Споделена история от Други

Проблем с обкръжението (ми)
Напоследък имам проблем с моето обкръжение, моите приятели... Всичко започна, когато ме приеха да уча висше образование.

От моите познати и приятели има само един, които учеше, но прекъсна, защото не му се учи и не си взе изпитите... Аз записах успешно втора година, а тези, с които уча са деца на богати хора, които знаят колко важно нещо е образованието и инвестират в него...

Моите хора обаче, са от бедната класа, която не е особено амбициозна и не вижда в перспектива, не желае да учи и да се развива... Моите приятели ги интересува само пиене, телевизия, заведения, отричат всякакво учене и образование над средното, футболни залози, чалга, клюки, общи лафове и простотии... С две думи, не ги интересува нищо, а и мразят богатите хора като цяло, вместо да усъвършенстват себе си, да не спират да се развиват и да учат...
"За*би го тва висше, ела да пием..."

От друга страна, тези среди в които навлизам имат друг начин на мислене. Най-малкото - виждат по-далече от носа си, отворени са към света като цяло, стремят се да се развиват, да добиват нови знания и впечатления, те плащат за знание, плащат да ги учат, финансово грамотни са, не са затънали в дългове и лоши кредити прочие.

Тук се получава разминаването, с единия крак съм при тези, които тъпчат на едно място, не желаят и не се развиват, а другия крак съм при другите, които имат съвсем различна гледна точка за света, които инвестират в себе си, гледат на образованието като на актив...
Къде съм аз?

От една страна съм беден, но жабите от моя гьол не ги интересува нищо и не приемат моя начин на мислене, от друга страна - богатите, които не се занимават много-много с мен, виждат че най-малкото нямам много пари, не съм облечен с маркови дрехи, хората с които общувам са обикновени наеми работници ("бачкатори"), с нисък доход, предимно от наемен труд, нямат собствен бизнес, нямат активи, имат само разходи...

Бедни, средна класа, богати - къде съм аз? Бедните, моите познати и приятели, вече ме гледат с друго око, не искат да общуват с мен... Коя е моята среда в този случай??

Коментари

1.   С простаците бъди простак, а с умните бъди умен!

2.   Втората- с какъвто се събереш, такъв ставаш!

3.   „Бедни, средна класа, богати - къде съм аз? Бедните, моите познати и приятели, вече ме гледат с друго око, не искат да общуват с мен... Коя е моята среда в този случай?? “

Академичната. Откъсни се от миналите си приятели. Не се карай с тях, просто нямай време, то ти не че имаш...

Аз идвам от неамбициозно семейство, меко казано, но бях ученолюбива от малка и от малка просто исках да се образовам, да науча повече. Сама се изучих и си платих образованието, защото нашите не можаха да разберат това ми влечение, а и нямаха пари да ми плащат ученето в един от най-скъпите градове в континентална Европа.
Моите колеги - двама барона, син на министър-президент, дъщеря на хирург- величие.... Караха коли.... и носеха дънки, за които майка ми може 3 месеца да работи...
Постепенно просто нямах какво да си кажа със старите приятели, а и разстоянието ни раздели. Проблемът е, че и с роднините вече нямам допирни точки с малки изключения (братовчед ми е адвокат). Родната ми сестра се къса от завист и не мога да ? помогна ...
За добро или зло, но май по-скоро за добро, аз нямам вече допирни точки с хората от миналото си, не мога да се валям като тях в калта и да обвинявам държавата, политиците и Господ.
... Оказа се, че колегите в университета са много по-малко материалисти от бедните ми роднини и приятели, приеха ме, въпреки евтиното облекло и работихме научно заедно по цели нощи. После пътищата ни се разделиха, намерих други приятели и така нататък, но класата се запази - хора от класа са, хора, с които имам какво да си кажа.
Това, че някои носим скъпи дрехи, караме скъпи коли няма голямо значение... Сред нас има и бедни докторанти, бедни начинаещи адвокатчета, учители, лекарчета, хора с прохождащи фирмички - общото е - ние сме академици - хора с образование, със сходни интереси, хора, на които не им е все едно и за общество, и за държава, хора с идеи, хора с морал, желание за промяна и за действие. Всеки е бил в различен университет, има различен произход, но си личи ученият човек просто. Успех!

4.   Class Warfare

5.   Не си слагай сам такива предразсъдъци - бедна класа, богата класа. Това е погрешно мислене. "Нямам маркови дрехи, пари и тн. " - това защо го мислиш, сам си поставяш ограничения и се отделяш от хората, с които искаш да общуваш, по този начин. Недей да делиш толкова на "тия" и "ония", богатите, бедните... недей толкова да класифицираш, както те посъветваха, остави ги тия дето не желаят да се развиват, и бъди с другите. Ама били богати, а аз не съм и тн. остави тези глупости... това разделение ти е повече в главата, отколкото другаде. Чувствай се като един от тях и ще бъдеш такъв. Ти тези хора ги описваш като интелигентни и прогресивни, защо тогава смяташ, че ще гледат човека дали има пари и откъде са му дрехите? ! И че това за тях е от значение? ! Това гледа само простия човек.

6.   Остави приятелите, не мисли за никой защото след няколко години всеки ще си поеме пътя а ти ще си живял според тях. Учи, , завърши, работи, за да може и твоето дете един ден да е от тези деца-богатите, целеустремените, гледащи далеч от носа си, няма да ти е лесно, ама кое ли пък е лесно в БГ.
Не се комплексирай, учи здраво, работи и ще ги достигнеш.

7.   проблема ти е много елементарен. Каквито и глупости да налягат всички политици и у нас и в чужбина класите си ги има до днес. Не може да разполагаш с по Х лева на ден и да се срещаш с хора които разполагат с 10 пъти по-малко. Или ти да караш нова кола а те всичките разни боклуци. Значи трябва да си потърсиш хора от твоята класа. Не е толкова сложно - най-лесто се срещат хора по спортните клубове, където всяка класа си има спорт. Мисля че ме разбираш, пожелавам ти успех. И между другото има такова разделение и по заведенията, но не вярвам да не познаваш и 1 човек който да е малко като теб. От един такъв човек ще завържеш още контакти ;)

8.   7, автова казва, че тези от "средата" му са деградирали и го дърпат надолу. Всичко е въпрос на мислене и нагласа, ще дам пример със себе си: никога не сме били богати, дъщеря ми от 10 клас започна да работи в закусвалня, продаваше вестници през ваканциите. В класа им имаше едно момче, син на много богати родители - лекари, живееха в мезонет с купища пари... ние нямахме нищо, но те бяха добри приятели с моята дъщеря, движеха се в една компания и се разбираха чудесно.
Сега това момче следва медицина във Франция, а дъщеря ми завършва магистратура, има си приятел, който е богат, а тя работи чудесна и престижна работа с висока заплата. А никога не сме били богати. Това е самата истина, всичко е относително.

9.   Не гледай богати, бедни, всичко е до характер. Ти си избираш живота. На тях като им харесва да живеят така, нека живеят така. Не определяй хората по парите, а гледай в сърцето им. Като не става един, тръгваш с други и така.. Трябва да си паснете с някои други хора, запознай се, и така.. живей си както ти харесва според твоите правила. Никой няма право да ти налага неговите..

10.   Защо мислиш че човек като няма више образувание е нищо на този свят че не струва и така нататък. Аз съм на 28г мъж със основно образувание не съм носил маркови дрехи през живота си нямам кола пътувам със рейсове и влакове не пуша и не пия само жените са ми слабост. Но за сметка на това никога не сам се отазвал обиколих доста европейки страни работих здраво и усърдно ден и нощ както се вика но сега се чуствам горд и щастлив защото си спестих 80 000 лева и се чуствам като богат макар че не го показвам, скоро мисля да вложа половината пари във някой бизнес живот и здраве де. И така само исках да ти кажа че успехи не се постигат само със учене и више образувание за да успееш трябва да имаш силен дух да уважаваш хората да стоиш зад приципите си и никога да не се отказваш винаги да търсиш нови неща и съвети. Успех