Споделена история от Други

Как да се храня за малко пари
Здравейте. Няма да навлизам в подробности, накратко трябва да си огранича разходите и в това число влизат и тези за храна. Моля да споделите бюджетни рецепти и храни, които да си приготвям. Ще помоля без саркастични и иронизиращи коментари, наскоро се изнесох от нас и още свиквам да си разпределям парите. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Пържени яйца, червена леща супа с ориз.
Супи, картофи, закуски.
Ако си сам е по лесно, с деца и по сложно.

2.   Просто готви. Готвената храна е почти безплатна. Готвене не значи сандвичи или пържоли на скара, пържени картофи и пр. а превръщането на базови продукти в храна. Картофи, ориз, варива... Нямаш нужда от някакви специални рецепти, но трябва да си купиш подправки. Най-лесно е с една тенджера под налягане за 30 лв. - почти не отнема време, ако и вкусът да не е като на фурна.

Другото е пазаруването - пазаруваш, което в момента е евтино, а не задължително това, което ти се иска.

След като имаш основните подправки, с 10 лева цяла седмица можеш да ядеш здравословна храна. Единствено скъпо е хубавото олио/масло, но там не бива да икономисваш, а и стига за дълго време.

3.   Първо колко малко пари за месец и второ кажи си пола, мъж яде едно количество калории момиче друго

4.   Редувай боб/леща и свинско с грах/картофи/ориз. Ако положението е много сериозно - майонеза и хляб. Изключи сирене, кашкавал и мляко от менюто.

5.   Кафета, храна от вкъщи. Ако си сам, купуваш по-марко здравословно и си оприделяш бюджет да седмицата. Глидай винагифда имаш супа, полезно и здравословно.

6.   Много просто. Купуваш 2 моркова, 2 картоф, 1 пакет фиде и 2 хляба, правиш си една тенджера супа и за 8 лв имаш храна за три дни. Колко ще те засища, е друг въпрос, но ако добавиш и малко пилешко, за още 5 лв отгоре, горе-долу ще те засища.

Като цяло трябва да избягваш месо, млечни продукти и салати и да наблягаш повече на воднисти манджи като супи, чорби, боб, леща, грах (все пак може да добавяш и малко месо, ако постното не те засища), както и картофи, но печени и варени, не пържени, защото гълтат много олио, а то е скъпо. Освен ако не го ползваш по 2-3 пъти едно и също олио, но не е препоръчително. Яйцата макар да са скъпи, излизат евтино, защото засищаш. Примерно 3 пържени яйца те наяждат идеално, а струва 1, 50. Вярно, че и малко олио трябва, но не е задължително да сипваш много. А и щом ще ограничиш месото, все пак трябва да имаш и някакъв протеин, каквито са яйцата. Препечени филии с масло и шарена сол също е вариант.

Колкото до рецептите такива има в интернет в изобилие. Харесай си нещо, аз ти дадох насоки.

И все пак не е хубаво твърде дълго да се храниш по подобен начин, така че мисли за увеличаване на дохода, за да можеш поне от време на време на включваш месо, риба, млечни продукти, плодове и зеленчуци в менюто си, защото в бъдеще това може да ти навлече здравословни проблеми, което освен с неприятности, пак е свързано с разходи.

Другото е, че може да си направиш противогрипна ваксина, ако зимата боледуваш, така ще си спестиш доста пари по лекари и лекарства.

7.   1 кг макарони можеш д а разпредели за минимум 3 пъти
Със запъжена кайма с Доматен сок
Със сирене със/без захар
С червена и зелена пресни нарязани на кубчета по 1 чушка, Кисели краставички, малко Шунка на кубчета и майонеза.
За яйца има всякакви рецепти из нета и с абогаги на протеини.
Варива боб, леща- абсолютната вкусотия, евтина и питателна храна.

Заапопни с най-базово пазаруване и с малко време ще видиш какво можеш да добавиш.
Олио
Смлян червен пипер (запръжка на манджи)
Картофи чувалче- винаги е по-евтино, салата, пюре пържени, яхния.
Пакети боб, леща, макарони, спагети-спагетите след сваряване може да пуснеш. А минута в предварително за пържени няколко скилидки чесън, а после добавяш и малко чер пипер, също червен по желание).
Купувай с дълъг срок на годност пакетирани, за прес седмицата по-краткотрайните.
Яйца, бутер, майонеза, лютеница са добре за бързо хранене и сандвичи.

Ще свикнеш и бързо ще се научиш, спокойно. Ако се научиш да си месиш и тесто, хем никога няма д аглаадуваш, хем ще можеш да си правиш различни вкусотии с тестото.

8.   Преди две години имах такъв опит. Според мен не е за всеки, но на мен ми се отрази добре здравословно. Преместих се да живея в малко градче и докато си търсех подходяща работа в региона, гледах да огранича разходите си до минимум. Средно на ден за храна излизаше около 3. 50. Накупих си различни варива, боб, елда, овесени ядки и т. н. Приготвях ги по най-примитивния начин, просто съм сварил порцион редувайки ги. Взимах си и по някой друг плод-зеленчук да ям сурова храна. Не в някакви епични количества. Така скромно за деня. Предимство ми беше също приближаването на черешовото време. Околността имаше такива изоставени. В последствие, като почнах постоянна работа, реших да запазя този лимит. Не без причина. Там обяда се осигуряваше от фирмата, а той беше хубав. Смисъл нямаше работник да си е избрал ястие, което да не му харесва. Поставих си за цел да спестявам колкото мога повече, да харча колкото мога по-малко и да работя допълнително. Само дневни смени първа с редовна (понякога първа с втора, ако нямах уговорка да спортувам с някой или просто да се пошляем).
Макар във вашия случай да търсите нещо различно, надявам се опита ми да ви помогне самостоятелно да изработите свой план.
За тогава моя план ми свърши работа. Човек със спестени средства има повече възможности. Но първо трябва да се ограничи.

9.   Минавай по-често да пазаруваш през Била - там има постоянно сериозни намаления с 30-40%.

Просто си готви някакво ядене, което да ти стига за няколко дни.
Евтини варианти са боб, леща, картофена яхния. Може да си правиш и някакви постни супи.
Яйцата също са евтина храна и засищат.
За работа си прави сандвичи, като най-евтин вариант е да са с някакъв пастет.

10.   Евтини храни са спагетите, бобът, лещата, оризът, картофите. Все пак не се лишавай съвсем от плодове и зеленчуци, може да вземаш по малко, но не ги забравяй.
Успех и нека лишенията са за кратко!

11.   Здравей, няма нищо срамно да си готвиш и да си пестиш пари.

Правя го от години, като още от студент, за да мога повече да уча и да не работя обща работа съм си готвел и пестил пари.

Имаш няколко "най-добри приятели" в това ти начинание. Казват се:

- ориз
- картофи
- яйца

- леща
- боб
- овесени ядки

От всичките тия неща само картофите и боба се готвят малко по-дълго. Изброените храни са евтини, достъпни(има ги буквално във всеки по-голям хранителен магазин) и здравословни. Вкарай и пасти - спагети, макарони и плодове зеленчуци, за разнообразие

Успехт

Т. Т.

12.   Лесно е, навик, купуваш бюджетни храни по лев и нещо, паста със колбас, майонеза и маслини, картофи варени със салам и топено сирене, запечени на фурна, вафли, шоколад и сметана, вариш шоколада и сметаната на котлона в тенджера, после ги изсипваш в купа и прибавяш вафлите, поставяш я в хладилник за няколко часа, след това украса със бонбони по избор, плодове или ядки, адекватно нещо е финансовата култура на хранене.

13.   За намаляване на разходите за храна - моята идея е да готвиш неща, като - леща, грах, боб, картофи, препечени филийки, сандвичи със сирене, макарони със сирене, кус-кус, спагети, а също и някои замразени зеленчуци -продават миксове от зеленчуци, които стигат за две големи порции и са по 3 лв.

14.   Варени картофи и ориз. Дроб и сърца. Зелка. Сезонни плодове. Хляб и лютеница и пастет. Това е.

15.   От автора: Много благодаря на всички за отговорите!

16.   Определяш си седмично меню и бюджет.
Купуваш за цялата седмица и не припарваш в магазин повече.
месо - два кг и разделяш на порции, замразяваш
картофи
ориз
зеленчуци - моркови, лук, тиквички
Сметни си количествата.
Подправки - сол, чубрица, червен и черен пипер са универсални
олио
всяка седмица опитай да добавиш нещо различно - я паста, я риба, я яйца

Готвиш манджи, които се ядат на 3-4 порции, а не приготвяш само една.
Приемрно - мусака, пълнени чушки, месо с картофи на фурна, миш-маш.
Ще има и да си носиш на работа.

Ако имаш достатъчно желание, воля и добри сметки е супер лесно всъщност.

Мисли ив посока как да увеличиш доходите си, не става винаги само с намаляване на разходите.
Почасова работа, нещо надомно, нещо за неделите

17.   -Ориз с праз и маслини на фурна
-Червена леща или боб;
-Яйца във всички разновидности, бъркани, омлет, варени;
-Крем супи- зеленчукови, от тиква, тиквички, картофи;
-Лучена супа;
-Картофена яхния;
-Макарони или спагети във всякакви разновидности, юфка, кус кус;
-Печени ябълки, печена тиква;
-Салата от моркови и зеле;
-Кюфтета;
-Принцеси с яйце и сирене;

18.   Почвам да си мисля, че тук пишат само хора с тегло 65 килограма. Единият писал фиде, морков и картоф, че ще стигне за 3 дни, другият че за 10 лева ще ядеш здравословна храна цяла седмица.

Колеги, влезте в магазините и хубаво поразгледайте цените:

боб - 7лв. /кг.
леща - 5 лв. /кг
ориз - 5 лв. /кг

Във фантастико пускат боб яхния за 9 лева/кг., а понякога и на промоция.
За да направиш боба имаш:
-боб
-червен пипер
-сол
-парите за ток за приготвяне

Като теглиш чертата накрая яко си се увътрил.

И друго нещо, което хората не отчитат - времето. За да си в ситуация, в която буквално броиш стотинките, нещо се е объркало. Изгонили са те от рябота, съкращения или пък просто ти нямаш умения за повече. Съвсем друга тема е, че работодателите в България са смотани и не плащат адекватно за труда, който полагаш.

Но ако свободното ти време бива прекарвано в готвене, няма да имаш време за учене на нови неща и придобиване на квалификации. И така кръгът се затваря - нямаш пари за ядене поради "Х" причина -> пестиш готвейки си -> нямаш време за абсолютно нищо друго.

19.   Номер 18, само да те поправя малко.
Всичко е до организация и пресмятане на времето. Ти защо пишеш тук, а не се усъвършенстваш? Бих си задал и на себе си тоя въпрос...
Та, боб, леща и подобни са 7 лв за кило, ама на промоция са по 4, 50лв, например.
С 330 грама боб в сурово състояние, 1 морков, 1 глава лук, 1 домат, малко подправки и малко мазнина, сготвяш 4-5 буркана боб, за 6-7 яденета поне. Аз съм мъж около 100 кила и не ям порция от 200 грама, на мен ми стига едно такова готвене за бая време. Да не говорим че не стоя до печката да "въртя" манджата, а само се накисва бобът от вечерта, после в гърне го слагам и си се пече 2-3 часа, заедно с всички продукти. Колко време ще ти отнеме за подготовка, 20 минути?
Така и с лещата, например. Има еърфрайъри и подобни уреди, дето даже не ги коментирам.
Така че има как, стига човек да иска, да си сготви здравословно, вкусно и евтино.
Относно другото, много ясно, че трябва да се цели усъвършенстване и подобрения в доходите. Което не изключва горното. Ходил съм и в ресторанти, ял съм и по-скъпи храни, и да ти кажа, качеството в страната ни е потрес. Предпочитам сам да си правя нещата, поне в повечето случаи. Сега, ако си излязъл някъде, ще хапнеш навън, но цялостно е зле.

20.   Хляб, маргарин, евтин салам за 1 лев, картофи, боб и ориз. За десерт макарони със захар и кисело мляко.

21.   Ето няколко рецепти които са около 10лв.
Бутчета/крилца с картофи/ориз
Мусака
Боб, леща
Кюфтета със сос
Спагети с кайма и сос полуфабрикат мога
Ориз с гъби и моркови
Чушки с кайма и ориз
Омлет с шунка
Мекици
Принцеси с кайма