Споделена история от Други

Бъдещето на родната тежка промишленост и енергетика?
Здравейте на всички. Въпроса ми се съдържа в заглавието. Каква според вас е бъдещата съдба на Българската тежка промишленост и енергетика. Говоря конкретно за спряганите доста често Нефтохим, Козлодуй и Мариците. Работя в едно от трите и без да конкретизирам ще кажа, че от около година всичко е ден за ден без конкретна и ясна представа за бъдещето. Просто се поддържа оперативната дейност. Планира се нещо занапред, но то е колкото да има нещо. Разходите и инвестициите се орязват ежедневно все повече и повече. За себе си знам отговора и просто чакам агонията да приключи, колегите ми като че ли не искат да приемат истината и едва ли не си мислят че след година или две нещата ще се оправят и всичко ще започне да цъфти и връзва. Ще изложа и малко доводи за трите поотделно:
- Мариците - зелена сделка, нулеви въглеродни емисии. Скорошни протести на работниците. Вече се говори за преквалификацията на заетите в сектора и облагородяването на териториите на рудниците. Тока лесно се внася, така че не е проблем да купуваме от някъде. Оставащ живот на Тецовете според мен от 2 до 5 години максимум;
- Нефтохим - също зелени сделки и кръгова икономика, също скорошни протести. Горивата лесно се внасят, а и Нефтохим има перфектната инфраструктура за внос - нефтено пристанище, продуктопроводи от Бургас до София. Да не забравяме че преди 2009 година имаше и огромни полимерен и нефтохимически комплекси които бяха затворени и нарязани за скрап. Оставащ живот на нефтопреработващия комплекс от 1 до 3 години максимум;
- Първа атомна електроцентрала "Козлодуй" - тук перспективата е най далечна, като има оставащ живот между 4 и 8 години максимум. Доводите са 4 затворени енергоблока (вярно че са малки, но все пак са енергоблокове), смяна на доставчика на гориво, нови договори за нови блокове на хартия без ясна конкретика за изграждането им, тока лесно се внася, нямаме промишленост която да потребява тока произведен от "новите" блокове.

Ще сд радвам да прочета вашите мнения. Тук пишат доста интелигентни хора и съм сигурен че ще е интересно.
Благодаря ви!

Коментари

1.   След два дена са изборите за Европейски парламент, така че ще говорим тогава!

2.   Аз също работя в енергетиката. Мога много да говоря, но само едно ще кажа. Тия ПП ебаха майката на всичко за няколко месеца, ама простия българин не го разбира и вместо това плюеха по протестиращите, без дори да са разбрали какъв точно е проблема и им злобееха на заплатите им. Даже съм сигурен, че много от тях предпочитат да плащат 1000 лв ток, само и само комшията им да не взима 5 лв повече от тях. Ей такъв народ сме.

3.   A колко от коментиращите виждат, че страната ни е неоколония, която умишлено изтискват повече, отколкото може да поеме, като крайната цел е заличаването ѝ?