Споделена история от Други

Студентски въпроси
Здравейте! Знам, че тук не е най-подходящото място да задавам такива въпроси, но ще ви бъда много благодарна, ако отговорите. Няма към кой друг да се обърна..

1. Тази година съм студентка в университет „Х” (но не си харесвам специалността), възможно ли е тази година да кандидатствам отново за друга специалност (отново да съм първи курс), или не. Ако е възможно, трябва ли да съм си взела всички изпити или това няма значение, тъй като започвам отначало?

2. За да карам магистратура, колко трябва да ми бъде минималния бал от дипломата.

3. Тъй като уча в университет „Х”, след завършване на бакалаварска степен, мога ли да продължа за магистърска степен в друг университет. И ако е възможно, трябва ли да се заплаща определена сума пари?

4. Мога ли да се преместя след първата година в друг университет, и ако знаете някакви подробности как точно става?

5. Както вече споменах, в момента уча специалност, която не харесвам ( няма бъдеще и професионално развитие). Първи курс съм. Как бихте ме посъветвали да завърша ли тази специланост, и след това да се запиша магистратура, нещо което ми харесва, или тази година да кандидатствам отново?

6. Когато си търсим работа, работодателите обръщат ли внимание на това дали си бакалавър или магистър по специлаността, или важното е да сме завършили дадената специалност?

Много ще съм ви благодарна да отговорите на въпросите ми. В главата ми е пълна каша, незнам към кой друг да се обърна.

Коментари

1.   На всички тези въпроси може да отговори инспекторът ти, все пак това му е работата. Някои университети, като моя предлагат следване на 2ра специалност успоредно със 1вата.

А относно въпрос №6 зависи, ако работиш по специалността, от човекът който те интервюира... и да не забравяме и стажът, той е решаващ.

2.   Не съм студентка, но когато кандидатствах и не бях приета в специалността, която исках а за друга и естествено не подадох документи за записване ме светнаха, че втората година е можело да се прехвърля в специалността, която искам без да отново да се явявам отново на изпити. А за магистратурата-те вече не ли я направиха задължителна? Иначе може примерно изкарваш "бакалавър" в този и после магистратура в друг така или иначе пак ще учиш и за нея няколко годинки и ще плащаш едва ли е от значение в кой си я завършила, важното е да я имаш. Друго, можеш да се прехвърлиш от един в друг университет след като имаш завършена една учебна година, естествено това удоволствие се заплаща вече таксата е според избрания вуз. А иначе за работодателите изискват магистърската степен ако и самата професия я изисква и естествено някой познат не те е уредил:)

3.   А и между другото, този Вуз в който учи сега няма ли си сайт, та там да се поразровиш и почетеш какви са условията, пък и нали има и форум, има и в някои"задай въпрос"може там да получиш по-достоверна и полезна информация

4.   Не мога да отговоря на всичките ти въпроси, но поне на една част. Можеш да кандидатстваш на ново и няма значение дали сега ще прекъснеш това образование или ще те скъсат и въобще с колко и дали си минаваш изпитите. Можеш да направиш магистратура в друг университет като си плащаш нормалните такси - те са еднакви за всички независимо къде си завършил бакалавър. Иначе можеш да запишеш различна специалност за магистратура от тази за бакалавър, но пак трябва да са близки. Примерно, ако бакалавърът ти е икономика - може магистратурата да ти е туризъм. Ама примерно ако учиш филология, не вярвам, че можеш да направиш магистратура бизенс администрация. Дали имаш степен магистър или не, е водещо за някой специалности, а за други не. Ако кажеш какво учиш, може по конкретно да ти се отговори :)
Успех :)
Ана

5.   Въпрос №1: Можеш тази година да кандидатстваш за друга специалност. Много хора го правя. По принцип не е необходимо да вземаш всички изпити, щом ще се местиш в друга специалност. Но ако в другата специалност някой от изпитите съвпадат с тези, които си взела от сегашната ти специалност, няма да държиш изпити по тези предмети, ако ги вземеш сега. Въпрос №3:да може да караш магистратура в друг университет. Мисля, че се заплаща само таксата за семестрите. Въпрос №4:да, можеш. Ако искаш друга специалност, направо кандидатствай там. Ако искаш да се прехвърлиш в същата специалност, но в друг университет също можеш(разрешава се при промяна на местоживеенето).
~Кървава победа~