Споделена история от Други

Могат ли да ме накарат да платя с карта
Здравейте. Нямам нито дебитна карта, нито кредитна карта. Въпросът ми е могат ли някъде да ме задължат да платя с карта? Не съм запознат със законите, имам ли право навсякъде да плащам с кеш?

Коментари

1.   Никой не може да те накара, но могат да не приемат кеш.

2.   В онлайн магазините ако са чуждестранни могат да те задължат да платиш карта.
В България на много места можеш да платиш без карта.

3.   Не

4.   В всички страни от ЕС продават в пощите едни предплатени карти за разплащане. Колкото вкараш в картата, с толкова ще разполагаш.
Да, след ковидцирка някои институции въведоха "задължително" (дали е законно е друга тема) плащане с карта под предлог, че вируси се разнасят от хартията :)))
Аз за смяна на шофьорска книжка си купих от тези пощенски карти и платих с нея (в чужбина).

5.   Не могат да те задължат, но не са и длъжни да вземат кеш!
Тоест ако не могат да вземат кеш те карат да отидеш в банка да платиш кеш по тяхната сметка и да им занесеш бележката

6.   Да те задължат да платиш никой не може, просто няма да получиш услугата или стоката която искаш. Казват ти "приемаме само безкасово плащане" и това е, търговецът има право на това, така както в България все още има места където можеш да платиш само в брой. Това ми се случи съвсем скоро при пътуване в чужбина. Като пристигнах в хотела който си бях резервирал ми заявиха че мога да си платя нощувката Единствено и само с карта (това предварително никъде не беше опоменато). Аз глупакът не се бях подготвил за това защото си правех сметка да платя кеш. Обаче - политика на фирмата и точка. Ако не беше един познат да плати с неговата карта щях да си спя на пейката отвън. После видях че в този град почти навсякъде се плаща само с карта. Дори нямат и касови бележки, цялата информация е електронна, ако ти трябва разписка теглиш си я онлайн... Та вече си знам, винаги пари в картата. Предполагам че лека полека и в България така ще стане. Затова моят съвет е да си направиш дебитна карта. Така или иначе на все повече места ще ти трябва. Прост пример - миналата седмица установих че за да ползвам услугата на една автобусна компания в България билета можех да си го платя само с карта. Та това е, искаш не искаш, светът върви натам, и нас няма да ни подмине. Не се тревожи, ще видиш че този начин на плащане улеснява много неща и е удобен.

7.   Не, но могат да ти кажат, че няма да могат да ти върнат ресто примерно в ситуация, при която ти имаш 100 лева банкнота, а сметката ти е 8 лева, като имаш три варианта:
вариант 1 - Плащаш си и оставяш 92 лева бакшиш.
вариант 2 - Търсиш някъде другаде да ти развалят на дребно парите.
вариант 3 - Ако не си консумирал стоката или услугата - се отказваш да я купуваш и си оставаш със 100 лева, но без това което си опитал да закупиш.

8.   На колко си? На 14? Ако си над 18, не е ли нормално да си по-финансово грамотен? Банкова сметка нямаш ли изобщо? Как си получаваш заплатата?
Къде искаш да плащаш?

9.   Има места (в частност институции), на които не се приемат кешови плащания. Тогава вариантите са плащане с карта, без такса или плащане по банков път - там таксата е между 4 и 8 лева.

10.   Направи си карта, в чужбина на някои места изискват плащане само с карта, последно ми се случи на един паркинг.

11.   Не могат да те накарат, но може някой магазин или обект да не приема пари в брой. Винаги имаш избор - да не си купуваш нищо оттам.
Аз лично съм точно на противоположната вълна - ако в някой магазин не може да се плаща с карта - влизам в съседния, където може.

12.   Автор: все още не работя, на 20 съм, нямам карта, ползвал съм само предплатени от мола

13.   Автор: Иначе благодаря за отговора, питах защото скоро за градския транспорт в града ми скоро билета ще се плаща само с карта, а за кеш нищо не говорят и мисля да се возя без билет ако не приемат кеш.

14.   Страх те е да не ти източат картата или искаш да се правиш на различен? Това е по-важно да уточниш. Иначе може насила да ти направят клизма, ако нямаш карта.

15.   Работиш на черно и получаваш пари на ръка? Или се занимаваш с незаконни неща?
Търговецът е напълно в правото си да приема само 1 вид разплащания по свое усмотрение. Както на някои места се плаща само в брой, така на други е само с карта.

16.   Автор: Не искам да имам карта, защото по тази начин ще изхарча голяма част от парите ми.

17.   12, нямаш ли банкова сметка? ! За пръв път чувам човек и то млад да няма.
Щом искаш да те глобяват и да те унижават за левче-два билет, давай.

18.   Коя карта е най-надеждна за пазаруване? Дама пика или Поп купа? Получавам ли отстъпка, ако събера флъш роял, кент купе, терца и играя на всичко коз? За всеки случай мисля да призова Екзодия и да тегля карта "шанс".

19.   До 17- нали няма как някой да те принуди да си направиш карта насила.

20.   Подложен е авторът на кръстосани разпит защото не иска да има банкова карта :))))
Също нямам! Още по време на ковидцирка закрих сметки.
Купих си предплатена карта, с която мога да плащам при нужда в някоя институция.
Нямам никакъв зор да поддържам банки.
И ДА, изкарвам пари на "черно" вече!
Някога не се плащаше това, което правя аз и правилно. После обаче като вече няма и откъде толкова да крадат от обикновеният човек, ни вкараха и нас в "ще плащаш дори ако трябва залъка от устата си да извадиш и то веъв формат: ден година храни".
Материали си купувам аз, помещение си плащам аз, влагам моята фантазия и креативност да създавам собствени дизайни на собствени неща. Да плащам за всяка нова идея патент - ТЦ, защото не допускат да пробиваме, а и често докато се одобри патента, бива откраднат/подарен на някой заинтересован с много пари. Пуска "напреки" за патента като да е негов и ако не си от "каймака" с много пари, нищо не можеш да направиш.
Тогава къв' ми е зора да плащам на бирници за собствените ми материали, собствен труд, собствени идеи/дизайни т. н? !
Ми да го духат!
Слабо ме вълнува също, че може някое политиче да събира за хотел или остров, да пестят горките от банички.
Докато не започнат да се прилагат коректни и работещи закони за ВСИЧКИ, мен за овца да не ме броят. Толкова.

21.   19, добре, ами ако започне работа? На повечето места плащат заплати по банков път. Ще правят изключение и ще му дават на ръка? ! Дали ще са съгласни заради Иванчо?
Само бабите в родопските села нямат банкови сметки.

22.   Истинското падение за човечеството да се плаща с карта:(
След няколко десетилетия ще разберем и защо е трагедия.

23.   21 ако знаеш колко те крадат банките и ти щеше да избягваш да имаш банкови сметки. Мен от една голяма банка ми крадяха всеки месец по малки суми.

24.   23, то всеки те краде.
На ръка ли ти плащат заплатата?