Споделена история от Други

Освещаване на жилище
Здравейте,

предстои ни нанасяне в ново жилище-ново е за нас, иначе си е 20-годишна панелка. Това ще е нашия дом, досега бяхме на квартира. Искам да направя освещаване-да поканим приятели, да почерпим, да покажем дома си. Иска ми се и поп да поканим.
Моля ако някой от вас е правил нещо подобно, да сподели.

Благодаря ви :)

Коментари

1.   Ами то няма бог. Попът е излишен.

2.   Отиваш в църквата и питаш. ние няма как да ти кажем. В всеки град в всяка църква цените са различни. Какво точно искаш да ти кажем? Не е кой знае какво попът ще ти каже какво му е нужно а за купона всеки сам избира.

3.   Съгласна с №1, поканете си гости и си изкарайте добре. Дето един поп ще идва да дрънка някакви щуротии.. безсмислено е.

4.   Вижте, авторката ВЯРВА в Бог и е задала КОНКРЕТЕН въпрос, защо, ако не можете да помогнете, не замълчите.

Това дали ИМА Бог и ВИЕ в какво вярвате не е тема на историята.

Авторке, отиди в близката църква и си насрочи среща със свещенника. Нищо не ти трябва, доколкото знам, само пита с мед за гостите. Попът се моли за здраве в дома и пръска със светена вода.

Има си такса, парите отиват за църквата (попа е на заплата), но не е повече от 100 лв.

5.   А Кадилаците с какво ги купуват, от заплатата ли?

6.   Авторката:

Помолих някой, който е правил освещаване, да сподели опита си. Кое по-точно не разбрахте?

7.   Отиваш в църквата разбираш се с попа кога е удобно вземаш това което попа ти каже и готово. Хляб и червено вино ми иска на мен попа. За купона пазариш ядене и пиене и купонясваш какво толкова сложно има. Не е задължително попа да е заедно с купона наведнъж.
Да ти е честито жилището да сте щастливи в него.

8.   Църква с гръмоотвод издава липса на увереност.

9.   Какви сто лева на освещаване бре, едва ли е повече от 20-40 лева, така си мисля. Просто отиваш където продават свещи казваш така и така, колко ще струва и кога може да се направи. Свещеникът няма да ви досажда на почерпката, той да не е малоумен, освен ако не е някой духовит, че ви да го накарате да остане, но тъй като са ангажирани едва ли ще приеме, ще ви пожелае приятно изкарване, след като извъши освещаването и толкова. Аз ако имах нов дом щях задължително да го осветя, да си сложа и една икона на подходящо място и да си живея уютно.

10.   Преди десетина години правих освещаване и то обикновено протича по следния начин: Първо говориш с някой свещеник кога да дойде и той ще ти каже какво да подготвиш. Избери си свещеник на когото молитвата му е силна, за да бъде добре защитен домът ти. За този момент покани и приятелите си. Свещеникът ще извърши ритуал, ще освети вода в жилището ти и ще напръска стаите с китка босилек. Ще се получи един много специален и тържествен момент, защото и приятелите ти ще участват в него. След като свърши ритуалната част покани свещеника на масата и продължете с веселата част. След този момент на освещаване ще почувствуваш жилището си по особен начин - ще го заобичаш и то теб ще те заобича. Винаги ще ти е приятно да се прибираш вкъщи. Колкото до парите не мога да кажа колко струва ритуала, защото свещеникът ми е приятел и не съм плащал.

11.   Решихме да си осветим апартамента, който купихме и ремонтирахме. За целта днес ходих в църквата и питах за необходимите неща, които трябва да се приготвят, за което ми дадоха малко листче, на което пишеше: съд с вода, малка китка, лист с имената, кандило, питка и свещи за всички. Казаха ми, че на масата може да има мед, ваза с цветя, погача.