Споделена история от Други

Какъв е вашият начин за ефективно учене/възприемане на информация?
Здравейте! Запитването ми този път е във връзка с ученето и възприемането на информация. Тъй като в момента съм студент и бих искал да подобря начина си на възприемане на информация и на учене :)

Кажете вашият опит, какво ви помага да запаметявате по-добре, да увеличавате концентрацията си?
Обстановката, светлината, позата/седнал, легнал/, шума имат ли значение ?

Настройвате ли се предварително някъде на спокойно място, ползвате ли някакви упражнения за повишаване на концентрацията?

Мислите ли, че възприемате информацията по-добре с четене, слушане или говорене?
Отново се надявам темата да е полезна, както на мен, така и на другите хора, четящи в сайта :)

Коментари

1.   Аз лично уча по-добре като съм легнала и ми върви музикален канал. От слушане най-добре се помни, но вече зависи и кой ще ви обяснява. Случвало се е мой съученик да разказва урок, който не съм учила и аз да го запомня по-добре от него самия и обратно. Всичко е до човека и аз сега имам нужда да си подобря концентрацията по математика, но... това е.

2.   Много зависи от това какво трябва да учиш. Добре би било да споделиш, пък после ще кажа мнение.

3.   Мисля, че си зависи от човека. Аз например уча на тишина, не желая да ме разсейват музика или хора с приказки, седнала на бюро. Запомням много по-добре като пиша, отколкото ако ми се разказва конкретния материал. Помня и като чета. Слуховата ми памет май е по-слабо развита :) Ползвам нощна лампа, ако е по-късно вечер, през деня ми е достатъчна светлината от прозорците.

4.   Автора на темата:
Уча икономика и основно научна литература - право, маркетинг, регионална икономика, като също се интересувам от ученето на чужди езици.
Математиката ми е много слаба страна, откакто се помня :|

5.   Уча право. Обичам подготовката ми за изпит да се основава на няколко източника. Минавам материала на "вентилатор", сортирам информацията и я изкарвам на отделен лист, конкретно по съответния въпрос от конспекта ми. След това чета на глас възпроизведеното от мен на листа, така помня неща, които съм учила преди 4 години. Този начин никога до сега не ме е предавал, за да изкарам отлична оценка. Знам, че може да ти се струва, че цялата процедура отнема много време, но се наваксва, т. к материала вече е минал 2 пъти през мозъка ти и той е усвоил голяма част от него, така че с няколко прочита и мисъл над нещата се компенсира всичко :)

6.   Аз най-вече чета. Подчертавам къде е най-важното или ако е електронен учебник си записвам страниците, които са по-важни. Веднъж изчитам всичко от до и после няколко пъти подчертаните части.
Най-добре се съсредоточавам като слушам някаква бавна музика или на тишина. Обичам да седя комфортно и да пия кафе или топъл шоколад - някак си да ми е приятна атмосферата. И обичам да ми емного светло - някак си ми е трудно да чета само на нощна лапма примерно или само на екран от лаптопа. Отдлено примерно аз съм по-продуктивна следобяд и вечер - сутрин просто не мога да се съсредоточа и дори и да съм станала просто не ми се отдава да уча :)
Но всичко това си е до човека - всички мой приятели учат по-различен начин.
И с времето ще разбереш как за по-малко време усвояваш много повече материал. Примерно в училище ми се струваше много да ме изпитват на 4-5 урока, сега ми се струва нищо.
Ана

7.   Aз лично едно нещо, ако не го напиша някъде не мога да го запомня.
И средното си образование така завърших. От различни източници - учебници, интернет изкарвах най-важното и го перефразирах с мои думи в тетрадки ии така.
Дори, когато преди изпит си правя пищови не си ги правя с мисълта да преписвам, колкото да преговоря.

Иначе и аз като Ана съм по-продуктивна ( хаха как звучи ) вечер. Винаги преди изпити сядам към 1 през нощта да уча до сутринта - и отивам на самия изпит или контролна. До сега винаги ми се е получавало.
А за позата - винаги легнала, естествено предпочитам да е тихо.

Лоша

8.   Докато следвах, а тогава се учеше много, много здраво - не като сега, по време на сесия изпадах в следния режим: 4-5 часа чета, уча и преговарям, след което около 1 час спя, и после всичко отначало. Така в денонощието ми се събираха 17-19 часа учене и 4-5 часа сън (и, да речем 2-3 храненета набързо и половин час разходка навън през деня). Така успявах да сколасам за непосилните иначе срокове (3-4 до 7) дена учене за изпит. По-късно прочетох някъде, че самотните мореплаватели (тези, които правят сами околосветски пътешествия с яхтата си) по време на тези пътувания стигали до същия режим, гарантиращ минимална "загуба на време" за сън и максимална работоспособност през цялото денонощие.
В по-горните курсове, където материалът ставаше още по-сложен за разбиране използвахме и друг прийом - "метода на килийното образование": събирахме се в началото на периода за учене 5-6 човека с подобна интелигентност, разпределяхме си конспекта на толкова равни части, и всеки от нас вникваше до съвършенство в съответните въпроси. След което 2 дена преди изпита се събирахме и всеки "преподаваше" (разясняваше в детайли) на другите неговите си въпроси. След това имахме още 1-2 дена да "храносмелим" новата информация и - на изпит!
Учехме здраво, явявахме се честно (без пищови, GSM-и и други подобни глупости) на изпит и изкарвахме отлични оценки. Дори и днес - след 20 години, в сравнение със сегашните студенти сме направо Академици, защото те не могат да разберат една от най-важните ползи от висшето образование - придобиването на способността да преработваш за кратко време огромно количество информация, да отделяш зърното от плявата и да го превръщаш в трайно знание... Друг много съществен бонус е, че по време на следването създаваш познанства и контакти, които са ти от голяма полза цял живот. Така че не е важно толкова какво конкретно учиш, по-важно е КАК го учиш, какво друго правиш по време на ученето и колко качествени хора са се събрали от идеята за ученето...

9.   А и щях да забравя - докато учех слушах траш-метъл - много бърз ритъм, който все едно ми вдигаше "тактовата честота" на мозъка и постоянно ми напомняше колко много нямам време! :)

10.   За науяната литература мога да ти препоръчам тишина, в която можеш да се концентрираш най-добре. Записването и преписването на по-важни неща също помага, дори за някои работи е задължително. Слушането по време на лекции на мен лично почти никога не ми е действало 'научително'. Просто дори да се концентрирам и да слушам внимателно, скоро след лекцията не помня нищо, и се налага вкъщи едва ли не наново. За това дали музиката помага, или не, аз по-скоро съм на мнение, че пречи. Пробвал съм и сякаш докато слушам на моменти мозъка ми изключва от четенето и се свързва само с музиката и текста, разни асоциации, които изникват с тях и т. н. Следва сепкане и 'Ама какво четох досега? ! '.

При езиците е малко по-иначе. Там може да се учи по-разчупено, чрез всичко, за което се сещаш - музика (на същия език), интернет, книги. Думичките ги запомнях къде с наизустяване (неизбежно е), къде с асоцииране. Тук важно за мен е не толкова самото учене, колкото прилагането на езика.

Математиката аз лично я взех сравнително лесно. Имах 1-ва и 2-ра част висша математика, за която подготовката ми беше да седна вкъщи и да пререша всичко от лекциите по няколко пъти, до момента в който за решаването на дадена задача не ми се налага да гледам в тетрадката. Обикновено това бяха основните моменти при задачите, чрез пълното разбиране на които може да се сторят нещата по-лесни.