Споделена история от Други

Българското кино
Здравейте. Доста търсих подобни теми в разни форуми, но сякаш не попаднах на такива. Искам да разбера вашето мнение за съвременното българско кино. Гледах най-скорошните български филми и честно казано съм разочарована. Слаба игра, несъществуващ сюжет и силна реклама. Актьорите играят като за театър и изглежда изкуствено. Разбираемо, предвид това че няма филмови школи в България, но все пак… Добрите актьори ги виждаме във всеки втори филм и са добре познати лица, та чак са ни омръзнали.
Всеки нов филм е натъпкан с реклами до такава степен, че ти писва да гледаш и предпочиташ да си пуснеш рекламите по тв. Всеки път, когато излезе нов български филм си го пускам с интерес и в повечето пъти завършва с отвращение от моя страна. Има и някои хубави филми от модерните български, които са ми останали в съзнанието, но масово не стават. Старото българско кино от друга страна е супер. Масово хората предпочитат него. Сериалите ни също са сякаш по-свежи и интересни. На какво смятате, че се дължи това? И най-вече как може да се промени в положителна посока.
Ще се радвам да разбера и вашето мнение.

Коментари

1.   Точно такава тема си мислех да пускам. По-точно за младите български актьори и дали само на мен ми се струва, че не стават за нищо. Буквално нищо по-различно от това как във втори клас рецитирахме стихчета на някакви сценки. Изключително фалшиво и изкуствено се чуства. А гледам, пускам си стари скечове в ютуб от някакви малки/средни канали. Примерно на типично или на ала-бала с батката. Ами играта им е 100 пъти по-добра от на тези 'актьори'.. не знам, не знам

2.   Когато искам да си оправя настроението, си пускам някой бг филм да се посмея на безизразните им лица и монотонни диалози. Толкова и аз ще играя.

3.   Проблемът е, че българските актьори са "УЧИЛИ" за актьори. Загубили са всякаква естественост, което до болка личи в диалозите и в преиграването им. Понякога гледам аматьорски театър - вервай, в пъти по-добър от постановките в Народния.

Гледай "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде". Добре се е получил. А се е получил добре, защото двамата главни герои ги играят чужденци, които дори български не знаят. Представи си - български филм, по българска книга, с герои българи, но изиграни от чужденци.

4.   Има чудесни относително "нови" български филми. "Мисия Лондон", "Летовници", "Блаженият", "Див олеандър", "Чалга", "Възвишение", " Голата истина за група Жигули", "Светът е голям и спасение дебне от всякъде", "Тилт", "Доза щастие", " Петя на моята Петя", " love. net", " Посоки", "В кръг", " Вездесъщият" и много други.
Киноман съм. Гледала съм на кино почти всичко бг, което излиза.

5.   А какви пари се дават, за да се направи поредната простотия не е за приказване, затова и са блъскани с реклами - спонсори си търсят.

Много от актьор четата са с невъобразими претенции и изисквания все едно не са в България, с на церемонията за Оскари.

Пък и Сульо и пульо кандидатстват НАТФИЗ. Разбира се има и добри български филми, 4 е дала някои добри примери, но това е капка в морето на фона на цялата плява дето излиза и за която се трошат милиони

От 20 български филма 1-2 да са наистина сполучливите(да стават да ги гледаш повече от веднъж)

Т. Т.

6.   Номер 4 е споменал някои доста добри, а също така на мен ми хареса "Диви и щастливи".

7.   До 3 - Повечето за сценични актьори и там се изисква друг начин на игра. За съжаление, в Българи е трудно, да се оцелява само от снимане на филми и сериали.

8.   Супер фалшиви и банални. Репликите са също отчайващо шаблонни. А звуковото оформление е пословично долнопробно - имаме си специална българска школа по тонрежисура. Предава се от десетилетия и всичките до един са безкрайно посредствени - явно са отличници, ама с грешните учебници. Типично за български филм е да не можеш да чуеш какво говорят - и да усилваш, все толкова. Гъгне нещо и едвам разбираш. А звуковият фон е какво - тишина. Просто на фона на тишина говори един човек, после друг отговаря.

9.   Монотонно. Неестествено звучащи реплики, казани след странни паузи. Не можеш да повярваш, че героят наистина плаче, смее се, ядосва се и обича. Някакси го няма онова усещане, че не гледаш филм/сериал, а истинско действие.
Мога много примери да ти дам за чужди филми, където реплики и действия са импровизирани и са останали във филма. Както и за актьори, които качват и свалят кг за роля, тренират с мечове и прочие. Не мога да си представя български актьор да се подложи на това, нито да добави от себе си в роля.

10.   9, остави това, ами за турските актьори съм чел, че няколко месеца преди филма им се осигурява психолог и човек като прототипа, с които да общуват и да ги въведат в ролята. Да прихванат техните навици, начин на мислене, език на тялото и всичко до най-малкия детайл. Например ако ролята му е да е охранител, поне 3 месеца преди това прекарва с истински охранител от истинския живот заедно с психолог, който анализира поведението му и обяснява на актьора, така че да го въведе максимално добре в ролята, да го накара да вникне максимално в образа му и да прихване неговия начин на мислене и поведение. Това български актьор кога ше го направи.

11.   10, именно. Това липсва на съвременното ни кино-автентичност. Хората се подлагат на какво ли не заради роля, било тегло, било проучвания, било копиране на мимики. А нашите само казват реплики и това е. Бълват се сюжети за мафии, проституция, дрога. Все едно и също.

13.   По принцип съм съгласна, че доста актьори рецитират, сценариите са постни. Все пак има и попадения, от новите сериали харесвам Вина, Дяволското гърло, Под прикритие. Господин Х и морето също беше свеж, без да е кой знае какво.
Наскоро гледах Диада, ами много добре играят децата, без да са актьори, на по 16 са

14.   13, доста са ти занижени критериите за кино щом това го смяташ за игра.