Споделена история от Други

Гробища и още нещо
Искам да попитам за едни гробища, които се намират на няколко километра от нашия малак град, който е в добруджанско. Не са някакво официално гробище.. около 6-7 са и странното е, че надргобните камъни не са изписани, или поне след толкова много време вече от букви няма следа, така, че ми беше трудно да реша какъв е произходът им.

Камъните са някакви безформени. Дядо ми мисли, че са или турски или черкезки, но може и да греши. Обичам да си правя разходки из природата и веднъж просто се натъкнах на тях. Някой по-просветен от мен може ли да ми даде някаква информация, насока към въпроса? А и се питам дали ако опитам да разкопая има вероятност да са погребани с някакви ценности? ...

И така минавам към другата тема, тук става въпрос за няколко намерени делви, пълни с кости при изкопаването на дупки в земята в двора на къща. Местността е силистренска. Тук особеното е, че черепи не са намерени. Но ми е интересно защо биха сложили кокалите на нещо или някой в такъв съд? Дали не е някакъв древен ритуал или погребение? Не е известно дали са животински или човешки, но аз се интересувам от такива неща и се допитвам до вас. Според мен ако се разкопае цялата градина ще изникнат още неща. Ако и вие сте се натъквали на подобни работи, споделете.

Коментари

1.   Здрасти, гробищата са турски (мюсюлмански). Няма да намериш никакви ценности, защото те погребват хората чисто голи, без каквото и да е било.

За другото - не се занимавай с глупости. Прекопай градината и засади някой и друг картоф, защото кости не можеш да ядеш.

2.   Я разкопай, може и имане да изнамериш :D Само че по-добре ги предай на специалисти, тука едва ли някой може да ти помогне.

3.   Паркът в моето село също е бил турско гробище навремето. Има няколко големи надгробни камъка, изровени от там и се използват за сядане сега:D Като малка ходих с други деца да човъркаме там с едни пръчи, че да намерим съкровище уж. Ама като питах баба после, тя ми каза, че няма нищо да се открие, защото ги погребват без нищо и голи. Така, че не си губи времето с това.

4.   Мисля, че не са турски гробищата.
Ходила съм на турски изоставени гробища и доколкото помня имаха надписи. Даже и плочите май бяха с различни форми.
Преди няколко месеца даваха по един турски сериал гробища и там също бяха надписани.

ps: По-добре питай някой археолог или гробар по тоя въпрос.

Lola

5.   Не копай - да не си някой иманяр/ка!? Освен това по такова описание надали някой може точно да ти отговори. Вероятно мюсюлмански погребения. Но важно е как са ориентирани - християнските са изток/ запад, като главата е на изток. Тези, ако са мюсюлмански би трябвало да са ориентирани север/юг.

6.   Глупости, мюсюлманските гробища, ако имат „ориентация“ ще са в посока мека - т. е. главата на Изток в случая.

Само мюсюлманите пограбват мъртвите без натписи - може съвременните да не са такива, но преди десетилетия са били такива надгробните им камъни - истински камъни. Мюсюлманите не ходят на гробищата след това и не поддържат гроба. По принцип, днес не е така. Затова има и изоставени мюсюлмански гробища, а и много са напуснали земите ни...