Споделена история от Други

Моите деди
Сигурно много от вас знаят, че по време на Руско– турската освободителна война, освен руски и румънски, са участвали и финландски войни. Един от тези финландци бил редник на име Яри Кокко (впоследствие разбрах, че на финландски се изписва с двойно “к”). Как точно Яри се е озовал в армията, при условие, че бил син на обикновен търговец, никой не може да каже със сигурност. Това, което е известно обаче е, че в онези времена Руската империя е използвала доста груби методи за попълване на войската си. Горкият скандинавец е трябвало да служи в армията на недолюбваната от него Русия и да се сражава за свободата на една чужда за него държава – България. Едва ли му е било приятно. Дали финландецът е бил добър войник, историята, а и другите източници на информация мълчат, но за мен, при условие, че се е сражавал на Шипка, той е герой. За геройството си е бил награден с тежка рана в гърдите, след което бива настанен в лазарет в Казанлък и в продължение на един месец е бил на прага между живота и смъртта. В това време, незнайно по какви пътища, информацията за раняването му достига до Финландия. Баща му явно е бил доста заможен човек, защото отделил значителна сума, която дал на другия си син – Хано и му заръчал да отиде да търси брат си. Хано тръгнал (доколкото знам пътувал най-вече по море) и след големи мъки успял да се добере до България. Най-странното в цялата история е, че дори успял да намери брат си. Двамата братя прекарали заедно няколко дни, след което раната на Яри се инфектирала и той починал. Хано се погрижил за погребението на брат си и след две седмици, тръгнал по обратния път за Финландия. Тук може би е мястото да спомена, че до средата на шейсетте години, в едно селско гробище е имало кръст с името на Яри Кокко. Историята обаче съвсем не свършва до тук. Хано тръгва на север – към Дунава, но по пътя бива нападнат от бандити и ограбен. Така, той бил принуден да остане в България и в продължение на няколко месеца живее в страшна мизерия, като едва не умира от глад. Впоследствие нещата се оправят и той събира достатъчно пари, за да се прибере във Финландия. Сигурно е щял да го направи, ако не се бил влюбил в една българска девойка на име Сия. Хано се отказва от идеята да си ходи, остава тук и след няколко месеца се задомява. Е, това е всичко. Само да добавя, че фамилията на прадядо ми е Коков.
Сигурно имам не повече от 1–2 процента финландска кръв и не съм рус, но си ги обичам финландците, включително и финландските рок групи, като Korpiklaani например. Дори не ме беше яд, когато Левски падна от Тампере, въпреки че съм левскар. И само да съм чул някой да се подиграва на имена като: Яри Пека Лайне, Хамелайнен, Ниемиенен и др. защото... ставам лют.

А, и да добавя. Поразпитайте и вашите прабаби, винаги е възможно да излезе нещо интересно.

Коментари

1.   Е, човек, тези имена са си смешни, да не беше ги казвал :D
Палав Мечок

2.   Не виждам проблем, освен че имаш много свободно време.

P. S. : Майтапя се ;) няма лошо да знаеш.

3.   Защо ни споделяш това?
И как става номера, че Яри първо е син на обикновен търговец, но после се оказва, че баща му е много заможен?
И сериозно - защо ни споделяш това?

4.   Ах, супер! Аз имам много готина приятелка- финландка! Още поддържаме връзка, макар че отдавна не живеем в една и съща държава... Защо ти е само 1% финляндската кръв, какъв ти се пада Хано?

5.   Струва ми се съчинена легенда - Кокови са голям български католически род, от който беше и бившият кмет на град Раковски - Франц Коков. Нормално е да си съчиняват легенди - докато третираме католиците като чужденци, те ще си мислят, че идват от Финландия и къде ли не още.

6.   Много интересна история!

7.   Няма защо да ги разпитваме, защото това няма никакво значение. Ако ще китаец, негър, американец, руснак, арабин да си... важно е що за човек си. Интересно е, но някакъв си там незначителен процент финландска кръв не те прави финландец, най-малкото, защото по манталитет си си българин.

8.   Щом се интересува от потеклото си значи има значение какъв е. Ако е негър, като го видиш, ще му заговориш на английски. Да не се правим на утрепани. Похвално е, че човека се интересува от корените си и няма защо да превъзнасяме чужденците, а нашите си българи католици да ги гледаме странно.

9.   Всъщност имаш малко повече от 1/2% финландска кръв, но тъй као светлите белези, са рецесивни, а тъмните доминантни, няма нищо чудно в това, че не си рус :) Историята е много сладка... Не знам обаче дали си даваш слетка, че скандинавците не са така топли както нас, много по-сдържани и студени са... понякога им завиждам честно казано ;) А колкото до моите деди, разпитала съм отдавна и поназнайвам някоя и друга история, но никоя не ми се струва така вълнуваща като твоята...
Лола