Споделена история от Други

България в БРИКС
Здравейте! Какво мислите за членството на България в икономическия съюз БРИКС?

За или против сте и ако да защо?

Има ли някаква пречка България да членува едновременно и в ЕС и в БРИКС? В крайна сметка ЕС не забранява на никой да си търгува и членува в каквито иска други съюзи.

Изглежда, че малки държави като България са в благоприятната позиция да са посредник и балансьор между големите сили без да е задължително да застават решително на нечия страна.

Коментари

1.   Въпросът е безпредметен, защото никой няма да ни покани в БРИКС.

2.   На България не и трябва никакъв Брикс. А и ако по твойте думи не е проблем, защо да влизаме, като и сега можем да си търгуваме с Китай, Индия и тн.

3.   Ти чуваш ли се какво говориш -''България в БРИКС''?
Откъде пък го прочете (дай линк) това какво забранява ЕС на другите страни и какво не?
Още един, който не е в час с нищо, но си мисли, че много знае.

4.   Нещо не си разбрал. БРИКС е обединение на държави с ресурси които искат да търгуват извън долара. България е дълбока и забравена провинция на Щатите със жалка икономика и изчезващо население...

5.   Това БРИКС не е това, което си мислиш. Това са групи държави, който се опитват да създадат паралелен геополитически полюс на "белия свят". Това не е икономически съюз, няма безмитна търговия, фондове и свободно движение на хора като в ЕС.

Така нареченият БРИКС е малко абсурдeн. Западните съюзи са основани на общата "бяла култура". БРИКС е манджа с грозде с държави от кол и въже - Китай, Индия и Русия не са приятели и никога в историята не са били. Даже има доста антипатия между тях. По скоро става дума за брак по сметка, в който всеки ще дърпа килимчето към себе си.

6.   Брикс е обединение на развиващи се ресурсни държави, какво точно ще търсим там. Влизайки в ЕС, приемаме неговата митническа тарифа политика. То това е и в основата на ЕС. Не можем да си определяме тарифи, както си искаме. Брикс е замислен като антипод на развитите западни държави, срещу тяхната доминация в световната икономика. А ние сме част от един от стожерите на западния икономически модел - ЕС. Ако някой има съмнения кой модел е по-добър, нека види световните класации по качество на живот, които се оглавяват от западни развити държави. Към това трябва да се стремим.

7.   БРИКС е полу-неформален съюз на бързо развиващи се държави с ресурсно-индустриална насоченост с цел по-лесна търговия и координиране по някои икономически въпроси. А не някаква конкуренция на ЕС, както си го представят някои фенове. ЕС от Маастрихтските договори насам (1992) не е икономически съюз.
Умиращата във всякакъв аспект България в БРИКС никога няма кой да я покани и въобще място там няма.

8.   "Откъде пък го прочете (дай линк) това какво забранява ЕС на другите страни и какво не?
Още един, който не е в час с нищо, но си мисли, че много знае. " - Откъде прочете противоположното?

9.   Не, че БРИКС ще е по-различно, но нека не забравяме, как ни се продаваше ЕС едно време - свобода, работещи институции, демокрация, приятелство, подкрепа.... И какво направих с Англия, когато тя реши да излезе? Само дето не им набиха следовенни репарации. Това приятелство ли е? Не разбира се!
Не си мислете, че БРИКС ще е по-различно. Впросът е, къде за нас е по-добре икономически. В мометна, това е ЕС. За разлика от повечето хора, аз веднага отивам в другия съюз, ако се окаже по-изгоден, стига да няма някаква военна заплаха. И всеки, който ми говори за потъващи корбаи и мишки е глупак. Не сме група другарчета, които се борят за "обща кауза". Всеки гледа себе си и отричането на това в геополитически план, води го изключителни глупости.

10.   Разбира се, че мястото ни е в БРИКС, а не в потъващия кораб наречен ЕС

11.   Авторът съм. Въпросът не е безпредметен и не съм некомпетентен - достатъчно съм запознат с темата!

3 - ЕС не забранява на страните членки да членуват и в друг икономически съюз! Къде си видял такава точка или правна норма?

Така например част от членките на ЕС са част и от Г-7, която си прави съвсем различни форуми и стратегии за икономическо развитие, които нямат нищо общо с ЕС и не са под надзора на ЕС. По същата

Тогава по същата логика, защо и България да не е едновременно в ЕС и БРИКС?

4 - не си съвсем прав, може и да е така от гледна точка на западните интереси, но България може да има много голям интерес да търгува с огромни страни като Китай и Индия, а сега и Турция иска да влезе в БРИКС! За справка - китайците от поне 6-7 години се опитват да пробият през България икономически път, т. нюср "Нов път на коприната", който за да стигне до Европа минава точно от тук! Саботират ги лумпените - чиновници от ЕС и им налага огромни мита и пречки!

5 - какво ти пука? ЕС и без това е на издихание, ако сме членове на БРИКС, моментът, в който ЕС тръгне да се разпадае, просто ще се присламчим към алтернативата, а няма докрай да драпаме с потъващия кораб!

6 - какво ще търсим там? Каквото търсим и в ЕС - инвестиции и да се наливат пари в България. Нали Ганьо от край време мечтае за това - някой да му дава пари, и да идват туристи по кръчмите и хотелите.

България е облагодетелствана заради стратегическото си място. Ако влезне в БРИКС ще е точно по средата между страните от Азия - Китай, Русия, Индия и страните от глобалния юг - Бразилия, ЮАР.

13.   България е най-силният икономически актив на ЕС.
Не се излагайте публично.
ОНН в своя реч настоява България да е в съюза НАТО, като бивша членка на ССРС, настоящ член на Шенген, българската народна Банка е централният захранчик на Европа и да приемем Евровалутата е последният ни шанс да не сме Сиера Леоне до края на 1ви Януари.

14.   За БРИКС ако много им се помолим, може да ги убедим да ни осиновят, хранят и поят, превъзпитат и дадат възможност за развитие, работа, собствена икономика както някога... Може би.
Но ще трябва мнооооого да им се молим, извиняваме, убеждавам, че ще бъдем добри.
А ние сме едни такива... Хем осрани до ушите, хем смятаме че не просто сме първите, а създателите на всички останали, баш боговете.
Гладни, голи и прости, но за метка на това изискващи, крадливо племе, пиянсурско, мързеливи, консуматори на готово...

16.   Каква е файдата от БРИКС?

17.   Не виждам как ще ни се подобри положението, ак влезем в БРИКС. Както някой беше написал този съюз е манджа с грозде и не е добра алтернатива. Според мен единствената държавата в този съюз, която е сила е Китай. Другите са силни локални играчи.