Споделена история от Други

Страх ме е да бъда добър
Това, което искам да ви кажа хора и да ви помоля за съвет е следното - имам една защитна стена около мен и като цяло съм от хората, които са доста бойни, агресивни и т. н., но не го казвам за да се хваля, а напротив искам да съм добър.

Проблемът с това да съм добър е, че смятам че хората ще спрат да ме уважават и ще си правят каквото искат на мой гръб. Нека не се лъжем, като съм си показвал рогата знаят до къде могат да се разпростират в приказките си, а ако съм добър с тях ме е страх да не стана човек към който всеки да изпитва пренебрежение, да бъда слаб човек. От една страна искам да съм добър с хората, но ме е страх че ще ми се качат на главата, но като съм лош пък не изпитвам щастие. Кажете ми как да постъпя?

Коментари

1.   остани си такъв!

2.   Приятелю, харесвам хора, като теб!
Карай така, пък който е смел - ще е смел.
Не оставам длъжница на никой и в думите, и в делата си. Най-често се конфронтирам с мъже, като теб и съм забелязала, че имате огромна нужда да чуете истината!

П. С. Себеподобна. :)

3.   Просто бъди себе си - добър към по-слабите, внимателен с приятели и хора на твоето ниво и все пак респектирай. Лесно е да усетиш кога някой не се интересува от теб самия, а просто иска да те прецака и порасне като стъпи върху главаа ти. В такива моменти с право се дръж по-грубо. Но към останалите появявай само хубаво отношене, защото когато се държиш добре с Добър човек и той отвруща със същото :)

4.   Как ли, ами ти знаеш как, няма нужда ние да ти казваме.
Нали знаеш, че няма как някой да ти се качи на главата, ако ти не му позволиш. "Добър" не значи мека мария, която позволява да злоупотребяват с нея. Всеки човек си има вътрешен ориентир, вътрешно ръководство за това как да реагира спрямо външния свят, какво да допуска и какво не. Ако се движиш в такава среда, в която имаш нужда да се защитаваш и да бъдеш лош... защото ако не си, ще ти се качат на главата, ще ти причинят нещо лошо... може би трябва да помислиш да смениш средата, хората, с които общуваш.

Моята майка казваше "ако те нападнат защитавай се, но не започвай първа. " Мисля, че това е добра насока и в твоя случай.

Тъпчат те когато видят /или си мислят/, че си слаб.
Добрия човек не е слаб, той е силен и вътрешно, и външно. И ти си такъв, просто трябва да започнеш да го проявяваш, ако все още не си.

5.   Проблемът ти е че за всички използваш една и съща стена а би трябвало всеки да си знае границата. Т. е. да показваш на всеки неговата възможност докъде може да стигне в отношенията си с теб.

6.   .... уви, то си е за страх... ЗАРА

7.   Човек не може да се промени, той остава такъв какъвто е Си!