Споделена история от Други

Кандидатстване медицина
Здравейте! Пише ви едно момиче от Пловдив.Темата ми е отправена най-вече към изучаващите медицина и желаещите да кандидатстват в МУ.

Тази година ми предстои кандидатстване и съм в много тежка дилема. В началото на годината, когато бях особено неориентирана какво да кандидатствам се осланях на факторите, които ме заобикалят. Уча в математическа гимназия и математиката малко или много ми върви. Частните уроци по математика са сравнително по-евтини от тези по биология и химия- (15-20 лв.).

Финансовото ми положение изобщо не е цветущо. Майка ми е безработна, а баща и изплаща заеми от банките. Баба ми ми осигурява пари за уроците. И оценката ми от дипломата по биология и химия е 5. Затова реших да кандидатства с математика в техническия Пловдив, но ето мина половин година и аз още се колебая за медицината тъй като наскоро ми се наложи да обикалям по лекари и виждам колко са заети и колко много работа има, докато този технически... какво може да стане от мен... не искам да свърша като безработната ми майка... Моля ви дайте ми някакъв съвет.

Коментари

1.   Здравей да ти кажа честно брат ми искаше стоматология кандидатсва 3 години завършия и сега едва свързва двата края така, че не гледай парите и той мислише че много ще печели. Ако наистина искаш да учиш учи медицина да помагаш на хората и на близките си а не с комерсиални цели. Техническия ще завършиш по лесно и мисля че по лесно ще се реализираш дори и чужбина. За медицината иска сърце а не щифри и сметки реши го сам имам много познати лекари ама на никой не му върви математиката. В медицината има много термини понятия наименования които искат буквално да се назубрят. Ако имаш добра памет ставаш за лекар ще ти е по лесно. Успех в избора и слушай сърцето си

2.   Пробвай, няма да съжаляваш.

3.   Здравей напълно разбирам дилемата в която си изпаднала, в момента да избереш какво да учи е наистина трудно и много важно, от това зависи до голяма степен бъдещето ти. Аз сега завършвам и като гледам как стоят нещата с нашия пазар на труда малко съм се отчаяла но се опитвам да гледам позитивно. Щом родителите ти нямат големи финансови възможности това те ограничава доста, но все пак винаги има решение. Моят съвет за медицината понеже там съм доста наясно с нещата и аз мислих да кандидатствам това но не стана. Първо с две 5 имаш възможност да влезеш ако изкараш петици и на изпитите, а изпита по химия е доста труден. За да станеш докато ти трябват около 9- 10 години със специализациите а те сигурно знаеш за хубавите специалности се заемат или от студенти с доста пари или от връскари. Трябва да знаеш че има доста лекари със заплати около 800 900 лева така че не всички са много добре заплатени. Има възможности и за специализация в чужбина а там определено един лекар има бъдеще и ще е добре заплатен. Но на първо място според мен това е професия която трябва да се работи с душа и сърце и трябва много труд и усърдие за да се усвои. От технически специалности почти нищо не разбирам но знам че ако ти се отдава математиката една доста доходна професия свързана с нея е програмирането това е най-търсено в момента и така и ще остане компютрите все повече и повече навлизат в нашия живот. Моят съвет е да се ровиш да търсиш мнения по форуми от приятели и да решиш какво хем ще ти е приятно хем полезни и ще ти се отдава. Стискам ти палци да вземеш най-правилното решение и да имаш успех.

4.   медицина трябва да се учи по призвание, а не по сметка!

5.   Направо не ви разбирам, как може да се натискате за тая професия-лекар или медицинска сестра. Аз не бих понесла да гледам хората как се мъчат и да гледам страданието и мъката на близките на починалите. Просто не знам откъде да намеря тоя непокизъм за да съобщя на някого че близкият му е починал. Печалът от тази вест, обезсмисля дори радостта от спасеният живот.

6.   Авторката- Също искама да споена, че изборът ми е толкова труден тъй като ако започна медицина трябва другата година да уча и ще съм с една година назад и това много ме притеснява.

7.   С каквото и да се занимаваш, ако сърцето ти е вътре и си уникално добър, няма да останеш без работа ;)
Лола
П. П. С други думи подай документи за това, към което те тегли същността ти и сърцето ти.