Споделена история от Други

Изгубена лична карта
Здравейте! В петък на едно място ми искаха личната карта, но жената, която ми я взе, забрави да ми я върне. Аз съответно се усетих след като вече мина процедурата, на път за вкъщи. Както и да е, върнах се. Имаше голяма опашка. Аз казах на хората за какво става дума, но те - не се пререждай, дрън-дрън.

Както и да е, изчаках цялата опашка и отидох да си искам картата, а онази ми вика, няма такова нещо, тук няма карта. Аз съм студентка първи курс и ще взимам стипендия. Дават ги по банков път, но за да си взема картата с парите от стипендията ми трябва лична карта. Въпросът ми е, как стоят нещата в такъв случай? Как се процедира? Каква е глобата? Някъде пише, че е от 20 до 150 лева, някой знае ли по какво точно от какво се определя?

Другаде пък четох, че при открадната лична карта няма глоба. Може ли да ми дадете разяснение? Аз нямам пари и не знам какво ще правя ако има глоба. Ако е 20 лева- добре. Но ако е 150, направо да се нагълтам с хапчета, то в тая държава от всякъде искат да вземат пари от българите, а на циганите всичко им е безплатно. Няма откъде да взема толковва пари, трябва да открадна от някъде.

Аз имам една приятелка, която един път счупи едно нещо в университета и открадна пари, за да го плати. Това не и е първа кражба. Не ми се иска да крада пари, но май ще се наложи. И все пак не искам. Може да помоля нея да открадне, аз си нямам и на идея как се крадат пари. Обаче после съвестта ми ще ме побърка, нямам достатъчно смелост, за да направя такова нещо. Оф, объркана съм, моля ви кажете какво да правя? Направо ми се реве.

Коментари

1.   Oтиваш в полицията( вашето районно ) и заявяваш, че си преджобена в автобуса там ти издават временна карта докато тече няколко дни разследването и после ти издават постоянна БЕЗПЛАТНО, но ако споменеш кражба глобата е неизбежна.

2.   Спокойно. Първо, отиди отново, говори с тази жена, искай си личната карта, няма право да ти я задържа! Тази лична карта няма как да се изпари и да изчезне, тя трябва да е там. Ако все пак, продължава да твърди, че я няма, виж й името, отиди в полицията и подай жалба, че ти я е откраднала. Това трябва да се направи в тридневен срок! Не знам дали ще те глобят, но и да го направят, няма да е 150 лв. , спокойно, ще е минималната глоба, все пак тези неща се определят от хора, не от чудовища. :) Виж Закона за българските лични документи, ако се интересуваш от още нещо.

3.   Отиваш в полицията и обясняваш какъв е случая, там ще ти издадат временен документ, който да използваш вместо лична карта. Плащаш 20лв глоба и подаваш документи за нова л. к., за която предполагам също ще платиш.

4.   Влез в lex.bg, регистрирай се и потърси във форума там дали има подобен проблем на твоя или драсни и там няколко реда. Повечето хора са юристи и ще ти дадат точен съвет!

5.   Ако наистина си сигурна, че си я забравила на въпросното място е трябвало да си по-настоятелна да я потърсят. Защото все пак някой може да злоупотреби с личните ти данни. Аз не знам каква по-точно е процедурата и има ли глоба... Дано някой друг тук да ти даде точна информация, но ВЕДНАГА трябва да съобщиш да изгубена/открадната лична карта!

6.   Автор:Личната карта се намери. Обадиха ми се минута преди да ми дойде реда в полицията, за да кажа, че е изчезнала.