Споделена история от Други

Сметки за вода
Здравейте, живеем отскоро в къща (наследствен имот, още не сме направили делба). От ВиК отказаха самостоятелна партида докато не направим делба, затова сме с контролен водомер. Другато домакинство няма контролен, разчита на общия на къщата. Разбрали сме се да плащаме по отчитането на контролния, а те разликата. Дружеството начислява база, веднъж в годината идва инкасатор и измерва общия. Тогава идва ужасна сметка от рода на 200-300 лв. Не ми е ясно как така. Ежемесечните са супер големи - по 80-90лв (изчисляват по някаква база, но ние сме общо 6 човека в тази къща), от които нашия разход е около 20-30лв. Не мога да си представя това огромно количество кубици да са реално влезли в двете домакинства. Другото семейство къде плащат, къде не, ужасно е, защото се трупат задължения и едновременно с това се дърпат да се направи делба и да се раздели имуществото, от там и да се открият 2 различни партиди. Ходих в Софийска вода да ги питам как така са такива сумите, общо взето не ми обясниха. Искам да разбера от вас някакви насоки ако сте минали по този път и как може да се направи профилактика на общия водомер; възможно ли е да не отчита вярно и ВиК да ни лъже всеки месец толкова нагло.

Коментари

1.   И как реши че за 6 човека разхода е 20-30 лв? ! Аз съм сама и плащам по 25-30 лв на месец. Реално погледнато за 6 човека към100-150 лв. вода на месец да имате е НОРМАЛНО ( даже е малко). Водата е над 3 лв. кубика все пак.

2.   Ние платихме в фалшив офис на изипей и ни взеха 100 лв за вода което е абсурдно.

3.   По принцип е възможно 6 човека да похарчите вода за описаните суми, особенно щом сте в къща а не апартамент, в къща се мият площадки, дворни пътеки, автомобили, дори тротоара по улицата и растения се поливат повечко. 1200лв годишен разход на 6 човека живеещи в къща не е фрапираща цифра, в българия има двучленни семейства в апартаменти с по 70 лв месечна сметка за вода.
Интересно защо се ядосваш колко сметка за вода имали съсобствениците, след като ти плащаш само по своя контролен, а те са се доверили на общия. Би трябвало те да се ядосват а не ти.
Възможно е и някой да ви лъже, или да има развален водомер, но надали за софийска вода 200лв годишно са пари за които си струва да ви лъжат, пък и ти не трябва да тръгваш с обвинения, а да се научиш как се отчита вода и да си направиш контрол сам/а. Отчитането на вода не е ядрена физика, поглеждаш цифрите изчакваш даден период поглеждаш ги пак и виждаш разликата, после тази разлика я смяташ по цените на софийска вода и получаваш цифрата която трябва да платите за дадения период.

4.   Ами водата е скъпа. Засечи общия водомер като кубици какво прави. Ако са 15-20 кубика на месец, нормални суми се въртят.

5.   И аз като номер едно живея сам и плащам 20-30 лв, кубика е 5лв вече.

6.   Градина няма в двора, не се полива. Само се мете, при това само от мен. Другите нехаят. Чешма в мазата и на двора няма, мазетата са сухи и няма течове. От 6 човека, постоянно живеещи са 4, другите я дойдат 1 ден в месеца, я не и нали се сещате, че не им е работа първо да се къпят. 20-30лв правим само ние (двама). Знам как се отчита вода, ясно ми е, че не е ядрена физика, много "благодаря". До общият водомер нямаме достъп, понеже се намира в другото мазе, не знам как и защо при положение, че трябва да е в общите части; като дойде инкасатора, трябва другите да са вкъщи, за да му осигурят достъп да засече общия. И те се ядосват, че са големи сметките, и затова не ги плащат винаги, както горе е споменато изрично! Това създава напрежение, предлагана е делба на имота с цел изваждане на отделни партиди, но не искат. В крайна сметка се трупат задължения, които трябва да се плащат. Тук е разковничето дали е възможна повреда, ВиК надписва ли и може ли да се направи профилактика на общия водомер, да се премести в общите части и прочие!

7.   При съмнение, всеки може да поиска проверка на водомера, но си заплаща за това. Иначе водомерите трябва профилактично да минават на метрологичен контрол на всеки 5 години(по закон).

8.   Ние сме 9 човека в къща, 4 отделни семейства, плащаме обща вода 38-40 -42 лв. вода. Общата сума се дели на 9, 1 ет. е един човек, втори етаж са петима, трети етаж-трима. И няма караници и сръдни. Това е.

10.   До 6 тоест твърдиш, че има заключено мазе до което ти нямаш достъп но си сигурна че в него няма течове и чешми. Твърдиш че можеш да отчиташ водомери, но ни казваш разхода в левове, при все че би трябвало да знаеш че в отделните общини цените на вода са много различни, едно е 30лв вода в София, където цените са 3лв за кубик, съвсем друго в Разград, където цените са над 6 лв за кубик.
По принцип ВИК предлагат услуги срещу заплащане, но те не включват преместване на водомер. Местенето става като си извикате майстор на частно, да ви удължи тръбите до където желаете (общи части), поставя ви новозакупен от вас водомер и викате ВИК да го пломбира, това е пътя.
Другото което е че когато няма официална делба всички части са общи, заключеното мазе, както и твоята спалня са обща собственост на всички наследници и всички те имат право да влизат навсякъде
Не разбрах какво общо с темата имаше метенето на двора, но делбата ако не става по взаимно съгласие, става по съдебен ред, какво те притеснява? Като наследник подаваш едно дело за делба и съдът ще се оправи.