Споделена история от Други

Не знаем български в... България
Здравейте всички, които четете този прекрасен сайт! Това, което искам да споделя с вас не е моята история, по-скоро пиша за това, което ме вълнува. От отдавна чета историите и коментарите публикувани тук, дори в последно време ежедневно. Вълнувам се, съпричастна съм, искам да помогна със съвет. Но има нещо, което първоначално забелязвах и отминавах, после ме дразнеше, а сега направо ме тревожи! Това е ужастното непознаване на нашия, роден, майчин български език. Говоря както за правопис, така и за словоред, за използване на диалектни думи и т.н и т.н. И малки и големи се изразяват ужасно, като че ли не са ходили на училище... питам се тези хора не четат ли книги, а ако четат не им ли прави впечатление кое как се пише. Не критикувам, а само споделям това с което се сблъсквам ежедневно... ужасно е да имаш каквито и да било претенции, а в същото време да си абсолютно неграмотен. Не съм учителка по български език, лекар съм.

Коментари

1.   Подкрепям те!!!

2.   Права си милата, лапетата не моат да оратат, камоли да пишат! Целувки, Боби на 15.
п.с. Пиши ми на мейла телефона си плс!
supermario@gbg.bg

3.   О, г-жо, не се ужасявайте така, просто не ни четете.

4.   Ами наистина е срамно, ако трябва да сме честни, но за съжаление ще става все по-зле с всяко бъдещо поколение.

5.   Като имате предвид, че модераторите поправят от време на време някои правописни грешки, а други пускат за да не се загуби облика на пишещия :-)

6.   Хехе. Браво, бе мадам!!! Аз пък съм потресена от твоята "история". Извини ме, но след като ще критикуваш другите, защо не се постара поне твоето писмо да напишеш както трябва?!

"От отдавна"... Може ли да ми обясниш защо пред отдавна си сложила от? Това е недопустимо!!!

"И малки и големи се изразяват ужасно, като че ли не са ходили на училище... питам се тези хора не четат ли книги, а ако четат не им ли прави впечатление кое как се пише."
Според мен след многоточието трябваше да започнеш ново изречение, което да завърши със съответния препинателен знак.

"Не критикувам, а само споделям това с което се сблъсквам ежедневно... ужасно е да имаш каквито и да било претенции, а в същото време да си абсолютно неграмотен."

Щом сте толкова грамотна българка, лекар, адвокат или с каквато и да е друга престижна професия, би следвало да знаете, че преди "с което" се поставя запетая...
Хайде, със здраве! И дано да разберете, че на всеки му се случва да греши. Да те критикуват също не е приятно.
Момиче на 24г.

7.   Браво на номер 6, много си права.

8.   Здравейте и от мен. Попаднах в този сайт случайно и определено докато чета някои от историите и на мен ми прави впечатление, че доста сме позабравили нормите на българския език. И лошото е, че не става въпрос само за младото поколение, а и сред по-възрастните също се забелязват понякога елементарни правописни грешки или неправилно конструирани изречения. До кога ще продължаваме така? Не е ли време да се посъбудим малко и поне да се научим да четем, пишем и говорим правилно?

9.   От авторката: Благодаря на № 6, да и аз съм допуснала куп грешки, ха, ха, ха...

10.   Ха-ха, ами кризата е хванала и грамотността на хората, нямате ли си проблеми, че ги създавате, ново 20-се !

11.   В днешно време почти всички пишат на латиница. Спомням си, че един от нашите министри беше направил предложение във ВУЗ да се преподава на английски език и по този начин щял да се увеличат чуждестранните студенти, получаващи образование в България. Все повече учениците и младите хора наблягат повече на чуждоезиковото обучение и все по-малко се интересуват от български език. В разговорния език си служим с жаргон, който принасяме и в писмения език. Запаса от думи е твърде ограничен и сякаш е много по-лесно да се разговаря на английски, отколкото на български. Комуникацията е твърде затруднена.

Ето например младата дама, изказала мнение под №6 и то какво мнение.... започва с критика към автора на темата. Възможно е и аз да съм допуснала правописни или някакви други грешки. Извинявам се за което. Истината е, че нещо страшно става с нашата култура. Ставаме твърде толерантни към простотията и твърде малко взискателни към себе си и към околните. Най-важното е весело да бъде и да не си създаваме проблеми и разбира се най-добрата защита е нападението и агресията. До къде ли можем да стигнем?

12.   Българския език се мени постоянно (нахлуват най-вече жаргонни думи). Дори сега не е същия какъвто е бил преди 700-800 години. Това е изменение е необратимо, така че свиквайте. :)
М 17 !

13.   Естествено е да се приема простотията, по лесно е. Младежите -това подрастващо поколение са просто ужасно невъзпитани и неграмотни. Но, което е още по страшно че не желаят да се научат. Много е тъжно. За да ги разбере човек ще му трябва преводач.

14.   А вие грамотна ли сте, четете ли книги?! Пише се "ужасен", а не "ужастен"... оттам: ужасен, ужасно

15.   "ужастен" = lapsus linguae / автора /

16.   Номер 14-браво!!! Прави се на много умна и пита дали четем?!.. Иначе съм съгласна с мнението ?!!! Познавам много хора, но забелязвам, че не говорят и не пишат правилно, което ме дразни много все пак сме българи!!!

17.   Просто има масово затъпяване и изпростяване на нацията! ;) За протокола-оптимист съм.

18.   За Бога, та ние сме българи! И ако не се гордеем с това и не обичаме езика си, кой друг ще го направи! Ужасно е да пишем неграмотно, все едно не сме ходили на училище.

19.   Напълно съм съгласен с номер 17. Наскоро моя приятелка ми пусна SMS :
"Много захладня- тука омряхме от студ- вчера един тука се одави."
Още се превивам от смях ! Дори да не ни е добра граматиката (имам впредвид препинателните знаци), би трябвало поне грамотно да пишем на български !

20.   Да, наистина е жалко, няма какво да се лъжем. Но лошото е, че някои знаят, че не пишат грамотно, но въпреки това не се и стараят да се научат. Аз също не претендирам, че пиша напълно грамотно, понякога бъркам, но за мен лично е недопустимо нещо от сорта на "сигОрен съм", Обеден съм" и т.н.
Не знам какво може да се направи по въпроса, според мен - нищо. Ако нямаш желание, как ще се научиш?!

21.   Не знам какво би казал Паисий, ако можеше от някъде да ни види и чуе как се изразяваме и пишем на родния си език. Езикът ни и родината ни ни определят като българи и би трябвало да се гордеем с това, но как да стане като сме толкова неграмотни всъщност.

22.   Вярно е, всички допускаме понякога грешки, кога от бързане и недоглеждане, друг път сме позабравили някоя думичка точно как се пише, но недопустимо е да се пише редовно "сигОрен", " Оплашен", "Убида" и много други. Правопис се учи в училище и наученото се затвърждава с четене на книжки и уроци.

23.   Хора, това е български език, а не някакъв чуждестранен и простоусвоим. Всеки прави грешки при писането и произнасянето му, а няма да ни стигне и живот за да научим всички норми и разнообразие му от думи!!