светло в стаята, да се разсъня. Отчасти имаше ефект, но не спа комфортно като ме осветява цяла нощ. Чудих се дали да си купя будилник, но не искам съвсем да оглушавам семейство и съседите рано сутрин. Моля Ви за съвети как да се настроя така, че да ставам веднага, когато ми звънне алармата. Благодаря!

Коментари

1.   И аз съм така. На мен лично ми помага едно нещо - слагам си телефона в другия край на стаята, така че все пак да го чуя като звъни. Мен лично много ме дразни звука и колкото и да ми се спи ставам да го изключа. Един път стана ли не лягам повече. Пробвай.

2.   Малко повече воля, от теб зависи. Като чуеш алармата ставаш, каквото и да ти коства това.

3.   Пий повече вода преди да и легнеш. Така ако не за друго, то поне за тоалетна ще трябва да станеш.

4.   Не е до колко силен е звука, а просто трябва добър самоконтрол. Чуеш ли я, никакво спиране, а веднага да ставаш.

5.   Опитай да си слагаш телефона някъде, където ще трябва да станеш и да направиш няколко крачки, за да спреш алармата.

6.   В колко си лягаш и в колко ставаш. Решението е звэнне ли ставаш веднага и директно в банята.

7.   И аз не се събуждам от телефона. Затова си навивам аларма на компютъра. И тя звъни по-силно и колкото и да ми се спи. Ставам за да я изгася и вече битката е наполовина спечелена. Но в никакъв случай не се връщам в леглото, защото отново ще заспя. Това е за събуждането за да съм сигурен, че ще стана.

А иначе проблема попринцип е друг и той, че всъщност ти не успяваш да се наспиш. Затова и ти е трудно да ставаш сутринта. Трябва ти режим на лягане и ставане. В противен случай никога няма да се наспиваш. Ако ходиш на нощни смени там вече няма как напълно да си оправиш съня. Но ако си редовна смяна например или ако си на училище. Просто лягаш и ставаш по-едно и също време, но за да се синхронизира цялата система. Трябва да го правиш поне две седмици. Тогава ще се будиш свеж дори преди алармата.

Но след като си си изградил този навик знай, че той много лесно се губи. Два пъти ако не се събудиш по едно и също време и се успиш. Пиши го бегал, (пак ще ти е трудно да ставаш) и наново ще трябва да го оправяш. Надявам се да съм ти помогнал. Успех!

8.   Може да си от нощните птици, които седят по нощите и спят до късно. Понякога е навик, но по принцип е генетично предопределено и даже от здравна гледна точка е препоръчително да си следваш естествената програма, ако е ежедневието ти позволява. Другата вероятност е да не спиш пълноценно поради някаква причина и само да си въобразяваш, че спиш добре.

9.   Аз пък ти завиждам. Имам обратния проблем. Не мога да се отпусна и да заспя, особено когато знам, че трябва да ставам за работа, пътуване или други важни ангажименти.

10.   Спя, спя, научи се да пишеш....

11.   Вместо аларми някой от семейството да идва сутрин и да те залива с една кофа студена вода, Гарантирано ще ставаш веднага.

12.   Лягай си навреме. Осигури си минимално 8 часа сън и пробвай пак

13.   Имай предвид, че не всеки човешки организъм има нужда от точно 8 часа сън. Един се насписа за 5, друг за 10. Ако си лягаш достатъчно рано и се наспиваш, не би трябвало да ставаш толкова трудно. А ако имаш и добър режим, даже би трябвало да се събуждаш без будилник.