Споделена история от Други

Никога няма да се оправим
Сякаш историята ни е белязала, и въпреки, че е минала отдавна, ние продължаваме да нямаме самочувствие, смелост и упоритост. Не се държим на ниво, на управляващите хич не им пука за нищо... все държавата ни е виновна. Да, виновна е, но не само тя, а и хората, които управляват, и продажният ни народ.
Преди си мислих, че не е нормално да имам толкова много недостатъци и да съм толкова неуверена в себе си, но ето че този недостатък както и много други се оказаха типична българска черта на българите. Ние просто сме свикнали да сме такива. Знаете ли защо никога няма да направим нещо сами и да се получи, защото сме супер неуверени в себе си и в възможностите си и чакаме някой чужденец-било то турчин, арабин ако щете, дори ЦИГАНИН да ни оправи държавата и всичките проблеми. И така постепенно още повече ни пада самочувствието, но като видим някой мангал на пътя и вирим нос, и за кво? Че ние сме на почти едно и също ниво, с малка разлика, че ние живеем в дом, ходим на училищe/работа, а повечето от тях не. На абсолютно същото нищо сме, защото сме мързеливи и повечето от нас живеят в пълна мизерия, дори и да не си го признават; необразовани сме, защото бягаме от училище. По-голямата част от българите винаги са подражавали на чужденците, опитвайки се да ги копират, но не им се получава. Как може собствената ни държава да ни изгони? Тук не можеш да се реализираш, естествено, че за да живееш що-годе добре ще отидеш в чужбина, ако можешл.... но какво целят управниците? Да се изселим ли? Това със сигурност ще стане, и тук няма да има и един жив човечец.
Не се гордея, че съм българка, дори ме е срам-типична българска черта, макар и повечето да не си признават.
Хора, погледнете блоковете, сградите, природата навън и ми кажете това харесва ли ви? Ама хубаво се загледайте за да разберете къде живеете... ужасна мизерия просто.
Никога нищо няма да се оправи тук, защото ние като народ нямаме думата, а управляващите искат да съсипят страната ни. И това ще стане. Ако някога България се оправи, то трябва да е станало някакво чудо, което да е достатъчно силно за да заличи болката и недостатъците ни.

Коментари

1.   Никога няма да се оправим, просто защото никой не иска да поеме своята част от отговорността за това. Никой не иска да си върши и да си гледа своята работа, защото не иска той да се прецаква, а другите да са тарикати. Е, докато всеки разсъждава така, естествено, че нищо няма да се промени. "Оправията" ни е въпрос на народопсихология, а за да се промени тя е нужно 1. от някъде да се тръгне; и 2. да минат няколко десетки години. Когато всеки един от нас осъзнае личната си отговорност за живота и за държавата си, тогава нещата ще тръгнат на добре, но за съжаление не вярвам хората да се "прецакат"....

2.   Това, че ти си неуверена в себе си, не значи, че всички са така. Не слагай толкова много хора под общ знаменател. Има хора (надявам се, като мен), които вярват и имат амбициите по един или друг начин да успеят, да направят нещо.
И нека младите хора не се отказват. Мислете положително, колкото и гаден да е живота. :)

3.   Защо някои хора продължават да мислят, че държавата трябва да ни оправи. Ако очакваш парламента да започне да строи заводи бъркаш режима. Целта на държавата е да осигури среда за развитие и според мен я има. Друг въпрос е, че в България се правят основно кафета и магазини. Докато вноса ни е по- голям от износа това ще бъде положението.

Ale

4.   Има две страхотни книги по темата, горещо ги препоръчвам на всеки българин. Едната е "Етюди по народопсихология на българина" от Владимир Свинтила, а другата "Бит и душевност на българина" от Иван Хаджийски. Само не забравяйте докато ги четете до вас да има някакъв съд в който да повръщате.