Споделена история от Други

Странно Р
Днеска се записвах на караоке и реших да се запиша как говоря и останах неприятно изненадан.
например като казвам актриса (се чува) - актруиса гРИжовен - гЪРижовен, друг - дЪРУГ
просто - пЪРОсто. Правя - пЪРАвя, разбираш - ЪРЪзбираш кофтито е, че мойто р ми разваля цялата дума, а познавам хора с същото р, само че някаси меко го изговарят дедазнам... а мойто р ми разваля цялата дума

Говоря като някъв чужденец, който не може на научи правилно изговаряне на българското р, непоносимо е... Искам да си оправя р-то, защото е ДРАЗНЕЩО, но не знам как. На 19 съм... да посещавам ли логопед или...?

Р-то не ми е френско, нито немско, а някво странно, все едно съм бил в чужбина и не съм говорил на български от 2-3години Много ме дразни... срам ме е да говора. Смешно ли ще е да посещавам логопед? Или не е за мен? Колко време се ходи? Кви пари взимат?

П.П английското Р също не мога да го изговоря както трябва, така че проблеми ми с Р-то е цялостен :D

Коментари

1.   Хахах ти много си се притеснил за едно "р". Аз си изговарям странно тази буква откакто се помня. Интертесното е, че аз си го чувам нормално "р"-то, а други хора много пъти са ми казвали, че го изговарям особено. Понякога ми се смеят, карат ме да повтарям скоропоговорки и т. н. Мен цялата тази работа не ме притеснява, чувала съм какви ли не определения за "р"то си, но аз така си го казвам и това е положението.
Теб ако толкова много те тревожи можеш естествено да опиташ при логопед, и не няма да е смешно. Не знам само доколко ще са успешни посещенията, защото си голям вече, а при деца има най-голям ефект. Всъщност не съм професионалист, а ти ако си решил да си оправяш "р"-то, ще трябва да се консултираш с такъв. Успех.

2.   Ходи на логопед, ще се оправиш -и аз така се оправих

3.   Леле, добре че от записа не е излязло, че говориш на някакъв неизвестен чужд език, че тогава вече щеше да я втасаш генерално!

Встрани от шегата - това със записа е много добра идея: записвай се => слушай се => коригирай се, и по този начин можеш сам да преодолееш проблема. Иначе - логопед!

4.   Мерси хора... но май наистина ще се ходи при логопед :]

5.   Авторе, №3 е. Не бързай с логопеда! От поколението си, което си мисли, че винаги някой друг трябва да му реши проблемите. Пробвай първо сам! (написах ти как)

6.   Към №5 сподели как, че и аз имам този проблем. Благодаря предварително :)

7.   Я не се вкарвай в разни филми:)
На 19 години си, записваш се на караоке и едва след записа разбираш, че Р-то ти не е наред (според теб). А защо досега никой не ти е обърнал внимание? Не мислиш ли, че ако действително имаше проблем, родителите ти щяха да се обърнат към логопед? !
Живей си живота и си свиркай. Има къде къде по-лоши случаи от едно Р. Имах две коУежки, с които работех на различни места. И двете бяха интеУигентни, но милите просто не можеха да произнасят Л. И казваха У.

8.   Аз пък познавам човек, който вместо Я ясно и отчетливо казва ИА. То вярно, че звукът Я е съставен от И и А, но при него се забелязва.
Като цяло-голям праз. Всеки си има някакви дефекти. Примерно мъжа ми казва ЛЕЛЯ, но ЛАУЕ.
Според мен няма от какво да се притесняваш.