Споделена история от Други

Трябва ли да заплатя за приятелска услуга?
Здравейте,

Тези дни се замислих да правя един ремонт и ми трябва малко помощ за преместването на един голям гардероб. Момиче съм и сама няма да се справя. Споделих с гаджето за това и той сам няма да може да го премести. Та решихме да повикаме някого за помощ. Голяма компания сме има много момчета, които биха могли да помогнат. Та въпросът ми е трябва ли да им заплатя, за да преместят този гардероб от една стая в друга.

И колко трябва да заплатя според вас. С гаджето изпаднахме в дъблок спор за това и реших да чуя и чужди мнения. Според мен поговорката приятел в нужда се познава не изисква заплащане за такава услуга, но той е твърд че непременно трябва да си платим. Аз смятам че трябва да им платя например билети за да дойдат до мястото и след това да ги почерпя някъде на заведение, но той категорично казва че трябва да им се плати. Понеже едното момче не работи от 1 година (техните го издържат) и гаджето смята че трябва да му дадем някой лев, ако го викаме.

От друга страна си мисля да не се обидят ако им дадем пари за такова нещо. Аз когато някой ме помоли за услуга никога не искам нищо в замяна, помагам с каквото мога и не очаквам помощта да ми се върне обратно, правя го защото са ми приятели, а не с умисъл да взема нещо и аз.

Вие как бихте постъпили? Ако някой приятел ви повика за помощ да преместите някой гардероб бихте ли искали да ви плати или ще помогнете без да се замислите и без да очаквате отплата? И бихте ли приели пари за тази услуга?

Коментари

1.   Първо им предложи пари, ако откажат почерпи ги. :)

Lola

2.   Е, зависи от услугата - ако имам приятел лекар или адвокат - ще му платя.

За преместването на един гардероб не е прието да се плаща, но трябва да организирате транспорта и по една бира, а когато се устроите - да поканите хората на вечеря. Ако сега сте що-годе обзаведени и устроени, направи скара, картофки и ги поканете на едно хапване.

Аз мисля, че ще се обидят, ако подавате пари, няма да ги вземат и ще си тръгнат и без ядене, и без пиене.

Лаура

3.   Не се плаща за такова нещо. След свършена работа вадиш суджуци и ракия и салата, и пускате чалгата. Това е. Иначе е обидно

4.   Почерпушка стига, колко пари ще им дадете за 5-10 мин. работа? Според мен е смешно да им се предлага заплащане. Друг е въпроса, ако примерно правите ремонт и ги ангажирате за по-дълго време, но за 5-10 мин. работа, аз бих ви се изсмяла, ако съм на тяхно място. Даже и почерпушка не бих приела, нали затова са приятелите да си помагат безкористно

5.   Много пъти съм ходил да помагам на приятели и никога не съм искал нито вземал пари за ПРИЯТЕЛСКА УСЛУГА! Все пак и на мен като ми се наложи ги викам, затова сме приятели, за да си помагаме... Дори като се местех ми помогнаха с превоза, който беше повече от 150 км.

Ако са ви приятели няма да се налага да им плащате, лично мое мнение

NoBody

6.   Пари - не. Обидно е и може да се възприеме по много лош начин. Просто след преместването отидете на заведение и вие платете сметката. Или ги почерпете хубаво у вас.
Обаче щом имате пари и сте готови да заплатите за такава услуга просто си викнете хамали.

7.   Според мен няма защо да им плащате, след като са ви приятели, още повече, че за такова нещо, колко да платиш?! Това е работа за дестина минути, предполагам. После ги почерпи нещо и толкова. :)

8.   Какви са тези глупости ? За един гардероб ще му плащаш надница ли ?

От личен опит ти казвам - веднъж аз и приятелят ми помогнахме на едно момиче да си запали колата, за което трябваше да вземем нашата и да отидем до мястото, където се намираше. След като запалихме колата, тя дойде и ми тикна една банкнота в ръцете. Стана ми толкова гадно. Аз отидох да й помогна, не трябва да ми бъде заплатено. Правя услуга на приятел, а не работа на някой непознат.

Gabrielle

9.   Аз ако бях на гаджето ти, просто щях да разглобя гардероба на плоскости... Досега работата щеше да е свършена, вместо да пишете из сайтовете за съвети.

10.   Аз мисля, че ако са ви приятели не бива да им плащате, но трябва да ги почерпите.

11.   Може да платите, ако човека примерно ще използва автомобила си за транспорт. Но само заради услугата е обидно.

12.   Хех, какво плащане, какви 5 лева? Нали утре и на тях ще им се наложи да им помогнете нещо? И тогава какво - ще си прехвърляте някакви малки сумички напред-назад?
Аз за един гардероб, който не можахме да преместим двамата с жена ми, извиках съседа (младо момче - квартирант). Черпих го една бира човека. Сега като се замисля - добре че го направих, защото няколко седмици след това се преместиха с приятелката си на нова квартира. Но със своите приятели човек не губи връзка толкова бързо, та че - все ще се намери случай да се реванширате.

13.   Да, напълно подкрепям горното мнение 12.

14.   Авторке, всичките отговори говорят, че си попаднала на хора със страхотни съвети. Точно това е, никой който ти е приятел не би взел пари за такава помощ, че и за по - голяма.
Браво на всички, които са отговорили по този начин!
Ако искаш да плащаш - викни хамалите от площад македония, те с удоволствие ще ти вземат парите.

15.   Преместихте ли гардероба?