Споделена история от Други

Не мога да спя на тъмно
Според вас на какво може да се дължи? На 26 години съм, всичко почна от 17 годишна възраст, но истинските мъчения зпочнаха от скоро. Щом се опитам да спя на пълна тъмнина, просто не мога да заспя. Веднага се будя! Най-ужасното е, че се задушавам, ако не гори ношната лампа. Луда ли съм или е много вероятно да съм обсебена, защото всички спят на тъмно само аз не мога. Посъветвайте ме какво да правя ;(

Коментари

1.   коггто се събудиш затвори очи и си представи , че гледаш право срещу слънцето и всичко покрай теб е обляно в светлина

това може да е някаква фобия предизвикана от стрес, говори с психолог
спокойно не си луда

2.   А какво ти се е случило, когато си била на 17г.?
Иначе никой не те задължава да спиш на тъмно, щом не можеш спи на светната лампа.

3.   Аз и до ден днешен не мога да спя на тъмно и не считам себе си нито за луда, нито за, хм, "обсебена". За протокола - на 53 съм.

4.   аз съм на 16, и аз бях като теб просто някаква фобия от тъмното, докато един ден май беше юли месец лятото си изгубих дистенционното и искам не искам тряяше да лягам без ТВ щото ток горяло ми викаха наще и след към 3-4 месеца го намерих и ся вече дори не си правя труда да си го пускам направо заспивам :) пробвай и ще свикнеш! успех!

5.   Аз също имам подобен проблем, който се появи в резултат от една депресия, която ме беше налегнала преди време и оттогава до сега, на тъмно ме е страх да заспя.
За да ми е по-спокойно вечер, оставям нощната си лампа включена и пускам някой 30-минутен сериал да се върти на телевизора. Съветвам те да го направиш и ти :))
само спокойно, според мен не е нещо ненормално ;)

6.   На 14 години преживях загуба на близък човек и оттогава спя на светло-на тъмно не мога, изпадам в ужас и си спомням всичко... И така вече почти 30 години.. Не ми пречи, приела съм го с времето, че е част от живота ми. Всъщност пречи на мъжа ми, който така и не го разбира и често гаси нощната лампа, а аз подскачам, сякаш усещам тъмното, обхваща ме паника и пак я паля. Това не се променя. Но наистина, ако си преживяла нещо преди време, то е провокирало вероятно страха ти от тъмното. Живей така, спи си така и не мисли нито за миг, че си луда или тем подобни неща.

7.   Не си само ти. Аз съм на твоята възраст и също ме е страх да спя на тъмно, когато съм сама. Ако ти кажа защо ще паднеш от смях-обичам да гледам "от местопрестъплението", после "престъпни намерения" и после пак по нова в 00:30 повтарят "от местопрестъплението-Лас Вегас" пак гледам и като свърши и реша да спя ставам да си загася лампата и ти казвам почва се с една параноя... немам думи и накрая стана и светна

8.   От авторката. Номер 6, точно така е, когато загаси лампата и аз подскачам! дори да съм заспала дълбоко, ставам ужасно съна и я паля пак. Как е възможно да усещам тъмното нали спя?

9.   Не искам да те плаша, но е възможно да усещаш някакво паранормалноприсъствие - да си по-сензитивна. И аз имам страх от тъмното (казва се никтофобия), но при мен е от многото филми на ужасите, които гледах до преди 2 години. Нямаше филм от този жанр, който да не съм изгледала. Започна да ми влияе на психиката и се спрях.
Ж27

10.   Хора, нямате представа какво си причинявате, когато спите на светло. Това е страшен удар върху хормоналната система - човек трябва да спи в абсолютна тъмнина, за да си изработи определени хормони, даже наскоро е доказано, че и слабата светлина от уличното осветление е недопустима.

Искам писалите по-нагоре честно да си признаят - колко от вас, които спите на лампа (и тормозите околните край себе си) - та, колко от вас НЕ са дебели, нервни, състарени, болни и прочие? Моля ви престанете с лудостите, които сами си пускате в главите и се правите, че сами от себе си не можете да се опазите.

ЦИТАТ: Спането на светло води до натрупване на килограми, уверени са учени от университета в Охайо. Същата група специалисти направи ново откритие за вредата от спането на светло.
Невролози твърдят, че трябва да спим на пълна тъмнина, в противен случай с времето ще развие хронична депресия.
Защо? Защото светлината вечер влияе на химическия баланс на веществата в организма и дори на структурата на мозъка

11.   Ето още малко по темата:
Ако спите на светло, може да станете късоглед (особено вероятно при деца), има риск и от рак на гърдата.

Помнете, че мелатонинът, който всяка вечер ви приспива, се синтезира и потича в кръвта ви, само когато е тъмно. Това означава, че ако заспивате или спите на светло, намалявате неговите нива, а и качеството на съня си. Ако страдате от някакъв вид кратковременно стресово безсъние, имайте предвид, че в аптечната мрежа се продава мелатонин. Той се приема от 1 до няколко таблетки около час преди лягане. В първите етапи на приемане, ще се имате много цветни, приятни и запомнящи се сънища. Това е нормално и не е страничен ефект.
Не бъркайте мелатонина със хапчетата за сън или приспивателните. Мелатонин - това е естествен хормон за сън, който вие произвеждате ежедневно.

12.   Направо ти завиждам!
Аз не мога да спя на лампа, телевизор, дори лаптопа изключвам, закривам всякакви светлинки-даже тази от уствойството за Булсата. Освен това ми трябва пълна тишина, а като съм на гости при родителите ми, махам всички часовници, защото ме побърква тиктакането.
Не си вкарвай филми излишно. Както ти е удобно, така спи. Кой ще тръгне да ти гаси лампата, на кого пречиш?
Помоли приятеля си да не я изгася-все пак става въпрос за малка нощна лампа, нали, не някой голям прожектор?

13.   Към 10 и 11. Редовно заспивам на плажа, където е доста светло, но нямам нито грам излишен:)
А веднъж ме затвориха в един варел. Беше доста тясно и съвсем тъмно, но и там заспах :)
Може би трябва да отида на психиатър?
Или някой друг да отиде? :)

14.   О да, да не пропусна, заспивам с лекота на Хард Рок и Метъл, просто се унасям и редовно заспивам на Хорър филми, затова май не съм изгледал нито един от тях до края :)

15.   Номер 13 как си спал/а във варел? хахахахаххахах, сори, ама звучи много смешно.

Аз не мога на светло, много ме дразни, дори нощна лампа ме дразни. Мога да задремя, но не и да се наспа. Имах една приятелка, която беше като теб и като бяхме за първи път заедно на почивка направо откачах - не можех да спя от нейната нощна лампа.
Като цяло светлото ме дразни - натоварва ми очите, главата. Когато съм сама винаги е тъмно навсякъде - просто си пускам телевизор или си паля свещи. Светлото просто ме дразни, може да съм вампир. Май ще се преместя в онази, другата тема хаха.

Между другото това, което написа номер 11 за мелатонина е вярно.

Авторке, това се променя. Майка ми беше така над 10 години, но на една доста дълго почивка това се промени. Казах и, че компромис с това не правя и да се спасява - няколко вечери се събуждаше, задушаваше, мрънкаше, какво ли не, накрая свикна. Сега и нея я дразни светлината.
Може би и при теб ще се промени това, не знам.

П.П: и аз заспивам на ужаси :)

Лоша

16.   Проявете малко воля... хората биват парализирани и им казват, че никога няма да проходят и въпреки всичко със силната си воля се справят и прохождат... моля ви се, това не ми се виждат сериозни неща да сте на толкова години и да не можете да спите на тъмно. Да ви е по-приятно на лампа окей, ама да не можете да спите на тъмно е пресилено за мен... опитайте и си наложете волята, използвайте тази сила която ни е дадена - упорството.

17.   Аз миналата година получих сънна парализа и беше много страшно изживяване и после 4, 5 месеца спах на светната лампа, че имаше нощи в които чаках да стане светло и тогава лягах да спя. След време ходих при една приятелка на майка ми да ми бая и от тогава не ми се случва, но все пак си пускам телевизора за около 2ч. и така заспивам.

18.   От номер 6-на мен въобще не ми пречи да спя на светло. Заспивам около 11-11 и 30, ставам около 7, спя дълбоко и съм си ОК. Сутрин съм най-работоспособна. Спя на светло не защото ми е кеф, а защото преживях стрес като дете. Не се боря с това да почна да спя на тъмно просто защото вече не ми пречи.
Късогледа съм още от малка, далеч преди преживяното на 14 год., когато спях на тъмно..
Наскоро ми се наложи да спя почти на тъмно 2-3 дни-е, не можах да спя или се будех по 2-3 през нощта, и като отворя очи-тъмно, страх..
И аз съм гледала вечер малко по-страшнички филми, например Престъпни намерения и Среща с Джордан-приспиваха ме за 15 минути.. никакви паранои, а сладък, дълбок сън :))
За мой късмет с тези технологии напълно тъмно вече няма-я телевизор, я лаптоп, все нещо отнякъде ще свети :)
На шум също не мога да спя. Може нещо да се говори, но да е тихичко, а телевизорът или компютърът да не са увеличени...

19.   Номер 15, лоша - Да, голям майтап беше, като ме набутаха във варела :) Беше Тест, да се види колко може да издържи човек така, на тясно и тъмно. Обърках им статистиката, просто си заспах вътре :)
А да, веднъж заспах на стрелата на един кран, на 60-на метра височина. А стрелата се и движи и се люлее и това е много приспивно. Направиха ми и снимки, как си спинкам там :)
Не ме хваща сън само когато до мен има жена. А покрай мен и нея я подгонва безсъние :)

Y D

20.   Номер 19, разсмя ме!
Аз обаче не бих объркала никаква статистика-като знам какво шубе съм, на тъмно и тясно ще получа сърдечен удар... Ако ще и трима мъже да са вътре, по-скоро ще ме реанимират, отколкото да успеят да правят нещо с мен.. :))
Иначе, ако съм адски уморена, мога да дремя навсякъде и всякак-клюмнала, подпряна, в кола, влак, рейс, все едно... От всичкото спане на светло в тия години явно съм се научила да се приспособявам и мога да спя/дремя всякъде.. Веднъж заспах в тролея на Военна болница и се събудих чак в Хаджи Димитър.. :) /бях след нощна смяна обаче.. /
От номер 6/18

21.   Да, аналогичен случай, веднъж заспах в нощния влак от Хамбург и се събудих чак в Мюнхен, това са около 800 км. Хем си поспах, хем пътуването ми излезе много евтино :)

Y D

22.   Трябва да го преодолееш тоя стах, не е естествено да спиш на светлина(освен май бухалите и други такива, но хората не са нощни птици). Нищо страшно няма в тъмното по дяволите, същотото си е като през деня, но без светлина. Какво толкова се е случило, когато си била на 17? Изпод леглото ти е изскочил таласъм? На мен пък ми е трудно да спя, когато има нещо светещо или издаващо звук, не че не мога, но ме дразни.
Та както казах това не е нормално и полезно за организма. Ами преди години, когато не е имало електричество, всички хора са си спели без да ги бърка, че няма нощна лампа. А сега "не мога да спя без нощна лампа". И също така, ако е тъмно няма да се задушиш. Всичко си опира да психика и може да се поправи, докато има време.

23.   номер 22 ела на мое място и ще видиш

24.   И аз съм така, не че не мога, но не обичам да спя на тъмно, когато съм сама в къщата. Иначе, ако има някой друг в съседната стая спя на тъмно без проблем.

При мен е страх някакъв, просто не мога да заспя. Веднъж се опитах, но не успях, просто ако ме е страх, мога да се въртя цяла нощ и да не заспя.

Много са ми смешни коментарите на хората по-горе, които "строго" съветват авторката да спре с глупостите и да почне да спи на тъмно. И естествено, повечето от тези хора сами казват, че на тях светлината им пречи.

Много е лесно така на чужд гръб съвети да даваш. Ами айде да ви видя вас ако аз ви кажа да почвате да спите на светло как ще реагирате? Ако не можете да спите на светло просто няма да заспите и цяла нощ ще се мъчите.
Така е и с тези, които не обичат да спят на тъмно.

А, и да кажа също, че не мога да спя ако в стаята ми има жива хлебарка. Веднъж една я изпуснах, скри се зад гардероба, където не мога да я стигна и после цяла нощ стоях будна, защото ме беше страх да не ме полази :)

25.   Първо да кажа, че сега откривам този форум и съм благадарна. И аз имам същия проблем като Авторката. Успоковащо е, че не съм единствената, но съм твърдо решена да го преодолея. Това е просто лично мое решение и който не смята да поеме този път просто да не чете по-надолу. Всеки сам избира дали да си спи на лампа, телевизор, радио и т. н. или не. Няма нищо лошо в нито едно от изброените.

Не мога да спя сама на тъмно само на определени места, включително вкъщи. Днес в дена на прошката- Сирни Заговезни съм решена да си простя и да се освободя завинаги от този досаден страх. Дано да успея. И на мене ми се е случвало какво ли не- сънна парализа, халюцинации, гласове и др. които не са за разказване, още от много малка. Съгласна съм, че може би и родителите ми не са подходили много правилно на времето, за да ми помогнат. Чудно ми е професионална хипноза дали ще проработи, но мисля първо да пробвам сама. Някак си не искам да вярвам че съм толкова слаба, че да не мога да се справя. До сега не обръщах внимание на това, само ако остана сама все си включвам много слаба нощна лампа. Навик ми е от дете. Обаче вече не искам да е така. Просто си го поставям като поредно предизвикателство- като летва, която искам да прескоча... но е толкова трудно особено с моята свръх сензитивност и въображение. Четох за метода Седона за предоляване на отрицателни емоции чрез задаване на въпроси към себе си:

1. Констатация: пр. аз испитвам страх предизвикан от потребността ми за безопасност (потребности: за любов и одобрение; за контрол; за признание; за безопасност);
2. Мога ли да живея с този страх, предизвикан от... (потребност)Отговор: ДА или НЕ (важно е задаването на въпроса) мога да живея с този страх, предизвикан от... (потребност)... ;
3. Мога ли да освободя този страх....
4. Искам ли да освободя този страх....
5. Ще освободя ли този страх....
6. Кога ще освободя този страх....
7. Сега ще освободя този страх.... и се визуализира как се освобождава пр. негатива изтича в земята като мътна вода... положителните чувства отлитат към небето като розов дим примерно (тук воля не се прилага- става от само себе си).
С тази практика се освобождаваме от негатива, а позитива сублимираме в по- високо ниво.

Дано това да помогне на някой друг дори ако при мене не стане.
Също си зададох въпроса към себе си какво е тъмното за мен. Неизвестност, несигурност може би. Но реално то е просто едно нищо върху което съзнанието ни рисува най-ужасните кошмари и страхове или най-прекрасните сънища... Всичко зависи от собствената ми нагласа към това нищо. Осъзнах също че мога да се чувствам и благодарна на тъмното, защото то ми дава в крайна сметка свобода да творя върху него като чист лист за рисуване. По професия съм художник... какво по-хубаво за един художник да заспива с красивите ненарисувани картини в мислите си. Лека нощ! Стискайте ми палци, и не го вземайте много на сериозно... живота имам предвид!

П. С. : Прочетох по-горните коментари. И аз съм късогледа- възможно е този мой страх да е допринесъл. Но като цяло самото късогледство според Норбеков е страх да погледнеш в неизвестното, напред в далечното си бъдещето. Да, може да има и психосоматична връзка, защото всъщност страха от тъмното е страх от неизвестното.

Спокойна нощ на всички и БЛАГОДАРЯ, че споделяте!

26.   И мен светлината ме дразни!!! И тиктакането на часовник също- дори повече