Споделена история от Други

Може ли хазаина да ни осъди?
Преди две години с приатела ми наехме жилище. Подписахме договор за една година. Миналата година не го подновихме, но продължаваме да живеем в него. За миналата година направихме много голяма сметка за парно, която не може да платим. Хазаина ни даде срок до края на месеца да започнем да плащаме, защото щял да ни изгони и да ни вдеме парите по съдебен път. Ние сме си плащали наема, въпреки, че нямаме подновен договор. Ако напуснем апартамента без да платим парното и водата, може ли хазаина да ни осъди и наложи запор на сметкити, при условие, че те са натрупани последната година, за която нямаме преподписан договор?

Коментари

1.   Естествено, че ще Ви осъди. Не е задължително да имате писмен договор. Устният е достатъчен. От срочен договорът е станал безсрочен. Стягайте се и започнете да плащате. Защото разноските по едно дело и после разноските за събирането на парите плюс лихвите ще надхвърлят значително сегашните Ви задължения.

2.   Договорът ви е станал безсрочен след изтичането на първата година. Трябва да си платите. Ще намери начин да си ги събере. Ако не може по съдебен ред има и друг начин, който няма да ви хареса никак.

3.   Сметките са си ваши, платете си ги.

4.   Да може. Аз на неговото място щях да действам по-радикално и нямаше да ви търпя.

5.   Сметките са ваши. Нормално е да ви съди.
Страхотна двойка. Живеят заедно, а не поемат отговорност за нищо.

6.   Редно е да му платите. Ако трябва на части му дайте парите, но му ги дайте. Ако ще да са по 20 лева на месец. За съд не знам, ама има едни момчета с дебели вратове дето без съд и присъда ще си платите на тях, но по-добре да не стига до там.

8.   Проблема, е че той иска да спира парното и ако минеме на ток също ще бъде доста скъпо и ако не платим тока ще ни го спрат, а парното не могат принудително. Освен това аз имам две деца от предишни партньори, които са свикнали с училището в квартала, а бащата на едното ме заплаши, че ако останем на студено ше го вземе при себе си, което значи, че на мене ще ми спрът едните детски. Не съм циганка, чиста 100% българка съм.

9.   Разбира се, че може. Никой не е длъжен да ви покрива задълженията.
Не пишеш на колко сте години, но звучиш като много млада, която още си живее в детството и ди мисли, че някой друг й е длъжен. Ами не е! Вие сте натрупали сметката, вие си я плащате! И никой не го интересува имаш ли пари, нямаш ли.

10.   "За съд не знам, ама има едни момчета с дебели вратове дето без съд и присъда ще си платите на тях, но по-добре да не стига до там. "

Да, а после запален апартамент... айде стига с тея глупости. Не сме 1993-та.

11.   Ще ви осъди. И ще платите и делото и адвокатите. Аман от тарикатчета.

12.   Носи отговорност, ще се изнесете и някой ще ти плаща сметките, ей освен видимата част на този свят, има и морална, мисли как да решиш проблема, а не как да ИЗЯГАШ. Вземи на заем, каква е сумата? Продай ненужни неща. Вие сте се топлили, мисли как да сте коректни и да си платите. За какви пари говорим 1000 лв.

13.   Като прочетох коментар 8 и ми стана ясно. Ти може да си българка, но манталитета ти е като на брат'чедите. "Ще ми спрат едните детски". Не думай! Това ти е най-галемия проблем. А не, че имаш деца за които трябва да се грижиш. Е, в такъв случай разбирам защо мислиш като Зюмбюла и смяташ, че някой ти е длъжен да ти плаща сметките. Лошото е, че учиш и децата си на такъв начин на живот.

14.   Авторке, не ти дреме значи, че децата ще стоят на студено, а че ще ти спрат детските, защото бащата на детето ти напълно основателно ще го вземе при себе си поради невъзможността ти да му предоставиш нормални условия на живот??? Аз съм в шок какви майки има...

16.   Ега ти въпроса... Искаш да минеш тънко ли?
Дано ви осъди, естествено!
Отиваш да ползваш нечие жилище, натрупваш сметки, тръгваш си и да плаща хазяйна, а? Ех, че сме хитри! Сто процента си такава и за останалите неща в живота. Повръща ми се от такива "тарикати".
Може да си чиста българка, ама си на ниво на най-изпадналите циганки. Различни "партньори", детски, не си плащат сметките и т. н.
Най-доброто, което можеш да направиш, е да платиш ако трябва и разсрочено, да натискаш "бащите", извинявам се, "партньорите", да си плащат редовно задълженията към децата, а ти да спреш цигарките и кафенцата(почти на 99% съм убеден, че ги ползваш), да се хващаш У работа и да си стъпите на краката. Но най-много ме изнерви това как искаш да минеш тънко и да не платиш. Абсолютен срам.

17.   Много точен коментар номер 13!

18.   Аз проверих договора и никаде не си споменава за парно. Пише, че наематела е длъжен да заплаща всички консумативни разходи към различтите доставчици - ВиК, Електроразпределение и др. Но никаде не става и дума за парно или топлинта енергия. В такъв случай с приатела ми решихме, че не дължим нищо за парното и собственика не може да ни осади.

19.   Може и трябва! Аз бих! Вместо да ви подарява пари на вас, ще ги дам за храна на бездомни животинки например, защо на хора паразити? !

20.   След като в договора не пише за доставка на топлинна енергия, значи нищо не може ви направи. Просто ви заплашва, пробна ако мине номера. Но може да прекрати договора и ви изгони. Малко трудно ще му бъде, защото сте с две деца, но не и невъзможно.

21.   Аз бих ви изгонила в момента, в който сте започнали да се циганите за сметка, която вие сте направили. Това не е негова приумица, вие сте наели апартамент с парно и сте го ползвали. Дали може да ви осъди или не, не знам, надявам се да може, за да се научите друг път да не се правите на тарикати, а да си плащате сметките.

22.   Тука става въпрос за цигани.

23.   Ами, парното влиза в "и други". Дори и да не ви осъди, може да спре парното и тока, да прекрати договора, и да се озовете на улицата. Затова започнете да плащате по малко на части парното, за да имате топло през зимата. Ако ви изгони, ще трябва да търсите нов апартамент, депозит, първи наем, комисионна за брокер, и ще ви излезе много повече, отколкото да си платите парното на части. Ако ви спре тока, как ще живеете без ток?

26.   Понеже ме обвианяват, че съм циганка, не съм ромка, чиста българка съм, приатела ми също, двете ми деца също са от българи. Дори един от моите пра, пра, дедовци е бил опалченец от шипка, но в момента сме затруднени, защото приатела ми е хазартно зависим, и единия от бившите ми партниори заплашва да отвлече дъщеря ми.

27.   Съвет към авторката от бивш брокер. В договора може да не се споменава не само топлинна енергия, ами дори и ток и вода. Защото, според закона се ПРИЕМА, че наемателя е длъжен да плаща всички доставки на комунални услуги - електричество, вода, топлинна енергия, газ, както и разходите като такса асансьор, вход. Така, че вие с "приатела" си и да решите, че не дължите нищо, ви гарантирам, че ако продължавате да се правите на интересни, съда ще реши съвсем друго и ще бъдете "осадени" не само да платите сметките, ами и съдебните такси. Дори и собственика да ви изгони от апартамента, при издаден изпълнителен лист ЧСИ ще събере вземанията.

28.   И да си българка, се държиш, мислиш и пишеш като циганка. Дай да изядем, изпием и проиграем каквото имаме, пък после ще му мислим. С 2 деца от 2 различни мъже, сега с трети, и той комарджия. Не знам как мислиш да я караш, гледай само да не родиш още 1, че тогава да търсиш четвърти мъж :-)
И да, най-вероятно детето ще е по-добре при баща си, отколкото при теб и комарджията.

29.   Просто не мога да повярвам! Авторката предпочита приятеля ѝ да издумка парите им по хазарт, вместо да си платят парното, а децата ѝ да седят на студено!