Споделена история от Други

Реализация след дипломиране в Чужбина
Здравейте, искам да се обърна към всички, които са завършили висшето си образование в чужбина.

Успяхте ли да си намерите работа по специалността или поне близка до нея в държавата, в която сте завършили? Ако може някой да разкаже какво е завършил и как се е реализирал след това. Има ли смисъл да се учи в чужбина при тези такси и в тази криза?

Коментари

1.   Аз завърших в чужбина. Имах възможност да започна работа там, бях си създала контакти през студентските години, но пуста носталгия- реших да се върна. Завърших кино изкуство. Това беше преди 3 години. Дадох си малко време за почивка и купони. Нооо... веднага след това започна и кризата. Нещата се объркаха и сега положението тук никак не е розово. Понякога съжалявам, че се върнах. Можех да остана да поработя, да спестя малко пари, да се реализирам...
Иначе имам много приятели, които учеха в Германия, почти всички се върнаха. Най-близкият ми приятел остана там. Намери си работа и не иска да се връща. Не съм запозната много със специалностите там, работи в банка. Друга приятелка се занимава с театрално изкуство, пак в Германия. Също смята да остане там.

2.   Където и каквото и да завършиш и да работиш, ако си КРИВУНДЕЛ - всичко ще ти върви наопаки. Ако си свестен и позитивен човек - и в България има реализация, и навсякъде, а и всички ще те уважават. Аман от ревльовци и оплаквачки!

3.   Да, заслужава си ученето в чужбина, най-малкото, защото ти се разширява кръгозора.
Аз завърших икономика в Германия и избрах да се върна. Нямаше да имам проблем и за работа там по специалността, но не при същото заплащане като на немските мъже да кажем. Това не ми хареса. Сега обаче бих завършила първо бакалавър в България, после магистър в чужбина. На времето не бяхме в ЕС и нямахме доста от привилегиите, които сега човек би имал.
Който няма желание да учи в чужбина, поне една практика да направи - ще се научи да работи здраво. Аз работих през цялото време + учих (задочно няма), видях точно, за какво става въпрос и, че като емигрантка и жена отгоре на всичко, нямам големи шансове за кариера въпреки образованието си, езици и т. н. - жена ли си първо, мястотото ти е вкъщи, източно европейка ли си - о, ясна си им...
Затова пък работата в България ти се вижда много лесна, имаш идеи и енергия, докато другите ходят с увесени носове и живеят с илюзиите си за утопии някъде по света

4.   3, за пръв път мога да се съглася с твой коментар. По принцип изказванията ти са крайни и остри, но тук си спазила що годе добрият тон. И моето мнение е, че си заслужава. Но номер 3, чужбина не е само Германия. Има толкова много страни по света. В Швеция например жените заемат по-високи постове от мъжете...

5.   Добре бе хора. ТОЛКОВА ЛИ Е ВАЖНО КЪДЕ СЕ УЧИ?

Нужно ли е някой да казва учи това, учи онова. Аз още в училище учех съвсем различни неща, от това което ми казваха. Помня, че веднъж ми казаха, че ще ме изпитат по биология (и то на напълно ненужни за мен неща), а аз правех програми на с++. И не съжалявам, защото съм сигурен, че ако го бях научил, сега дори една дума от него нямаше да помня. И общо взето, не чаках училището, действах сам. Докато там ни даваха неща, които бях учел преди няколко месеца, аз вече знаех неща, които ще ги учим следващата година.

Ама вие все чакате. Държавата виновна, образователната система не е добра, ами като не е добра се образовайте сами. Има Интернет, има и книги (колкото щеш)!

А и освен това, на който му се учи и има желание - успява да се реализира навсякъде.

С една дума, стига да им