Споделена история от Други

Какво постигна България за последните 10 години?
По мои скромни наблюдения България не е мръднала ама въобще за последните десетина години. Това е ако се сравняваме със съседите разбира се. Живея на границата с Румъния и колкото пъти съм бил там виждам непрекъснато прогрес, пътищата в градовете им се асфалтират, улиците са им чисти, до Букурещ имат хубав четирилентов път (без дупки, без пропадания), страната като цяло е модерна, стоките са с една идея по-евтини, докато заплатите са същите или даже по-високи. От Сърбия имам сходни наблюдение въпреки че съм бил там по-рядко. Но чета че сега отваряли завод за електромобили на Фиат. В Унгария пък построиха атомна централа. Като цяло всеки има нещо с което да се похвали. Каква пък е причината в България да не се случва нищо? Никой не идва да инвестира тук, нищо че сме на стратегическа локация и сме членове на ЕС и НАТО. Населението ни е сравнително образовано. Но за съжаление това което аз виждам е, че ние стоим на едно място, разбирайте деградираме. Докато нашите съседи ни задминават с високи темпове. Не се сещам голям проект да е реализиран последните 10 години.

Коментари

1.   България постигна много неща:
- демографски срив
- провал на образованието. Бъркаш - българите БЯХА добре образовани
- тотален колапс на всички политически партии
- тотален енергиен провал - от АЕЦ Белене до газовия хъб
- никой голям не иска да строи заводи тук
- провалихме се даже като туристическа дестинация

2.   Е ти не знаеш ли, че ние сме острова на стабилността?

3.   Корупция и висока престъпност, това е България.
Колко договори се развалиха заради бг корупция.
Не само не е мръднала напред, а западна тотално последните 20 г толкова откакто не съм в Бг.

Наскоро гледах видаа на някаква брокер ска агенция в Румъния, основно продават селски къщи.
Ама то къщи-палати, с фонтани/шадравани, с красиви, чисти и поддържани градини, цените смешни в сравнение с България.

4.   Няма адекватна съдебна система и сигурност. Утре идва някой и ти иска подкупи, прави ти мизерии или на някой му щуква и сменя закон, като трябва да си махнеш бизнеса. Ти дали би инвестирал?
Корупция, няма съдебна система, няма образование, няма кадри, тотален разпад. Много трябва да се мине и бая хора да бъдат вкарани в затворите, че да заработи системата, а после евентуално инвестиции.

5.   Твърде крадливи политици и хора на важни постове, както и шефове на фирми.

6.   Хубавия живот е на едно синьо, всички трябва да искат успех, лесно е, човек да поеме по този път.

7.   Само ще ти дам два примера, а ти си прави извода:

1) Лятото 2014 година - наводнението в Аспарухово след години отлагане и замитане под килима на очевадни проблеми. Резултатът е човешки жертви и щети за хиляди. Мерки се взеха на принципа - след дъжд, качулка.

2) Лятото 2024 - друго природно бедствие, този път цялата държава гори отново след години отлагане и замитане под килима на проблеми, за които се знае от години и всяка година се наблюдават. Мерки пак на принципа - след дъжд качулка.

Изводът за мен е, че политиката в тази държава не е проактивна с цел растеж и профилактика, а реактивна - чака се да стане бедствие, да умре някой, да гръмнат медиите колко е зле положението за да се обърне внимание ма даден проблем.

8.   И слава на Бога, че България не е мръднала чак толкова. Отиди на летището във Франкфурт или в центъра на Париж да видиш в каква посока е движението.

9.   Борисов 1, Орешарски, Борисов 2, Борисов 3, служебни кабинети две неуспешни правителства

Още причини нужни ли са ти?

10.   Мисля, че са ти много правилни наблюденията. Все пак стандартът ни се е повишил доста за последните 10 години. Но пък на румънците излетя в космоса, ако направим сравнение за същия период. Според мен ключовата дума е една - корупция. Бих добавил и липсата на справедливност и правосъдие. Първото е една от основните причини да не можем да си довършим инфраструктурните проекти, да не можем да ги започнем изобщо или да ги изпълняваме калпаво. Тя е и причина за отлив на инвеститори тук, както и липсата на правосъдие и справедливост. Спомнете си само как започна възходът на румънците - като се намериха няколко смели прокурори, които повдигнаха обивинения на стотици корумпирани политици и ги тикнаха в затвора.
Трябва да спрем и да си мислим, че сме толкова велики и интелегентни. Като IQ сме на едно ниво със съседите ни. Това, което на нас ни липсва е социалната и гражданска интелигентност и самосъзнание. Това, че не сме граждански активни срещу видната корупция, срещу безобразията с нашите публични (и европейски) средства, а си мълчим и ги търпим. А, ако и ние се "облажваме" покрай тях, съвсем нямаме нищо против. Все пак корумпираните политици са част от същото това общество и то ги е излъчило.
Та, всичките тези неща - лоша инфраструктура, несигурност дали няма някой да те изнудва, да те рекетира, да се опита да ти вземе бизнеса, отблъсват инвеститорите.

11.   Държавата е олицетворение на хората. Каквито хората, такава и държавата. Българина не може да си оправи балкона, какво остава да строи пътища. Не може да си възпита единственото дете, какво остава за прогрес в образованието. Е, тези по високите етажи на властта са си образовали децата, но хайде всеки да направи това, което зависи от него първо, а не да се чака все някой да дойде на ни оправи.

12.   Какво сме постигнали ли? Тотален провал. Демографски срив, разпад на образованието, разпад на здравната система, липса на правосъдие... Да, повишиха ни се доходите и покупателната способност и то единствено и само, защото ЕС налива пари, а не защото сами сме го постигнали. Ако всичко, което даваше ЕС не се крадеше, ако политиците ни бяха далновидни щяхме да излетим в небесата. Но не. Можеше безброй западни концерни да отворят врати в България, можеше българският туризъм да процъфтява, можеше, можеше, можеше, можеше... Можеше милиони българи с технически професии и какви ли не други професии, да са си в България, да работят, да създават семейства и да се развиват, а не да скитат немили-недраги по мужбина и да работят най-нежеланите професии. Но думата КОРУПЦИЯ и след това липса на дипломация, липса на култура, липса на мисъл за развитие, липса на чувство за общност, убийствен МЪРЗЕЛ говорят достатъчто, защо никой за нищо не ни зачита и не ни уважава.

13.   Да, липса на далновидност и на способност да се мисли с визия за едни 10, 20, 50 години напред. 12 добре го е описал. Сега всички ще се скитаме немили, клети, недраги оттук нататък. България приключи. Мисля че е късно да се направи нещо. Има хора, които още са в балон, защото са последно останалите, които живеят що годе добре (визирам 10% работещи в столицата в ИТ индустрията или с подобни професии). Освен тях, всичката останала част от народа й се налага спешна имиграция, ако все още не го е направила, ако иска да може да си осигури едно просто ядене. Това е.

14.   10 не знам за стандарта, но аз като взимах 500 лв заплата, имах спестявания. Сега взимам 1, 500 и не ми стигат. Макар, че имам и деца вече. Нищо не ми остава от заплатата

15.   България сега носи последствията от седерасткия погром през 90-те и 2000-те.

Никой няма да строи завод на празно място. Празни места има навсякъде по света. В Сърбия - Фиат купиха завода, който произвеждаше Застава, защото сърбите не са имали гении като нашите седерасти да го обявят за изостанал и да го разграбят до руини.

Корупцията в България - в момента е най-печелившия икономически отрасъл и докато е така - никакъв закон няма да промени положението.

16.   От Бойко и ГЕРБ толкова. И пак се натискат да се изявят като "можещи".

17.   * Най-накрая започна строителството на Хемус.
* Строителството на Струма
* Магистрала Европа
* Обнови щурмовата авиация - пилотите казаха - Това е принципно нов самолет. Дали я дадоха на украинците - не знам.
* Започна строителството на 2 нови бойни многофункционални кораби, единият е спуснат на вода вече. И това е в българска корабостроителница.
* нашите спортисти станаха шампиони на няколко международни и олимпийски първенства.
* направи ремонт на околовръстният път в София
* тангентата в София (май и тя спада)
* направи обход на Бургас
* братя.... не си спомням името създадоха една уникална компания за доставки по въздух с разработеномот тях въздухоплавателно средство. Drobamics.
* Sin Cars се върнаха в България и смазаха големите от Порше и тн.
* нашите момчета и момичета от отборите по математика и физика разбиха на няколко пъти други в пъти по-големи държава.

Мога да напиша още позитивни, много и все верни неща, но само не ме карайте да пиша лошите, защото от това точно нямаме нужда в момента, че и децата вече се питат кога ще емигрират. Сун Дзъ казва, че добрият владетел побеждава врага си в изкусно водена война, а гениалният побеждава враговете си без война, с чалгата, нихилизъм и нарочното унищожаване на културата се достигна до второто това, но и все още от нас зависи!

Я, да видим дали и на още някой ще му се откъсне да напише едно хубаво нещо, дори и само едно?

18.   Проблемът е в "материала". Ганьо го мързи да гледа, чака някой да го "оправи" и все някой му е виновен. ЕС-ТО е наляло над 50 милиарда от 2007 насам, ама Ганьо ги окраде, построи хотели, накупи си джипки и ги изпра като "ново строителство" нищо не направи за държавата!

Румъния е по-добре, защото имат много ниска толерантност към корупция и крадците са по затворите. Но оставете я Румъния, това е 2 пъти по-голяма държава като площ и 3 пъти като население.

По-любопитният пример е със Сърбия. По-малки са като площ - население горе долу-същото, не са им наливали десетки милиарди от ЕС като на нас, нямат толкова развит туризъм, даже и излаз на море нямат в момента.

Като стандарт на живот са на същия хал горе-долу БЕЗ да ги дундурка ЕС!

Разликата е, че са много повече патриоти от наше гастарбайтери и миячи на чинии по чужбините, дето все някой им е виновен и мутрите/децата на комунистите/лекарите/хората са ги накарали да напуснат държавата. А не че те са решили да си продават дупето за 200 евро отгоре.. не не, те никога не са виновни, някой друг е виновен и някой друг трябва да "оправи" държавата

Т. Т.

19.   Т. т. нали си наясно че във всяка една държава има класи?
Не може да обвиняваш хората без висше образование, или обикновени работници за състоянието на държавата, както и такива с образование, обслужващи богатите.
Именно богатите класи определят правилата на държавите. Едно време е имало кралства, преди това са били ханове и тн. Богатите определят правилата навсякъде, и каквото спускат отгоре, това е. Като не са програмирали една система като хората, обикновеният човек какво да направи, да умре от глад ли?
Иди в богатите държави и виж колко повече некадърни хора има оттук. Това какво ти говори? Ако сравниш един специалист от Европа и един от България, ще са или на едно и също ниво, или даже българина може да го задмине (въпреки че е расъл в мизерия). Това отново какво ти говори?
Ако нямаш почва да вирееш, ти гниеш. Ако ти е подсигурена почвата (и тук е функцията на държавата), не само ще вирееш, ами и покрай тебе ще завиреят още много други.
Мисля че очевидно някои хора не осъзнават каква е функцията на държавите и правителствата. Оттам тръгва всичко.
Мисля че метафората ми с растението е много на място. Едно растение без почва, не оцелява. Много просто. Трябва да бъде заседено на подходящо място, с правилната температура, правилното осветяване, и правилният тип почва, за да е най-живо.
Не, Ганка от някое село в провинцията е виновна и е предала държавата, защото е отишла да мие чинии в Австрия. Как ли пък не. Не са виновни онези там дето не ща да ги назовавам даже. Нагли сте.