Споделена история от Други

Стихосбирка
Здр. Занимавам се с поезия от дълго време и се чудя дали да не издам най-добрите си стихотворения. До сега съм събрал 5, но не знам за печатането какви са изискванията, знам, естествено, че требва да се плащат там страници, корици и т. н. за да излезне на бял свят тая стихосбирка. Но не знам колко пари са нужни, скъпо ли е (явно да) и там одобрение от редактори май трябва да се получи и други такива неща. Ако някой е издавал до сега книга, или знае как стоят нещата, ако може да сподели и да ми поразясни тези неща.

Имам талант и искам да покажа на другите че го имам.
Омръзна ми да си ги пиша тия стихотворения в тетрадката и тя да стои там, някъде и да събир прах.
Искам да ги издам, искам да ме видят хората и да ме оценят, тоя талант не ми е даден ей така, за да си живея с него и в същото време никой да не знае, че го имам.

М. 19г.

Коментари

1.   Здрасти, едно ще ти кажа - много бързаш.

В днешно време е много трудно да издадеш на хартиен носител книга, затова пък е много лесно да достигнеш публиката.

Ако искаш признание, ако искаш да си намериш кръг от читатели, ако искаш да споделиш творенията си, направи си блог в блог. бг, направи си страница някаква, където да ги споделяш.

Един ден, ако си добра и станеш популярна, ще можеш да изкарваш и пари от това, но не на 19 и неизвестна. Това е добър начин и да разбереш, дали имаш талант, дали си харесвана от публиката.

Лаура

2.   Щом имаш само 5 стихотворения, пробвай в някой вестник. За стихосбирка ще ти трябват много повече. Като ги покажеш в редакцията на вестник ще ги разгледат и оценят дали са добри или само така си мислиш.

3.   Прави са другите. Преди да стигнеш до стихосбирка, първо ги разпрати насам-натам. Сега това не е трудно, има интернет, блогове, сайтове за любителска поезия, има и литературни периодични издания, множество конкурси за творци. Да не говорим, че в някои конкурси голямата награда е издаване на стихосбирка безплатно (аз имам една, издадена по този начин). Това е по-добрият начин. Поезия на хартиен носител почти никой не купува, ако не е на известен автор, казвам ти го от опит, няма смисъл да харчиш пари. Първо разбери какво мисли критиката, редакторите, хората и тогава, след време можеш да пристъпиш към хартията. Успех!

4.   Недей да рискуваш с издаването на книга, защото ще вложиш някакви пари... и ако не се разпродадат ще си на минус. Доколкото знам цената за издаването на книга зависи от формата, хартията, корицата, мастилото и т. н. Което може да ти струва и колкото нова лека кола.

Опитай както те съветват другите. Аз ти предлагам да ги покажеш на някои преподавател по стихознание или литературознание в някои университет. Ако е точен човек и ти имаш наистина талант ще си даде мнението, критики и насоки. Може и да ти осигури публика най-малкото... Моя колежка така беше открита... Е, не бих казал, че е много известна, но стиховете й са много добри и четени ;)
УСПЕХ!

NoBody

5.   Мда, Лаура има право :) Обаче, според мен е по-добре, не в блог, а да публикуваш стиховете си в ето това сайтче, направено специално за творчество - otkrovenia.com ;) Хубавото на сайта е, че защитават авторските права, а и там ще срещнеш хора, имащи опит в това което и ти!... Така твоя труд, ще бъде по-добре оценен.

Прекрасно правиш, че вграждаш свойте емоций в листа и думите, много по-добре от да ги държиш само в себе си! Каквото е в теб, трябва да бъде насочвано и влагано в ползотворни неща.

И все пак съвет - никога не се влияй само от мнението на другите за творбите ти. Най-добре човек се чувства, когато получи признание, за което е направил от свой близки хора и приятели :)

~winterfire~

6.   Първо да поясня че съм момче и благодаря за съветите, а и е вярно че днешните младежи книги не отварят, тъй че вярно, че няма кой да купува книги и да чете особено ако са на някакви неизвестни, нови автори.
Имам повече от 5 стихотворения, мноого повече от 5 но тези са най-добрите, а и в тетрадката със стихотворенията ми също има, ще взема и от там и така. А и обикновено си пиша, когато няма какво да правя, тъй че след 1-2 години ше съм написал около 50 и повече :D :)
Като хоби ми е, успокояващо е.

7.   6, не е вярно, че не се четат днес книги, но просто не можеш на 19 и без име да продаваш. Има страшни книжарници и аз лично купувам много и е-Книги от Амазон.
Направи си име ти, публикувай във вестници и интернет, пък един ден ще можеш и да печелиш от това. Е, и друго трябва да работиш, но авторите винаги са били гладни и бедни. Важното е признанието и послението към другите.

8.   Здравей аз също пиша! На 12 съми имам около 25 стихотворения ! Мисля, че твойте са прекалено малко за стихосбирка! Ако искаш приеми моя съвет, но според мен е хубаво да продължиш да пишеш и като събереш поне 30 издай стихосбирка, но не бързай да се прочуваш! То от уста на уста и твоето име ще се чуе не се безпокой! Има велики писатели, който са станали известни чак след като са умряли! Не казвам, че е нужно да умираш, за да станеш известен, но не бързай!!! "Бързата работа, срам за майстора"

9.   и аз искам да издам стихосбирка, не казвам че имам талант, искам да изразя себе си, ставаме двама, успех

10.   Здр. не искам да ви разочаровам моето семейство всички са поети освен мен издадоха толкова книги и какво от това файда никаква дори сега един поет си науми да съди моя роднина защото негов стих бил попаднал във книгата и без дори да се интересува как се е случило сега иска 5000лв. за това. Така, че си помислете какво ще правите успех все пак.

11.   аз имам на 20-стихотвореня от които 5-6 са по-дълги от една страница

12.   ХОРаааааааааа,аз имам 250 стихотворенияя и 3 разказаа.... :Дддд
Вие тука ми говорите за 20 стихотворения....
Защо непременно трябва да издаваш,т.е. да знаят другите?
Аз лично пиша от около 6-7 годишна,като тогава ест. стихчетата ми бяха за маймунките и пчелички...Сега са доста по-различни...
Тъ...аз пиша за удоволствие,един вид изливам си всичко на тетрадката,защото тя ме изслушва без да ме прекъсва и да ми дава излишни съвети...
Да,бих и искам да издам стихосбирка,но отново за МОЕ удоволствие,не за чуждото....
Първо в днешно време книги почти не се четата,още повече поезия....,така че ако издавате книга с цел да бъде прочетена,откажете се... хаха
Вижте,ако е за ваше удоволствие,нищо не може да ви спре. ;)

13.   Искам да те подкрепя!
Дерзай!
Не чети хората, които искат да те "предпазят" от разочарованието да загубиш малко пари!
Не позволявай някой да ти каже какво не можеш!
Успех и Бог с теб!