Споделена история от Други

Стипендии при омъжени/разведени жени
Здравейте!
Аз съм млада жена, която направи грешката да сключи брак твърде рано, за което много съжалявам. Няма да разказвам трагичната история, ще ви го спестя. Просто всичко свърши между нас и се разделихме. Живея извън България. Сега искам да живея нормално като за човек на моите години. Искам да следвам и да се развивам.

Набелязала съм си няколко университета, обаче мисля да си пробвам късметът за стипендии. Тук, където се намирам, дават на повечето българи, тъй като отговарят на най-важното условие, а именно ниски семейни доходи.

Сега не знам обаче като се водя още омъжена какво точно ще гледат? А и след като съм разделена с мъжът ми. Какво да обеснявам? Да се разведа ли? По принцип, ако гледат на мен като на останалите, ще гледат майка ми, баща ми и брат ми. А положението е такова, че те са в България.

Майка ми работи. Доходът и е около 3000лв годишно. С баща ми не потдържам никакви отношения от години и не ме интересува, а и не ми дава стотинка най-много да ми поиска. Брат ми е безработен и не учи, а е на 27г, майка ми го издържа. Ако ме питат за мъжът ми, който е минало за мен, ами той само с далавери се занимаваше, не работи, какво да им кажа? Аз работя като сервитьорка.

Как се разглеждат в този случай нещата? Може би трябва да се разведа, но тогава как стоят нещата? Ако някой има компетентна информация, моля да каже, защото не знам кой да попитам, а се рових като луда в нета и нищо не намерих затова. Ако е много объркано и несвързано извинете, но бързам.

Коментари

1.   Става въпрос за Франция, нали?
Ами мисля, че е възможно да вземат и доходите на мъжа ти под внимание (нали сте женени все пак). Освен това доходите и това, че майка ти извържа брат ти е от значение, ако брат ти учеше, а той не учи.
Мисля, че твоите доходи също се взимат предвид. За следващата учебна година това са доходите от 2010.
Надявам се че си под 28 (възрастта, над която спират да дават стипендии.
Освен това има доста информация и един симулатор в нета за тези неща.

2.   Малко късно си се усетила... Така е като бързате да се жените на по 19... вместо да учите

3.   Не знам за доходите и тези формалности, но винаги можеш да извъртиш всичко в твоя полза.
С неща като- Искам да променя живота си, до сега в семейството е нямало човек със много високи доходи и всички са ме подценявали. Ако трябва ще работя по 24часа на ден, 7 дни в седмицата и ще изкарам достатъчно за да си плащам всичко наложащо. Не виждам причина да не получа стипендия, само защото семейството ми не е от заможните, или защото съм допускала грешки като по-млада...

Ти миналото няма как да го промениш, ама чисто по български можеш да опиташ да замажеш положението. Ти сама си го каза, , Искам да следвам и да се развивам. ". Все пак обясни ни за коя страна става въпрос и на колко си, убедена съм, че ще се намери някой, който е наясно.

4.   Първо вземи да си оправиш нещата като се разведеш. Естествено, че като се водиш омъжена няма да гледат доходите на родителите, а твоите и на съпруга ти.

5.   Ще гледат само дохода на теб и мъжа ти.
Не казваш, коя е страната, как да ти се помогне иначе?
Но като омъжена жена - край с мама и тати, твоята семейна единица си ти и мъжът ти.
П. П. Ако става дума за Германия, там българите тази „стипендия“ я връщат 100% + лихвата на ЕЦБ.
Никъде няма безплатен обяд.

7.   Здравейте, авторката съм.
Както каза номер 1, става въпрос за Франция. На 22 години съм. Харесаха ми нещата, които номер 3 написа:)
Първо трябва да оправя нещата по развода, защото не ми се мисли как ще кажа с какво се е занимавал мъжът ми. И тогава предполагам ще гледат само моите доходи.