Споделена история от Други

Изпуснах шанса си за кандидатстване
Проблемът е, че съм много колеблив човек, от постъпването си в езикова гимназия се чудя какво да уча след това в университет, ето станах 12 клас и последното, на което се спрях е френска филология, защото завършвам френска гимназия...
Въпросът е,че ще я уча и в друг град-софия и ако не успея да влезна съм прецакана... но проблемът е друг в момента, реших, че ме влече ветеринарната медицина, да, реших го буквално месеци преди кандидатстването... Много ме е яд, защото досега трябваше да съм се посветила на това, а вече е твърде късно...
Да не говорим, че ветеринарна медицина има в моя град, изключително много ме е яд и бих дала всичко да върна времето назад и да се стегна... Какво да правя хора??? Поне за да облекча съвестта си

Коментари

1.   Искам да те гушкам. Иначе не се фащай с френски. Стани прависка като брат ми. Той искарва по 2000лева на месец. Супер щастлив е и има и гадже.

2.   Не че искам да звуча песимистично но... И да влезеш пак си прецакана. Какво ще работиш с тази специалност освен учителка по френски.... А според мен да си учител на днешно време си е чисто самоизтезание...
Другата ти възможност е да "си биеш камшика" към франция, но там едва ли някои ще го е грижа че си завършила филология, а така или иначе предполагам че вече владееш езика така че...

3.   Аз съм 10 клас и допреди две седмици бях абсолютно категоричен, че ще следвам фармация в Медицински университет Пловдив. Да, ама не. Свързах се с едно момиче, което учи в чужбина (Германия) и за 15 минути реших, че в България нямам място (не, че преди не ми е минавало през ум). Ще следвам стоматология и то в Шотландия. Съветвам те да не оставаш в България, защото не е сигурно дали ще се справиш с приемните изпити. Излез навън, там приемни изпити няма, но пък следването.. Ела, че ми трябваш, както казват..

4.   Здравей! Аз също исках да заминавам за Франция. Подготвих абсолютно всички документи, сертификати и т. н. Говорих с много хора, коита са живяли и учили там. Те ми казаха в никакъв случай да не ходя, защото отношението на французите към българите е ужасно, поне аз не бих издържала, защото съм много слаб характер!
За това реших да кандидатствам приложна лингвистика във ВТУ. Това е френски с втори чужд език, в моя случай това ще е английски. След това ще запиша една магистратура, може би в САЩ, икономика, маркетинг, международни отношения или нещо подобно.
Аз държа да се занимавам в сферата на туризма и хотелиерството и искам да ви кажа, че фирмата може да е германска, холандска, френска, няма значение комуникацията върви на английски! Така че с два езика, които са завършени на ниво филология пред теб се отварят много врати. Смея да го твърдя, защото майка ми е направила точно това и имам жив пример вкъщи :)
И още нещо повярвайте ми в сферата на туризма има много повече пари, отколкото като правист-2 000 лева.
Сериозно помисли върху този вариант, защото е много добър! Надявам се да съм ти помогнала :)

5.   Според мен не е късно да се подготвиш за ветеринарна медицина. Това все пак са 7 месеца за кандидатстудентските. В България има няква мания човек да се готви една две години за един два изпита. Като почнеш да следваш същия обем ще ти е един изпит от 4-5 и няма да имаш толкова време. Стягай се, почвай да учиш и ще влезеш, ако наистина го искаш.
Що се отнася до следването в чужбина - определено има много плюсове за професионалното развитие, но бих посъветвала повечето да си изкарат един бакалавър в бг и после една магистратура в чужбина. На 18 в много случай човек е прекалено малък, за да отиде сам някъде :)
Ана

6.   От авторката-много ви благодаря за съветите
Специално искам да се обърна към номер 4, 4е точно и аз това искам да следвам! 1 към 1, това ми беше идеята, първо филология, след това туризъм, хотелиерство и прочие, има време.. За медицината се колебаех, заради майка ми.. Тя от малка ме бута в тази посока, да интересно ми е, обичам и животни, но.. не е достатъчно, не ме влече някак си... Единствено заради любовта ми към животните щях да я уча със що годе някакъв интерес, но мога и в зоо-магазин да работя, и да разхождам кучета.. Много професии има, свързани с животни, факт е, че е прекалено рисковано, а и не ми е на сърце.. На сърце ми е да пътувам, да се занимавам с езици и чужденци, имам опит, патувала съм по десетки програми, била съм в приемни семейства, била съм приемно семейство, гид на евроседмица.. Всичко що де ме подготвя в тази насока-туризъм, просто не ми се учеше 4 години география, а и не ми се кандидатстваше с нея, както и да е, благодаря отново за съветите, номер 4, много ме обнадежди :)