Споделена история от Други

Gen Z и религиите
Няколко статистики в интернета гласят, че около 50% от Gen Z не се интересува активно от религии и/или са били религиозни заради родителите им като малки.
Повечето са атеисти, агностици или ако имат някаква религиозна принадлежност - то е само за пред хората и защото така е прието, а не защото са истински религиозни. Тоест ядат козунаци на Великден, евентуално да запалят свещ или спазват някоя друга поста на Рамадан и дотам. Няма значение дали става въпрос за християни, мюсюлмани и тн. Говорим за развитите страни с висок индекс на човешко развитие.

Тоест отиваме към поколения лека полека, които няма да им пука за религиите до такава степен, че те лека полека ще изчезват. Новият Бог ще е AI, а иконите му са смартфоните.

Прогнозата ми е, че няма изобщо да има подобни “религиозни войни” и Джихади както някои параноици тука твърдят, че мюсюлманите щели да завземат Европа и да режат глави по улиците и домовете. Това не е 14 век.
Говорим за Gen Z и Алфа - Повечето от това поколение ги вълнува материализма, а не духовното. Спете спокойно понеже се отива към културна и религиозна апатия, където вместо да се казва Амин и Ишала масово ще се моли Сири да пуска Азис и Сабрина Карпентър. Какви войни какви 5 лева.

Коментари

1.   Не виждам това като нещо лошо. Религията е нещо напълно ненужно в 21 век.

2.   "че мюсюлманите щели да завземат Европа и да режат глави по улиците и домовете. Това не е 14 век. " - Прав си. Те са били повече проблем между 15ти и 16-ти век.
Иначе гласив са се рязали и през 20-ти век в България. Дори сме наричали "векът на мира", ако ти се вярва.

Спокойно Комунизма е отричал всякаква религия, а нацистите са позлвали християнстовто, като някакво извинение и форма на разделение - ако си мислиш, че нерелигиозни и крайно материлани хора, не може да са лоши.. ох какв изненади те очакват. Вярно май, че ще спиш много спокойно.

3.   "Новият Бог ще е AI, а иконите му са смартфоните. "

За съжаление, тук ще цитирам любим автор, колкото и да не ми се иска:

"— Много отдавна човеците прехвърлили мисловния си процес върху машините с надежда че това ще ги освободи. Но това само позволило на други хора с машини да ги поробят. "

Светата майка Гайъс Хелън Мохайъм, - от "Дюн", Франк Хърбърт

4.   Абе винаги ще има идиоти и религията няма да изчезне. Освен това тя разчита на промиване на мозъците на малките деца, които все още вярват на всичко, което се казва от възрастните. Има и много традиции и сгради, изкуство, празници и т. н посветени на религиите, а това ще е много трудно да се изкорени. Сам виждаш какво става с козунаците. AI ако стане бог, нали това пак ще е религия. Значи религията няма как да умре. Тя винаги ще живее в ума на простолюдието, а прости хора винаги ще има.

5.   Религията се насажда в децата
И религиозните имат повече деца
Това е света
Факт е че религиозните ще наследят света
Както и факт е че ще бастисат цивилизацията ни

Тоест ще има упадък на технологиите и свободите

6.   "Развитите страни с висок индекс на човешко развитие "

Я преведи на български, че нещо не разбрах кого имаш предвид?