Споделена история от Други

Невъзможно да се живее в България
Хора, как изобщо успявате да живеете някакъв що-годе нормален живот с тези заплати? Всичко е на европейски цени, а заплатите само - български.

- Жилище да си купи човек - цените в евро и трябва да вади 3 пъти повече от средната заплата за страната.
- Коли N-та употреба, нов внос, само леко пипнати козметично, с не знам си колко дефекта - супер надценени за това, което са. Никакъв стандарт на качество, никаква гаранция за продукта. На Запад търговците дават поне 6 месеца гаранция за това, което продават.
- Сватба да се вдигне - ами то 20000 лева не мърдат. Вие давате ли си сметка със средна заплата за колко време се събират тези пари в България? Ами меден месец след това?
- Правих ремонт на банята преди месец на жилището на родителите ми, една гарсониера. 12000 лева излезе всичко със среден клас оборудване.
- Няма да започвам с разходите около дете

Добре че се спасих преди две години на Запад, че си стъпах на краката финансово. Свят ми се завива като се върна в България. Уж хора с професия не трябва да имаме финансови проблеми, а то като гледам колегите ми в БГ - едвам кретат. И то магистри. Само двама с богати родители са що-годе добре. Сега разбирам защо половин България се изсели навън.
Редовно някой ме търси за “бързи” 1000-1500 лв по Револют до края на месеца, безлихвено разбира се. Или за в някаква “схема” да сме влизали с по 10000 лв. Тъжно ми е, защото това са ми познати от дълго време и хора с положение. На двама такива отказах и приключихме. Отварят ти се очите в това отношение, но това е друга тема.
Сега, като мъже и то особено в България, където важи приказката “мъж без пари го обича само майка му” и се очаква да вади доста повече от средната заплата - как се оправяте? Излиза, че тези, които са останали, имат наследени пари, гръб, връзки за държавна работа/семеен бизнес и/или крият доходи. КАК покривате горните разходи, живеейки в България?

Коментари

1.   Интересно каква ще е тая баня за над 10 000? При положение че големите строителни магазини постоянно пускат промоции. Но има много тъпи хора, които не могат да си правят сметката. Толкова ли спешен е бил тоя ремонт? Баща ми в продължение на година купува материали на изгодни цени. От миналото лято планира ремонта на банята. За теракота да е дал максимум 600, а са почти до тавана. Сам си ги реди човека.
Аман от преувеличения и изхвърляния. Все едно другите хора не живеем в тая страна. Какво толкова ядете и пиете че не ви стигат парите?
Кой днес вдига сватби и ходи на меден месец?
До скоро работех в детски магазин. Еми на ден по-малко от 3000 оборот не е имало. Без да е празник. Щом аз се справям всеки може. Не е нужно да ядеш деликатеси всеки ден и банята ти да е 12 000лв. Не си в час, авторе.

2.   И все пак има (милиони) хора, които все пак успяват...
Как си го обясняваш?
Аз (от горчив опит) знам, че когато човек започне да си мисли, че всички около него са полудели, то най-вероятно с него нещо (кофти) се е случило! :)

4.   Векове са живели, само ти не можеш.
Аман от чуждопоклонничество и омраза към родната страна. Не сме Третият свят, колкото и да ти се иска.
В една друга тема една българска принцеса написала името на страната ни с малка буква и се оправдава, че така трябва. Защото държавата и е крива, живее в чужбина, и като и поругава името, е много възвишена.
Ти пък явно мислиш, че мрем от глад, ходим с дрипи, просим по улиците и се въргаляме в калта. А при тебе е Рогът на изобилието, в чужбина.

5.   Номер 1 е прав! Правих ремонт на банята на дядо на село. Купих нови плочки по 9 лв кв. м. защото били с оаутлет дизайн, общо 110лв, мивка 60/45 см за 40 лв, тоалетна чиния за 110лв, батерии (кранове) за 190лв, тръби и фитинги за 40лв, лепило за плочки за 60 лв. лепене и обурудване за 4 дни сам. Ново осветление 50лв и за 60 лв голямо огледало. Обща сума 660лв, интересно кой те излъга че среден клас било 12 хил лева.

Приятел се ожени миналата седмица питах колко му легна сватбата каза 8500лв с около 40 гости и всичко както си му е редът в ресторанта на хотел и спане на някой от гостите в хотела. Медения месец не продължава повече от 4-5 дни в някой курорт и е около 1000лв.

Закупуването на жилище винаги е било скъпо нещо, но за сам човек гарсониера е достатъчна, а има такива и за по 60 хил евро на хубави места.
Колкото до разходите за дете, те са толкова големи колкото си съгласен да дадеш. На самото дете не му е нужно кой знае какви вещи. Вещите се закупуват по желание на родителите. Милиарди деца по света са родени и израстнали без вещите които бг мамите мислят за нужни.

6.   От Автора към 1,
Всичко фактури и ддс излезе 11 и нещо. Къртене на плочки, смяна на тръби, гранитогрес, смесители, санитария, душ кабини и най-вече - труд.

Прибирам се годишно от чужбина за 1-2 месеца и нито имам възможност целогодишно да следя и бягам по оферти из магазините в България като баща ти нито ще тръгна сам да си редя плочки и тн, което ще ми излезе по-скъпо откъм време отколкото ако си платя на майстор. Свързах се с няколко фирми/майстори, които ми бяха препоръчани от доволни познати, изготвихме оферта и така. Нищо извънредно.

7.   1. Колко струва да ти сложи някой плочките?

8.   До номер 1: Май ти не си в час или не си правил ремонт наскоро. Баня 12к е даже малко.
Душ за вграждане с пита е около 800-1200 лева
Гранитогрес на квадрат 80 до 150 лева за хубавите. За средноголяма баня трябват 30-35 квадрата.
Плочкаджия читав за под 70-80 лева на квадрат няма да намериш в София.
Тоалетна конзола, чиния и вградено казанче - 800 лева 500 за гипсокартона
Едно ПВЦ шкафче ти е минимум 1000 лева по твои размери, понеже другите не стават.
Ако искаш технически камък за плот още 1000-2000 лева
Мивка смесител: 500-600 минимум
Ами таванът? Шпакловка, специален латекс...
Ами осветлението?
Един хубавв параван стъклен за душ ти е 1000-1500 лева с монтажа.
Огледало?
Ако е стара баня - къртене и извозване, нови сифони, нова хидроизолация на пода, аксесоари, вентилатори, промени по ВиК и инсталация...
Една читава врата за баня, която не се скапва след 1 година от влагата ти е 1000-1500 лева.
Да продължавам ли?

Безобразно скъпо е всичко.

9.   До автора:

При заплата над 5000 лева чисто в София се живее без лишения ако си сам човек. Ако сте двама с дете - 10к общ доход. Има такива заплати, макар и рядко.

10.   Данните на НСИ показват положителна миграция КЪМ България, като българите, които се връщат са повече от тези, които заминават.

Какви са причините. Вероятно различни за различните хора. В случая обаче по-удачно е да питаш хората, около теб, защо предпочитат да се върнат.

11.   Здравей,

Ще ти дам съвети:

1. Живей под наем, или си вземи двустаен. Ако се задомиш - изнасяш се под наем и си отдаваш двустайния под наем. Хем пасивни доходи, хем няма да хвърляш бала пари за тристаен.

В България всичко е спекулации - зная се с стабилни имотни измамници. Крадат имоти по няколко начина и после ги пускат с надути цени и така надуват цените на целия пазар. И гледаш тристаен в София, колко тристаен в Лондон.

Трябва да си много тъп, за да купуваш имоти в България.

2. Вземи си кола от чужбина и си я докарай в България - и търговците са страшни спекуланти. Взимат най-очуканото и го продават на българския балък на високи цени. Разходи се до Франция, Германия и от там си вземи кола.

Един мой приятел адвокат така направи и сега е доволен.

3. Не вдигай сватби - да радваш некви уроспии, дет ще ти вземат всичко дето си градил с труд после. Живей с жената на семейни начала като нормалните хора.

50% от браковете се разпадат на 3-тата година, а още 25% до 5-тата. Много малко бракове остават стабилни и изкарват 10 и повече години.

Живей с една жена, направи и деца, поживейте 10 години заедно, и ако си го заслужи - вдигни сватба, ама за неква дето нямате нищо общо, недей да вдигаш.

4. Еми така е - и аз си ремонтирах апартамента, 10 000 лв. некъде излезна. Майстори дет взимат скъпо, спекуланти - продавачи на материали.

Като има балъци да търпят, ще има и тарикати. Провери дали някакви материали не можеш да си купиш от чужбина. На българи не вярвай за нищо. Ама майстори чужденци едва ли ще можеш да си вкараш.

Аа, ти не си бил в България.

Еми ще ти кажа, аз как се оправям.

Купих си двустаен - на 54 000 евро, сега мога да го продам на двойна цена, имам наследствен също, нямам кредити, ипотеки и т. н. Имам към 100 бона спестени пари, и чат пат взимам IT проекти за по 10 000 лв. на месец, а и работя като преподавател за около 2000 лв. на месец.

И прав си, с един съдружник търсим - къде европроекти, къде други схеми, да вземем допълнителни пари.

Циганийка си е България - хората вода немат на места.

До 10-ина години предвиждам, че ще влезем в режим на тока, или ще се вържем към Турция, че тя строи 2 ядрени реактора за нас и ще загубим окончателно суверенитет.

Но ако влезем в режим на тока, и IT средата ще пострада сериозно, и ще трябва и аз да бягам към роднини в Германия.

Гяурски народ, бате - "гяури" означава "хора дето не могат да се управляват сами". Българите сме доказали, че сме "гяури". Съсипахме си държавата напълно!

12.   Понеже хората се примиряват и им изглежда нормално да са ти разходите големи, а доходите малки. Както и да работиш само за да се препитаваш без перспектива да постигнеш нещо повече в живота. Коментари едно и две са доказателство за това.
И аз съм съгласна в последно време цените на всичко станаха много високи за стандарта в страната. Наемите са много скъпи. Апартамент да си купиш ако разчиташ само на трудови доходи е мираж.

13.   Като купуват стоки от лев и нещо, евтин живот, искат неща бюджетни по магазините, това е решението.

14.   Здравей, авторе! С болка ще напиша този текст. Не ги слушай отгоре коментиращите защото си нямат хал хабер и най-вероятно са с някакви наследства или побутване от родители. Ще ти споделя моята ситуация.

Семейният ни доход е 6500 лв. Аз изкарвам 4000 лв, а партньора ми 2500 лв. Това е за град Варна. Искам да подчертая, че нямаме абсолютно никакъв груб, помощ от родителите ни. В момента сме в безизходна ситуация защото живеем под наем и не може да си намерим жилище за закупуване защото цените са брутални (1700 евро на м2). За район не сме претенциозни само жилището да е добре, но уви добрите жилища ни стъпват на 200к евро защото планираме да имаме 2 деца. Както и да го смятаме ако искаме в голямо жилище трябва да се лишим от закупуване на имот и да продължим под наем. Другия вариант е родители да ни помагат с кредита, но и това не става защото ние помагаме на тях финансово. От месеци търсим и не става. Най-големият ни разход е храната и транспорта. Вдигнали сме ръце и положението става все по зле с всеки месец.

15.   Ами много трудно - лишавам се от много неща, защото съм с 1500 лева заплата.

17.   Ужасно е, авторе! И аз реших да емигрирам, макар и да съм жена, макар и сама.

19.   Да, и наеми и цени на всичко са европейски. А интересното е какво ще стане след приемането на еврото. Дали ще стане както много хора твърдят - цените два пъти по- високи, заплатите два пъти по-ниски. Ако стане така всички ще си искаме по-високи заплати.

21.   Ами кофти живеем. Или по-точно оцеляваме, за да може повечето време да е заето с робуване за жълти стотинки. Виждаш, че те са горди роби- за тях заведенията, пътуването, възможността да си позволяваш среден клас дрехи почти всеки сезон, нормалното хранене и да можеш си купиш дом е свръх лукс. Е как стандарта ни да е като в белите държави? ! За повечето смачкани и жалки булгаристанчовци, най-базовите и елементарни нужди са просто невероятен и невиждан лукс. А освен това и гневно защитават робския живот
Иначе и аз не знам как ще се оправя...

22.   Здравей, мъж на 31 години. Първо до коментар 1 - ако имаш достатъчно време, инструменти и малко или много някакви умения да използваш тези инструменти ще ти излезе евтино. Ако ли не в София, за да ти налепят квадрат плочки цените започват от 50 лева около 20 лева са най-евтините плочки... Ами ако сменяш вратата, ел. инсталация, тръбите за водопровод и мръсна вода, щранговете, вентилацията и т. н. Така че автора не се знае какъв точно ремонт е правил, колко голяма е банята и какви мебели и аксесоари е използвал! Няма да коментирам качеството на част от продуктите, които се продават, и че купувайки най-евтиното може да си създадеш невероятни проблеми и не се знае докога ще изкара.... Купувал съм смесител, който не беше използван, а само монтиран, и след 2-3 месеца беше тръгнало да му пада покритието от само себе си....

23.   Авторе, пишеш неверни и нереални неща и разходи!

Ти чувал ли си израза: човек знае и 2 и 200!

Сватбата си я направихме за около 1000 лв. И дори не сме на минус, защото парите, които ни дадоха бяха повече...
Беше по-скромно - около 50-60 човека в църквата и след това импровизирана лека почерпка за по-външните хора. А после само най-близките ни: 15-16 човека се почерпихме в къщи.
(На подписването в гражданското - не сме канили никого)

И двамата със съпругата ми сме с ниски заплати, но не даваме пари за излишни неща и имаме ФИНАНСОВА ДИСЦИПЛИНА!
Не пушим, не пием(освен по някоя бира лятото), не играем хазарт, не сме под наем, нямаме кола...

И се оправяме много добре в България!

Не пресмятаме всеки разход и не пишем в тетрадка или екселска таблица, просто казано - преценяваме нещата и умеем да си правим сметката.

И почти винаги в края на месеца ни остават пари, които спестяваме.

Живеем нормално, не сме скръндзи, но и не се отпускаме излишно.

Примерно: всяка година ходим лятото на море! За няколко дни, обичайно във Варна, на не скъп хотел и си изкарваме чудесно. Ходили сме и на Свети Константин и Елена, на Златни пясъци, Балчик, Созопол, Несебър, Бургас...

Често ходим импровизирано с някое приятелско семейство на кратка екскурзия до някой манастир - за един-два дни, скоро ходихме в Бачковският манастир и в Асеновград - прекрасно и благодатно място. Ходили сме и в Рилският манастир(чудно и силно благодатно място), Ресилският манастир, Руенският манастир, Преображенският манастир...

Така, че човек може да се оправи и с неголям доход, ако живее и харчи разумно!

24.   До 21 Целта на писането ти е да излъжеш себе си!
Между 10-15 август ходих на минерален басейн, в джакузито разговарях с жена на около 45г възраст, вдовица, имала двама 18-20 годишни сина, които работели, но имали нужда от нейната подкрепа да им пере и готви, живеели децата при нея, родителите й не й помагат, тя спомена че работи за нетни 800лв и е на 5 дневна почивка. Сега кажи ако ти не можеш да си позволиш, тя как си позволява? Явно проблема ти е в финансовата култура!
Тъй като жената бе доста разговорлива, хората я питаха как успява, тя обясни: имам "фонд и аз съм човек", тип касичка, в него всеки месец внасям по 50-60 лв от заплатата и веднъж годишно си позволявам почивка, или два пъти ексурзии с автобус. Споменатата почивка в къщата за гости й е струвала 350лв с закуски и вечери.
Ако една самотна майка работеща като чистачка може да ходи и на почивки а ти не можеш, явно проблема е в твоя телевизор!!!

25.   14. 6500 и не ви стигат, грубо това са 3400 Е защото курсът е по 2 лв. за 1 Е, ти сериозно ли се оплакваш??? С такива пари хората в чужбина живеят и такъв доход имат. И децата нямате, нещо преосмисли харчовете.

26.   Има хора, познавам ги, които са доволни от този живот и са щастливи. Именно заради такива хора нищо няма да се промени. Защото няма мнозинство. Ако сме сплотен народ, да вдигнем стачки и да спрем да ходим на работа, да видите как и чистачката няма да падне под 2000 лв бруто…
Обаче има хора, доволни от 1000 лв заплата и са щастливи с нея. Познавам ги, много са…

27.   Както н 21 е казал, някои гневно защитават робския живот, не знам това какво е, явно е някакво психично състояние.
Нещата са ясни какви са. Бих добавила само че към споменатото досега, също и друг проблем - режимът на водата в много населени места. Тоест освен всичко останало, българите нямат и непрекъснат достъп до вода. И всички си мълчат, разбираш ли. Има и друга тема в сайта, защо българинът винаги си мълчи. Мисля че донякъде отговорът се крие в това, че все пак наистина сме били роби, и може би генетично сме склонни да прекланяме глава, и най-голямото робство е това на съзнанието. Ако то се отключи, България е способна да преодолее всичко, и да омете цялата тази мафия, която я облада в последните 35 години. Не подкрепям комунизма, просто от едно зло минахме на друго зло. Никой друг народ не би ги търпял тези чуждопоклонници и обслужващи чужди интереси слуги в парламента. Щяха да ги ометат на секундата.

В България са останали главно само бабички и мутри (по всичките етажи на властта и в народа), деца, още незавършили гимназия (защото след завършване много от тях вече не са в България), студенти, чужди студенти и чужденци, които идват да поживеят тук и да се порадват на климата, е кой да протестира? Това не са групи от хора, които са в работна възраст между 30-55, това са най-уязвимите останали групи. А малкото останали хора на зряла възраст или се ориентират към чужбина, или работят за 2000 лв и се примиряват с обстоятелствата.

Аз лично прогнозирам че въпреки че хората все още явно не са осъзнали какво се е случило със страната ни, след около 15-20 години ще се усети рязко. Всички тези пенсионери (и разбирай работещи пенсионери, защото масово 60-65 още работят) ще са измрели, а на тяхно място няма да са заменени с нови кадри навлизащи на работния пазар (защото сегашните тълпи рояци от тийнеджъри и студенти изобщо няма да са тук), и понеже в природата празно няма, най-вероятно България ще се подмени с други народи. Тоест с една дума България няма да е България вече. И както имаме най-много имоти на глава от населението, които обаче стоят празни (изпирането на парите на мафията в строителството), всичко това ще се изкупува от чужденци, които ще се заселят и заживеят тук.

В света има най-много индийци, следвани от китайци (които обаче също са застаряваща нация, и само преди няколко години отмениха ограничението за едно дете в семейството), африканските държави (които обаче все още не избират масово да идват тук), така че моите прогнози са по-скоро за борба на надмощие между Запада, който иска да се пресели тук (заради хубавия климат, празните имоти, морето и планините), и между индийците, които поради пренаселяване по техните земи, ще търсят изход към Европа. Който спечели, ще си направи собствена държава на територията на България (дори формално България да си се води България), възможно е тези хора да са други азиатски народи, но дотолкова не мога да прогнозирам.

Та българина, който е дарен с природа, успя да си прецака сам държавата, и накрая без война, ще го завземат други народи. Не знам дали има друг такъв пример в историята (сигурно има), ама точно това ще стане. Колко трябва да си тъп, за да си построиш вила, да почнеш да я обзавеждаш, и после да почнеш да я рушиш и трошиш с чук, накрая да се изнесеш, и да идеш да живееш в града под наем, а един индиец да дойде и да се нанесе в имота ти, да го ремонтира и да се настани уютно във вилата ти, наслаждавайки се на големия двор. Горе долу това ще стане. Другият вариант е напълно обезлюдена държава, но не ми се вярва при положение че хората по света имат проблем с пренаселването, и едва ли ще изпуснат тази възможност да се поразпръснат малко така из държавите, за да имат една идея по-нормално ежедневие без претъпкани влакове (като индийските), и без претъпкан градски транспорт. И тези хора, най-вероятно няма да се заселят само в София, а ще отидат и в другите големи градове, разбира се, а българите, които не пътуват и рядко виждат чужденци, изведнъж ще се окажат заобградени от цял контингент. Това вече се е случило в много от мегаполисите по света, на българина все още му е непонятно това понятие, но тъй като в България всичко идва със закъснение, ясно ще го види след около 10-15 години.
3 милиарда са индийци и китайци. Общо дотогава ще сме около. 10 милиарда. Това означава от всеки 10 произволно избрани човека, 3ма от тях ще са двама индийци, и един китаец. Само си представям някоя бабичка как се учудва като влезе в магазинчето и види 4-5 индиеца покрай нея.

Вижте, не го пиша с цел дискриминация към индиеца или китаеца. Въпросът е друг. Въпросът е че европейците, които са основата на цивилизацията и прогреса на човечеството, позволиха (не само българите), да имат управление, което да погуби традиционното семейство, стимула за деца и ще си бере последствията от това нещо. И трябва да сме наясно че Индия и Китай нямат абсолютно нищо общо с нашата култура или възприятие на света, и не после да се учудваме и негодуваме, а просто да сме наясно с последствията от нашите управления. Китайците нямат етичен принцип да балансират живота, в смисъл на лично време и работа, а китаецът работи до изтощение, той е просто една врънка от цялата машина. Тук има и едно противоречие, и то е че те са най-прогресиращата нация в смисъла на трупане на производство и капитал, но относно съзнанието, те са друг вид роби. И това не е пътят също.
Ако Европа вместо 20-те пола и подобни глупости, беше погледнала в насока реален прогрес, щяхме да имаме съвсем друг хоризонт пред себе си. Но не ми се пише повече, защото много се отплеснах от темата. Общо взето, всичко е свързано.

28.   Сега аз ще ти отговоря номер 24, ако сайтът ми позволи, понеже пиша коментар и или е "wrong verification code", или "domain nx probe" и дори не мога да върна да си копирам текста, който съм писал 5 минути, примерно...
Та, една чистачка с 800 лева, накрая да не се окаже, че взема повече пари от мен.
Аз вземам малко над 2500 лева чисто в София и живея в наследствен апартамент. Хората ще кажат "еее, тоя е екстра" и като цяло ще са прави, но не всичко е баш както изглежда. Жена ми също работи, но....
Имам баба, която посещавам и се грижа, жената се оправя с парите, взема прилична пенсия и заради дядо ми, но само пазаруването, карането на багажи, помощта ми към нея на село и т. н. неща костват доста време, нерви понякога, че и пари, защото бензинът/газта/амортизацията на колата не са безплатни.
Имам болен роднина, който също е на пенсия, там не помагам с пари отново, но и там същите работи.
Имам вила, за която давам средства, трябва да се оправи я покрив, я стая, я нещо малко.
Имам кредит, който не съм взел за да ида на море, а за здраве на роднина. Изплащам около 380-420 месечно,
Нямам други роднини, които да ми помагат с време и пари, аз трябва да им помагам.
Имам жена и дете, като жена ми е покрила голяма част от дрехи и подобни за детето, но всичко останало плащам аз. Сметки, по апартамента, електроуреди, паркоместа, кола и майстори, гориво, вход и изобщо каквото се сетиш.
Втора година няма да имам за море.
Да, мога да събера, но ако се храня с по-нискокачествени храни. Правил съм го в миналото, освен здравословни проблеми, друго няма да си докараш. И да, позволяваме си хубаво ядене, но вкъщи, не по ресторанти, готвим си.
И какво, накрая от заплата до заплата, още 1 година кредит и т. н.
Да търся друга работа, трудно, не е невъзножно, но трудно, а и тук имам промеждутъци с на детето неща да се занимавам.
Да търся втора работа, освен, че и вкъщи си оправям дрехи, храна, освен че помагам на близки, да хвана и да работя, та ако може да се скапа и да умра на 40. Еми, мерси :)
Накрая, като се окаже, че плащам тук, плащам там, вземам колкото чистачката. Освен да изпъдя жената и детето, да зарежа близките и да си свиркам...
А това с баните и ремонтите е мега смях. Да, може да излезе по-евтино, ама всички ли сме плочкаджии? ! И аз заради неволята ще събирам да си правя банята по-натам, за майстор в тоя живот няма да имам пари, ама нужно ли е? Ние сме едни мизерници със "средни" заплати...

29.   28, значи сядате с жена си, събирате месечния доход и разпределяте разходите. Какво значи тя да покрива дрехи на детето, а ти - всичко останало, сметки, гориво, паркоместа и т. н.? Значи нейното е нейно, а твоето - общо? Явно нещата не се получават, щом опираш до кредити.
Направете си семеен бюджет и нека всеки да дава пропорционално на доходите си, като естествено й остава и за фризьор, козметик и т. н., но първо за сериозните разходи. Прецени си дали вилата ти е важна, там също сигурно отиват доста пари.

30.   28 Съжалявам че сайта понякога не ти позволява коментар и при мен се е случвало.
Добре разбирам че човек винаги може да намери къде да си похарчи времето и парите, аз също намирам. Завиждаш на чистачката че си няма баба и вила и мислиш че заслужаваш повече от 2500лв защото имаш баба, вила и кредит, защо не го кажеш това на шефа си, за да те пита нормален ли си?
Заплата се изработва, не се получава според разходите които си си планирал! Стотици хиляди в държавата са с много по ниски заплати а не реват като теб и се справят. Няма как да ти назначим учител който да те научи как да боравиш с финансите си така че да се оправяш. Щом ти е трудно да подържаш вилата си, продай я, изплати кредита, така ще имаш хем повече свободно време, хем парици и няма да се лишаваш от море.
Да си налепиш плочки, да си направиш ремонт в дома си съвсем не е нужно нито да си плочкаджия нито майстор. Достатъчно е да не те мързи и да запретнеш ръкави да си свършиш работата сам. Повярвай плочкаджийте не са с два чифта **** и повечето са доста по ниско интелигентни от теб, но се хващат и работят. Нужно ти е малко ровене в нета и ще разбереш че работата по домашни ремонти не е никаква философия, вярвам баща ти и дядо ти са правили сами доста от ремонтите в домовете си. Повечето от днешните мъже все гледате да лежите и търсите друг да ви работи, но пък благодарение на вашия мързел има доста работа на добри цени за плочкаджиите.

31.   Номер 8, напълно си прав/а, ние не сме правили скоро ремонт на баня, ама едни наши семейни приятели преди 5 години си купиха апартамент и оправяха банята, и още тогава помня като казаха, че 12 000 им е излязла, а те не са такива да харчат излишно, правят си сметката. Ако дават пари, ще е за нещо качествено.
Някои потребители тук наистина си нямат представа от живота извън мрежата май.

32.   Подкрепям коментар 23 - човекът ти е обяснил същността на нещата.

Не е важно колко изкарваш, а как и колко харчиш.

Ние с жена ми също се оправяме много добре в България, въпреки, че заплатите ни не са високи. И двамата сме възпитани да живеем скромно и да не се разливаме.
Отгледали сме две деца, като дори като бяха малки - тогава бяха трудни години и бяхме отвреме навреме без работа. Помагаха ни и родителите ни, приятелски семейства ни даваха дрешки, колички, играчки... и какво ли още не за децата.
След това вече имахме достатъчно средства за нормален живот, не сме ги лишавали от нищо нужно, но не сме ги разглезвали като им купуваме всичко, което поискат. Възпитавали сме ги строго, благочестиво, но и с много любов, и така, че децата ни да могат да се оправят сами и да не са прахосници.

Сватбата си и ние я направихме скромна - около 35 човека, най близките, с дисководещ вместо оркестър и в обикновен ресторант.
И ние канихме гостите си само в храма(църквата) и после в ресторанта.
Бяха други пари и цени тогава, но в днешни цени, не сме дали повече от 2500 лв.

Кола нямаме, пътуваме с автобуси и влакове.
На работа си носим сандвичи от в къщи. Готвим често, а понякога купуваме готова храна за в къщи.
По-често се събираме с близки и приятели по празниците в къщи, рядко ходим по заведения.

По принцип не съм особено сръчен и не съм голям майстор(аз работя на компютър), но ремонтите в къщи(боядисване, тапети, разни дребни поправки) си ги правя сам - като чета, гледам клипове по интернет, питам познати и приятели. Дори налепих сам плочките в кухнята.

На младини сме живели по квартири, но видяхме, че това е неефективно и се върнахме при родителите ми, изгледахме ги(те починаха - Бог да ги прости) и сега си имаме наследствено жилище. Иначе с тях се обичахме и уважавахме, и не сме имали скандали и проблеми.

Така, че искам като извод искам да ти кажа, че човек сам си изгражда живота и от него зависи как ще се справи, и как ще се оправи!
Да, Бог ни дава изпитания, понякога и по-тежки, но те са и в следствие на предишни наши неправилни решения и грехове.
Така, че "Бог помага, но в кошара не вкарва" е точното описание на тази ситуация. Всичко си зависи от човека.

33.   До 31 проблема не е цифрата, а обяснението че тази цифра била среден клас, за ремонт на баня за родителите в гарсониера. Ако 12 хил е средния клас за квадратурата на баня на гарсониера тогава колко ли ще е висикия клас 40-60 хил или повече? Знаеш ли колко са големи баните в гарсониерите?

34.   #30
Да, човек винаги може да си намери къде. Ако е прекалено добър, го използват, дори близките му, ако е саможив гъз, самодостатъчен и другите там, ще си уреди нещата най-вероятно.
Завиждам на чистачката, да, мечтая си да съм чистачка на 45, вдовица. Не се бях замислял, но действително това е мечтата ми, само първо да си сменя пола :D
Много ясно, че предпочитам да са ми живи роднините и близките, но само и единствено казвам да не излезе така, че накрая тази жена разполага с повече пари месечно (лично за нея), понеже отговаря само за себе си, децата ѝ са големи и т. н.
Относно вилата, не смятам да я продавам по няколко причини, но и не мога да я оставя да се срути, затова съм заставен да я поддържам. Не отиват толкова много пари, тя като цяло е ок, но трябват понякога доработки, като с всяка къща. Най-важното е, че ми е наследство и много си я обичам, обичам мястото, пра родителите ми, част от тях са от там. За мен това са важни неща, сигурно изглеждат тъпо в очите на останалите, ама това е.
Кредитът имам още година и малко, надявам се, че всичко ще е наред там, няма смисъл да си продавам имуществото заради това. Този съвет е малко кофти, та не знам кой има нужда от учител, ако може и аз да те обидя малко, че иначе само ти...
Иначе да ти споделя нещо забавно. Никога не са ми харесвали тия "домашен майстор" тип неща, ориентиран съм доста встрани, а смешното е, че и дядо ми и баща ми бяха майстори. А още по-забавното, че даже съм им се молел да ме учат, но дядо ми почина преди да стигнем до тоя момент, а баща ми все излизаше с това, че е "мръсна работа" и да не се занимавам, и разни подобни. Ама под молил, наистина съм му се молил, не за друго, а ако ми се наложи както сега, да знам. Никога, както споменах, не съм искал да го работя това, даже и сега не искам, макар да виждам, че се изкарват пари. Просто не ставам, но ако и за това ще ме упрекнеш, ще ти пиша защо не ставам за тая работа, както и за тежка физическа работа. В крайна сметка е най-лесно да обявиш, че някой е мързелив, но дали има здравословни проблеми, дали е на 100 стана, не ти пука, гледаш си от твоята страна. Та така, ща, не ща, аз си правя почти всичко, чета в нета, както каза и действам, защото просто няма кой.
Но идеята ми беше, че не е нужно и НЕ БИ ТРЯБВАЛО да е нужно, когато нещо ти се скапе, да си "домашен майстор", а да можеш да отделиш малко парички и да ти извършат тази услуга. Не защото е срамно, не защото не можеш сам, а защото живееш в бяла държава. Или поне така се предполага, ама не е. Иначе знам, че и 10 000 лева да взема човек, ще им намери за какво да идат. Макар че в моя случай най-вече биха отишли за къщата, малко за колата евентуално, и по-рядко за някоя почивка. Цигари, пиене и такива неща, вече от бая време съм разкарал.

#29.
По принцип си прав, неведнъж съм опитвал. Може би трябва да я изгоня и всичко да е точно, но не искам детето ми да живее без мен. Това ми е по-важно от това да разполагам с пари. Както ми е по-важна къщата на село, отколкото да ходя по почивки. Но ми е забавно разни хора(особено като този по-горе) в анонимен сайт да ми обясняват колко съм разточителен, като в последните месеци всичко от-до ми отива за храна, сметки и т. н. Позволил съм си да изляза 3-5 пъти за цялата година досега и пак без разточителстване.
Кредитът - за здраве на роднина, нямаше как да го пропусна, иначе щеше да умре :)

35.   До 34 тя и жена ти живее в тази "бяла държава", още сега й се обади да й кажеш, че вече няма да извършва услугата готвене а ще наемате майстор готвач! Добре е да идва поне веднъж седмично професионална чистачка, а всичкото пране на химическо. Щом майстори ще правят домашните ремонти, нека майстори поемат и домакинската работа и тя да седне на дивана до теб да си почесва ***.
34 човек е хубаво да може да си позволи да плаща на други хора да му свършат работата, обаче когаро финансите не му позволяват, се разполага според тях и върши сам домашните дейности с което спестява пари на домакинството.
Сега се сетих да попитам защо ви е въобще ремонт на баня, има толкова спа центрове, можете да ходите ежедневно, нали сте бели хора, нека черните си авиват харчовете, вие сте с повече права заради цвета нали.

36.   Аз си се разполагам според чергата, не ти разбирам коментара. А за домакинската работа също не уцели, понеже чистя, както и тя, пускам си пералня, пазарувам, готвя, простирам и изобщо всичко останало. Двете неща са несъпоставими. Да пуснеш пералня, да сготвиш(макар че това си има своите тънкости) и да измиеш пода. Съвсем друго е да правиш неща, за които трябва да си учил/чиракувал, като лепене на плочки, токове, паркети и др.
Иначе добър опит да ме оплюеш и засегнеш, ама не стана работата, пробвай с някой друг тука в сайта, със сигурност ги има такива "на диваните"!

37.   Ей 36 готин човек си, палиш от четвърт.
Готвенето не било се учило, само лепенето на плочки се учи. Плочкаджийте викаш са майстори, готвачите се родили научени, те не са се учили, не са чиракували.
Чета те и се питам абе чух веднъж, че в строителен техникум имало паралелки за зидари (плочкаджий), но пък за готвачите не само средно образование, но и висше образование бакалавър има, че и практика с години за да те нарекът майстор готвач. Бакалавър по плочкаджийство няма. Кое ли е по трудното щом за едното се образоват 3 години, а за другото 8-10 години за да придобият титла. Или щом едното го учат най-често мъже е по трудно да се изучи, а щом друго дейност я вършат най-често жени значи не е майсторлък.
Оф извинявай забравих че ти си бял в бяла държава, трябва да ти дават толкова висока заплата че да платиш на черноработник да ти свърши мъжката работа у дома, ти можеш само да миеш пода надупен заедно с жените.

38.   28, няма нужда да "гониш" жена си, достатъчно е да седнете и да се разберете като хора, които си планират семейния бюджет. В крайна сметка сме 21 век, жените имат същите права и задължения като мъжете, така че просто си направете сметката на общия бюджет.
А щом ти е по-важна къщата на село, отколкото да ходиш по почивки, значи харчи за нея. Ние сме точно обратното с мъжа ми, но хора разни.

39.   Много ясно, че всичко се учи, както ти казах, като нямам възможност, сам се оправям, но явно това си го пропуснал. По твоята логика дай само най-богатите да ползват майстори, ми те ще изчезнат бе. Останалите "големи мъжкари", да си правим всичко сами, дори тия, които са с две леви рЪце. И какво значи черноработник? Да, това е тегава работа, поне голяма част от тая в строителството, черна е, но и би следвало да е добре платена. Тия хора взимат добри пари, макар че някои и здравето си жертват, но това е друга тема. Сравняваш неща, като да измиеш с моп, да сготвиш някаква прилична манджа, с това да наредиш плочки. Отново? ! Сравняваш майстор готвач с някакъв, който го прави у дома. Ами ако сготвя гадна манджа за 10 лева, ще си я изям, но ако опаткам стотици левове за плочки, които осера, ще си живея в осраното. Не искам да ти давам повече примери, защото ти си някакъв заядлив дъртак най-вероятно, който си търси само повода да се заяде.
Относно работата, ще си я свърша, понеже не живея в бяла държава, не защото съм голям мъжкар. Относно дупенето, хубаво нещо е интернет, че да можеш на всеки всичко да кажеш, че иначе трябва да си затваряш устата понякога. Смятам, че достатъчно време ти отделих, незаслужено.
#38 Ама тя не иска, казва, че така сме били до сега, и така иска да си продължава. Един истински мъж, като тоя специалист по-горе, ще я разкара веднага и ще почне по съдилища и подобни, или ще я набие.
Такива като днешните(като мен), предпочитат детето им да живее с тях, за сметка на тяхното лично щастие/средства.
Относно жена ми, аз в прав текст ѝ го казах това, че ако ми реагира така, пък нямахме дете, просто щях да я разкарам, бе значение колко години сме заедно и какви са ни били толкова дълго отношенията(приятелски и т. н. ).

40.   Една баня с труда и майсторите излиза точно 12000, в Пловдив
Айде спрете се с вашите "направи си сам кочини", това не са бани.
Не съм автора

А по темата. Авторе, не виждам въпрос ли задаваш или просто и ти си мрънкаш?

41.   До 39 Сам твърдиш че работиш за 2500лв в София, което е под средната за София заплата, ако мислиш че заслужаваш повече пари, трябва да говориш с работодателя си, не с мен. А стоте стана на които тъчеш сам си си ги вдянал, добре е да знаеш че не се грижиш за моята вила и не се грижиш за моята баба че да ми разправяш колко ти е тежко, и да ми обясняваш какъв заядлив дъртак съм бил щом ти казвам че нямаш права по месторождение. Бил се родил разбирате ли в бяла държава и му се полагало да може да си позволи домашен майстор, и ежегодно почивка на море, само заради месторождението.
Алоо я се осъзнай, всяка софийска сервитьорка има по висок доход от твоя, в хипер маркетите в София касиерките вземат колкото теб.

42.   Номер 40, ти гледай да не си развалиш педикюрчето, не класифицирай чуждите работи като "кочини". Това, че ти си с 2 леви ръце и единственото което пипаш, е телефончето, не значи, че другите не умеят да наредят едни плочки, да монтират един бойлер и да прекарат тръби.

43.   Темата я пускаш за втори път. Стига с тоя запад. Ти си спасил преди две, аз се спасих преди двадесет години на запад. И установих, че с две голи заплати никъде нищо не става. Ни на запад ни в България. Говориш глупости като сравняваш България със Запада. Знаеш ли, колко е детската градина в Нидерландия за 5 дена на дете. 2000 евро пич. За толкова приблизително работят над педесет процента от населението. И още толкова са минимум разходите на трима човека. И то без да се ширят. Като удариш калема накрая пак бачкаш за разходи пич. За това и все повече хора на Запад предпочитат да нямат деца. Ако не правиш схеми и на Запад, ще си на ръба на оцеляването. Схеми правят не само емигрантите тук, но и местните. Ония ден отивам да си взема колата от сервиз, който е собственост на местни, и ми казва две цени. 330 евро, ако ще плащам с карта и 280, ако искам в брой да платя. Чаткаш ли? Когато дойдох тук, да мога да си позволявам всичко от супермаркета, и да имам достатъчно парно през зимата си мислех, че съм успял, понеже в България не можех да си позволя това, но след години разбрах, че аз на Запад просто оцелявам без да мизерствам. Убеден съм, че много българи в следващите двадесет години ще се приберат в България за постоянно. Просто защото разбрахме, че Запада не е това дето го даваха по филмите навремето.

44.   Дори не си правя труда да чета всички коментари, защото това е поредната (може би над 200) подобна тема!

Отговорът ти на въпроса "как се оправяме? " Е - както сме се оправяли винаги! Както се оправят и в много по-лесно държави. В държави в пъти по-бедни от България.

Никой не те кара да вдигаш сватба за 20 000. Вдигни я за 2000 и покани само най-близките. Никой не те кара да правиш баня за 15 000. Вадиш си ръцете от ****** и си я правиш сам с твоите две ръчички!

И на последно място - НИКОЙ не е ДЛЪЖЕН да ти дава ВИСОКА заплата! Аз пък съм се нагледал на некадърници с претенции! Ще работите за пари, за колкото са ви възможностите и няма да се изхвърляте, че "заслужавате", нещо което реално НЕ заслужавате!

Никой не е длъжен да ви дава висока заплата, която НЕ сте изработили с кафенето, цигарата и смартфона в ръка по цял ден!

Стой си в чужбина на "хубавото" и въобще не се връщай

Т. Т.